Yenimahalle’den Engellilik Farkındalığı söyleşisi

26-12-2015
*Öğrenciler, engelli bireyleri anlamaya çalıştılar..Toplumda engellilik bilincinin çok erken yaşlarda oluşturulması Beştepe Koleji’nde “Engellilik Farkındalığı” söyleşisi düzenledi.

.
     Belediyenin Engelliler Birimince ortaokul ve lise öğrencilerine iki seansta verilen söyleşide,  engellenme duygusu nedir? Engelli birey hangi duygu durumunu yaşamaktadır? Engelli olmak mutluluğa engel midir? Engellilere yardım ederken doğru iletişim temelinde nelere dikkat etmeliyiz gibi sorulara cevap arandı.
Bir engellinin hayat öyküsünü anlattı
Engelliler Birim Sorumlusu, konuşmacı Emrullah Yılmaz’ın kendi hayat öyküsünü de anlattığı söyleşide, Yılmaz’ın engellilerin hayatını kolaylaştıran buluşları oldukça dikkat çekti. Yılmaz’ı tebrik eden öğrenciler, buluşu denemeyi de ihmal etmedi. 
Sahnede öğrencilerle birlikte Empati konulu minik canlandırmalara da imza atan Yılmaz, engellilerin günlük hayatta çektiği sıkıntıları öğrencilerin canlandırmasını istedi. Tekerlekli sandalyeye binerek fiziksel engelli bir bireyi anlamaya çalışan öğrenciler, görme engeli olan bir bireyi de canlandırarak engellilerle empati kurdular. Aynı zamanda engelli bireylere yardım ederken nelere dikkat edilmesi konusunda da bilgi sahibi oldular.
“Bilmediğimiz bir konu hakkında bilgi sahibi olduk”
Öğretmenlerin ve öğrencilerin dikkatle dinledikleri söyleşide,  bilmedikleri bir konuda hakkında bilgi sahibi olduklarını söyleyen öğrenciler, “Artık engelli bireyleri daha iyi anlayacağız. Sorunlarına daha çok eğileceğiz.  Onlarla iletişim kurarken doğru iletişim kurma yönünde daha dikkatli olacağız” dediler.
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları