GENEL HABERLER

Üniversite öğrencilerine part time iş imkanı büyük katkı sağlıyor

03-10-2012
Unisbul.com’un part-time istihdam endeksi verilerine göre, hem öğrenim görüp hem de harçlığını kazanmak isteyen üniversite öğrencileri için en çok iş fırsatı sunan pozisyon “öğretmenlik” oldu.

.

Çalışan anneler, küçük yaşta yabancı dil öğrenebilmeleri ve ödevlerinde yardımcı olmaları için çocuklarını “Oyun Ablaları”na teslim ediyor.
Üniversite öğrencileri harçlığını “oyun ablalığından” çıkarıyorPart time iş arayan üniversite öğrencilerinin oluşturduğu insan kaynakları platformu Unisbul.com, 2012 yılının ilk dokuz ayına ilişkin part-time istihdam endeksi verilerini yayınladı. Kariyer.net’in yüzde 50 ortaklığı bulunan unisbul.com’un  verilerine göre, satış, tanıtım, pazarlama ve eğitim alanlarında üniversite öğrencilerine iş fırsatları artarak devam ediyor.

 

Öğretmen ve oyun ablası ihtiyacı artıyor

Unisbul.com’un part-time istihdam endeksi verilerine göre hem öğrenip görüp hem de harçlığını kazanmak isteyen üniversite öğrencileri için yılın ilk dokuz ayında en çok iş fırsatı sunan pozisyon öğretmenlik oldu. Öğretmenlik pozisyonundan sonra en çok talep gören bir başka pozisyon ise oyun ablası oldu. Çalışan anneler küçük yaşta yabancı dil öğrenmeleri, ev ödevlerinde yardımcı olmaları ve evde yalnız kalmamaları için çocuklarını oyun ablalarını teslim etmeyi tercih ediyor.

 

Aynı dönemde en çok iş fırsatı sunan diğer iş pozisyonları ise şöyle sıralandı; “Host / hostes, stajyer, satış temsilcisi, tanıtım elemanı, pazarlama elemanı, anketör, servis elemanı, sekreter, muhasebe elemanı,  çağrı merkezi, ofis asistanı, saha elemanı, mağaza satış elemanı, komi, grafiker, broşür dağıtım elemanı, kasiyer, resepsiyon görevlisi, halkla ilişkiler, ev ödevlerinde yardımcı, veri giriş elemanı ve gizli müşteri.”

 En çok iş fırsatı eğitim, restaurant ve çağrı merkezi sektöründe

Unisbul.com’unpart-time istihdam endeksi verilerine göre yarı zamanlı, günlük, proje bazlı, serbest zamanlı, saatlik iş imkânları değerlendirildiğinde en çok iş istihdamı sunan sektörler ise eğitim, restaurant ve yemek, çağrı merkezi, çocuk gelişimi ve eğitimi, bilişim / bilgisayar, mağazacılık, ajans, turizm, reklamcılık, gıda, otelcilik, muhasebe / mali müşavirlik, araştırma, halkla ilişkiler, danışmanlık, ithalat / ihracat ve telekomünikasyon oldu.
Kadınlar için iş imkânları erkeklerden fazla

Part-time istihdamda, full time istihdamdan farklı olarak kadın adaylara sağlanan iş fırsatlarının erkek adaylardan fazla olduğu görülüyor. Özellikle pazarlama, tanıtım, satış ve oyun ablası gibi pozisyonlar için kadın adaylar daha fazla tercih ediliyor. Yılın ilk dokuz ayında yaklaşık 3 bin 250 adaya ihtiyaç duyulurken, bu rakamını büyük bölümünü kadın adaylar oluşturdu. Özellikle çağrı merkezlerinin evden çalışma fırsatı sunması kadın adayların çalışma oranlarını arttırıyor.

 Büyük merkezlerde part-time elaman ihtiyacı artıyor

Büyük şehirler istihdamın merkezini oluşturuyor. Unisbul.com’un verilerine göre İstanbul (Avrupa ve Anadolu), Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Muğla, Adana ve Tekirdağ gibi büyük merkezler yılın ilk dokuz aylık döneminde en çok part-time iş imkânı sunan iller oldu.
 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları