CEVDET SEZGİN: EĞİTİMİN TEMELİ OKUMAKTAN GEÇER

BAŞKON’un yönetim kurulu üyeleri ile Yüksek İstişare kurulu Üyelerini tanıştırma yemeğinde Okuma-Okutma ve Eğitim Projesi çerçevesinde konunun uzmanı, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Sezgin bir konuşma yaptı. 

15 Eylul 2018 03:09
CEVDET SEZGİN: EĞİTİMİN TEMELİ OKUMAKTAN GEÇER

     Çeşitli örnekler ve edebi deyimlerle konuşmasını süsleyen Sezgin şunları söyledi: 
    “ BASKON (BAŞKENT ANKARA VE ANADOLU KONFEDERASYONU) ADINA HEPİNİZE TEŞRİFLERİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYOR VE İYİ AKŞAMLAR DİLİYORUM.
     Bugün ülkemizin en önemli sorunlarının başında eğitim gelmektedir. Eğitim tek başına Milli Eğitim Bakanlığının halledemeyeceği kadar büyük ve devasa bir sorundur. Eğitim, ülkenin ve bu ülkede yaşayan herkesin sorunudur, bu sorunu çözmek içinde topyekün seferberlik gerekir. 
    Eğitimin temeli ise okumaktan geçer. Bilginin, öğrenmenin, okumanın kaynağı ise kitaptır. En güzel, en sağlıklı ve en kalıcı bilgi kitap okuyarak öğrenilir. Kitap okumak sessiz bir öğretmenden ders almaktır. 
    Benjamin Franklin diyor ki;
    '' Ölünce unutulmak istemezseniz, ya okumaya değer eser yazın veya yazılmaya değer işler başarın.'' Bugün bu salonda toplanan siz elit insanlar ‘yazılmaya değer işler yapmak için bir aradayız.
     Okumanın, bilgi edinme ve kültür zenginliklerinin yaygınlaştırılmasının en önemli araçlardan birisidir kitap. Kitap, geçmişte olanları günümüze aktaran en önemli kaynakların başında gelir. Zira ‘söz uçar yazı kalır’ atasözünde ki kalıcılığın deposu da kitaptır. 
      Kitaplar insanların bilgi hazineleridir. Ülkemizde kitap okuma oranının % 4,5 civarında Televizyon seyretmen oranlarının ise % 94.5 lerde olduğu gerçeğinden hareket edersek okumanın –okuma alışkanlığının çok gerilerde kaldığını ve geliştirilmesi gerektiği gerçeği ile karşı karşıya kalırız.
      BASKON olarak gerek Milli Eğitim Bakanlığımızın, gerek se Kültür ve Turizm Bakanlığımızın hizmetlerine destek vermek amacıyla öncelikle Ankara’dan başlamak üzere giderek yaygınlaşan bir faaliyet zinciri olarak ülkemizin her köşesinde ki okullarımızda, metro duraklarında, çeşitli toplu faaliyet alanlarında okuma etkinliklerine yönelik okuma alışkanlığının geliştirilmesi için kitap okumayı geliştirme ve yaygınlaştırma amacıyla bir proje çalışması yürütmek üzere girişimlerimize başladık. İnşallah beklentilerimize sizlerin de desteği ile ulaşabiliriz. 
     Değerli misafirler hepimiz biliyoruz ki kitap okumanın en önemli faydalarından biri de insana kendini tanıma fırsatı vermesidir. 
Değerli konuklar sizlere Yunus Emre’nin bir şiirini ve bir sözünü hatırlatmak istiyorum.
İlim, ilim bilmektir,
İlim kendin bilmektir.
Sen kendini bilmezsen,
Bu nice okumaktır.
     Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz. Bilgilerimizi bölüşelim ve ama bölünmeyelim.
     Eflatun diyor ki;"İyi kitaplar babalarını ebedîleştiren çocuklardır." 
Siz değerli katılımcıların gayretleri ile iyi kitaplar okuyan ve önce O’nu yaradanını; vatanını, milletini bayrağını ve daha sonra da kendini tanıyan ve geleceğe güvenle bakabilen nesillerin yetişmesine yardımcı olmak istiyoruz.
Değerli konuklar; 
Buhari’den nakledilen bir hadis-i şerif’e göre Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor:
“Bilen, bildiklerini uygulayan ve başkalarına öğreten kimse melekler arasında büyük diye anılır” 
Hz. Ali ne güzel söylüyor “ilim maldan hayırlıdır. Çünkü mal harcamakla azalır, ilim harcamakla çoğalır.”
Sizleri İbrahim Hakkı Hazretleri’nin Tefvizname’sinden bir bölümle selamlamak istiyorum.
Hak şerleri hayreyler
Zannetme ki gayreyler
Ârif onu seyreyler
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler
 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.