GENEL HABERLER

YAZMAMAK İÇİN DİRENDİM AMA SONUNDA İHTİRASIMA MAĞLUP OLDUM
.

·         Siyaset dışı kalmak için değil, başında bulunduğum bir sosyal kuruluşun sorumluluğu çerçevesinde sessiz sedasız kalmak istedim. Ancak ihtiraslarıma mağlup oldum ve gazetecilik yönüm ağır basıp yazmak durumunda kaldım.

·         Gazeteciliğe tashih ve haberci olarak başladım ama hala daha iyi haber yazamam. Fakat iyi bir araştırman ve iyi bir tahlilciyimdir. Bu konumum nedeniyle zaman zaman takdir ve tebrikler almışımdır. Mesela ben Adalet Gazetesi'nde  çalışırken rahmetli (Eski Bakan )Talat Asal başyazı yazardı. Zaman zaman bana imrendiğini söyler ve zevkten dört köşe olurdum.

Yenişafak gazetesinde ise tam aradığımı bulmuştum. Hem ‘Anadolu İzlenimleri ‘ başlığı hem de ‘ Kulis Arkası Notları ‘ başlığı altında yazıyordum.

    Övünmek gibi olmasın ama TBMM’de müthiş kulis yapardım. Biraz da karizmamı konuşturarak en iyi kulis haberlerini siyasilerden ben alırdım. Diğer taraftan Anadolu’yu bir baştan bir başa gezme yolunda planlama yapmıştım; öyle de oldu.

   Başbakanlar, bakanlar, siyasi partilerin genel başkan yardımcıları (vs) derken ne kadar meşhur siyasetçi varsa doğup büyüdükleri köylerine kadar gider aile efradı ile birebir görüşür,  yazar- resimler ve yayınlardım. Ha bir de kökenlerini ( Irki durumlarına kadar ) araştırırdım. 

 Mesela son günlerin meşhurlarından Adalet Bakanı sayın Bekir Bozdağ’ın köyüne de gittim.     O zamanlar Başbakan Yardımcısıydı. Köye varır varmaz  öncelikle köyün kompozisyonu ile ilgilendim. Bir de öğrendim ki Bekir Bozdağ ailesi bu köye göçmen olarak gelmişler.

     Önce amcası ve üvey anası ile görüştük, arkasından amcası ile birlikte babasının çalıştığı tarlaya kadar uzandık.

    Eski bir traktörün üstünde. Rızkını arıyor, üretiyor baba Bozdağ.

   Göçmen olarak nereden geldiklerini sorduğumda Kulu’dan önce Yozgat’ın bir başka bölgesine gelmişler, daha sonrası ise bu köye yerleşmiş bir Kürt göçmen aile…  

     Köyün tamamının göçmen olup olmadığını sorduğumda şöyle bir bilgi ile karşılaştım:  Köy daha ziyade yerli Türklerden oluşuyor, Kulu Kütlerinin oranı ise yalnız % 25 nispetinde. Allah’a şükür ki, aralarında ırkî bir  tartışma veya kabullenememe gibi bir durum olmadığını öğreniyorum.  

Merak ediyorum; acaba sayın Bakanın ilçesi Akdağmadeni’nden ve de köyünden yüzde kaç EVET oyu çıkacak?...  

YA MELİH GÖKÇEK NASIL BİR TAHMİN YAPIYOR DERSİNİZ !..

·         Aslında Melih Gökçek için fazla bir şey söylemeye gerek yok. Doğrusu ben onun açıklamalarını samimi itibara almam. Ancak buradan hodri meydan çekiyorum;  şayet Ankara’dan  %8.3 oranında EVET çıkarsa istediği bir takım elbiseyi istediği mağazan alıp özel olarak kendilerine takdim edeceğim.

   Bu arada ilginç iki not düşmek istiyorum; AK Parti teşkilatı yetkilileri Melih Gökçek’in Ankara’nın şehir merkezlerinde konuşmasını istemiyorlar. Ancak o ısrarla hevesini gideriyor. Hatta televizyona çıkıp verip veriştiriyor.  

    Ancak geçen gün Haymana’ya gittik. Kamuoyu yoklaması yaptık. Nasıl bir durum ortaya çıktı biliyor musunuz;

a-      Haymana’nın köylerinden % 75-79 civarında EVET çıkar.

b-      Şehir merkezinden  % 55 -  % 60 civarında EVET çıkar.

Tam bu arada bir vatandaş şöyle diyor:  “ Melih Gökçek Haymana’ya gelmeseydi  merkezden  % 62 çıkardı, belki de daha fazla.."

     Nedenini sordum şöyle cevap verdi:  Ya arkadaş bu Melih şimdiye kadar Haymana’ya hiç geldi mi..Seçimlerin dışında.. Keşke referandumda da gelmeseydi. Haymana’ya yaptıklarını anlatacak bir şey bulamadı. Haymana-Ankara arasındaki yolumuz  5 senedir sürüncemede kaldı. Şimdi tek şeritten gidip geliyoruz. Esnafımız bu olumsuzluğun ezikliği içinde kışın işinden gücünden oldu.Biz bunu unutmadık ve unutmayacağız.

   Bu arada Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’un çalışmaları ile ilgili sorularımız oldu. Aldığımız cevaplar çoğunlukla şöyle:  Bizim başkanımız ne yapsın; gece gündüz demeden çalışıyor. İmkanlarını sonuna kadar kullanıyor. Özellikle Haymana suyunun tanıtı ile ilgili olarak yaptığı çalışmaların kesinlikle Haymana’ya çok şey kazandıracaktır. Ve yine iddia ediyorum ki, Haymana yatırımlarını geleceğe yapıyor. Herkes görecek ki Haymana bir-iki seneye kadar herkes başka bir kent olacak. “

                   KAHRAMAN KAZAN BELEDİYE BAŞANI LOKMAN ERTÜRK'ÜN HAVASI            

    Kazan geçen ayların performansı en yüksek ilçesi oldu. Başkan Lokman Ertürk'ün bu süreçte havası bin beşyüz dü.. Şimdi de öyle. Mesela Belediye binasına öylesine bir pankart asmışki öylesine görkemli ve öylesine tarifi mümkün olmayacak görkemliğe haiz.

 

    Lokman Başkan pazar günkü referandumdan % 78- 80 arasında bir sonuç bekliyormuş. Elbette yakışır... Kahramankazan olmak, bu belediyenin başkanı olmak kolay mı?.. Elbetteki Ankara ilçeleri arasında en fazla EVET oyu oranını da bu ilçemiz ve bu ilçenin ünlü belediye başkanı Lokman Ertürk alacak.  

                   BAŞBAKANIMIZ İZMİR'DEN İZMİR MARŞINI SÖYLEYEREK ÇIKABİLECEK Mİ?

    Merak etmemek mümkün değil. Sayın Başbakanımız İzmir Milletvekili. O ilimizden belediye başkanı adayı da oldu. Şimdi Başbakan olarak referanduma gidiyor ve milletvekili olduğu İzmir'den başarılı çıkabilecek mi?.. Bana sorarsanız İzmir Demokrat bir ilimizdir. Eskilerde Demokrat Parti'nin kalesiydi. Fakat daha sonraları ve özellikle de AKParti döneminde sola kaydı. 

    Referandum sonuçlarının nasıl olacağını İzmir'li eski dostlarıma sordum. Birisi aynen şöyle dedi: Buradan çoğunluk hayır çıkar. "Ama Başbakanımız sizin milletvekiliniz, hiç etkisi olmayacak mı? " dediğimde ise net bir şekilde HAYIR daha fazla çıkacak dedi. 

MHP'Lİ MUHALİFLER NE KADA ETKİLİ OLABİLECEK?

Bunu iki katagoride değerlendirmek gerekiyor. Birincisi, zaten hurda haş olan MHP'nin bir kanadını da onlar alıp götürdü. MHP'liler huda haş sözünden rahatsız olabilirler, söylemek gerekirse; şu an itibarı ile MHP'lilerin büyük bir bölümü HAYIR oyu verecekler. Yaptığımız araştırmaya göre MHP'de HAYIR diyeceklerin oranı en az, ama en az % 60-62'nin üzerinde. MHP'ye % 40 kalırsa hayırlı olsun derim. Çünkü yeni gelişmeler oldu ve EYALET sistemi gündeme gelir gelmez bir kaç puan daha MHP'nin oylarında düşüş kaydedildi. 

Basında yer alan iddialar da bunu gösteriyor ve şöyle deniyor: Bir düzeltme gelmezse MHP “evet” vermekten vaz mı geçecek?  

   Cumhurbaşkanımız Erdoğan bir saat kadar sonra TGRT yayınında “ Danışmanımın bir açıklaması olmuş, çarpıtmışlar” dedi; “Ki onu düzeltmeye yönelik açıklamalar yaptı.” Ama daha önce bu konuda AK Partililerin yaptığı açıklamalar gündeme taşınarak MHP’lilere mesaj verilmek istenilsede yinede EVET oylarının - ? -olarak düşmesine neden oldu. 

 

   

    Devam edecek 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları