GENEL HABERLER

YUNANİSTAN'I DEMOKRASİDE ÖRNEK ALMALIYIZ
.

          Evet, bizdeki siyasilerin kaşarlaşmış, samimiyetsiz, ikiyüzlü ve bencil inat ve tavırlarına bakınca, Yunanistan'ın demokrasi sine ve siyasetçilerinin tavır ve kararlarına imrenerek bakmamak mümkün olmuyor!

              Başbakan Çipras'ın,  seçimden önce halka verdiği sözleri icra edebilmek uğruna, karşısına dikilen ve dikte edilmeye çalışılan sorun ve çözümler hakkında,  tek başına karar vermesinin doğru olmayacağını görerek halka sorması zaten önemli bir dürüstlük hareketi olmuştur.

              Referandumdan çıkan sonuç ne olursa olsun mesele halkına, demokrasi ve onun kurallarına duyulan saygının tecelli etmesi olmuştur. Halkı derinden etkileyen bir meselede "ben dedim oldu", "ben yaptım oldu", "ben böyle karar verdim" gibi demokrasi dışı hiç bir söylem ve eyleme tevessül etmemiş olmalarını takdir ediyorum.  Halbu ki başbakan olarak karar verme hak ve yetkisi olduğu açıktır.

              Yine Yunanistan maliye bakanının tavrı ve kararını da çok takdir ediyorum.  Zaten seçilmesinden bugüne taviz vermeyen, eğilip bükülmeyen ve karakteristik tavırlarından dolayı, belki çok tepki ve antipati toplamış olabilir ama bu son istifa kararı ve gerekçesi ile büyük takdir ve sempati topladığı kesindir. Ben de takdir ettim ve sempati duydum bu adama!

              Elbette Yunanistan ekonomik olarak büyük bir çıkmazdadır. Para babalarının avucundadır. Onların dediğini yapmak durumunda gibi gözükmektedir. Burada altını çizmek gereken husus, böylesi bir durumda milletinin kararını da arakasına alarak diklenmeden dik durmaya çalışmalarıdır.

              Kaldı ki Yunan halkına şu hallerinde bile hala güven ve huzurun hakim olmasının en önemli sebebinin demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla yerleşmiş bir ülke olmaları ve yönetenlerin de buna tam sadakatle ve samimiyetle uygun davranmalarıdır.  Yunan halkı fakirleşebilir, para bulamayabilir ama hukukla ilgisi olmayan, demokrasi ile alakası olmayan, insan haklarına sığmayan ve evrensel değerlere ters düşmeyen herhangi bir uygulama, karar, yasa, yönetmelik, polis uygulamaları, hükümet kararları ve benzeri absürtlüklerle karşılamayacaklarından emin olmanın büyük huzur ve güvenini içlerinde ve derinlikle hissediyorlar. Bu benim için de büyük bir özlemdir.

              Darısı bizim başımıza... Derken kötü niyetliler ekonomik kriz anlamış olabilir diye açıklamak gerekir, darısı derken "DEMOKRASİ" yi ve demokrasiyi sadakatle ve samimiyetle içselleştirmiş ve sindirmiş "İDARE  EDENLERİ" kastediyorum sadece...

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları