ÜÇ YÜZ KOYUN HİKAYESİ VE SONUÇ

07-06-2018
Bizim hikayemiz bu... Ülkemizin hikayesi. Türkiye gibi bir tarım ülkesi, hayvancılık için her türlü zemin ve imkanların mevcut olduğu bir ülkede tarım ve hayvancılık bu hale gelmişse bunda bir yanlışlık var, hem de kocaman bir yanlışlık var demektir.

.
                ·Seneler önceydi.. ATO toplantı salonunda “ Üretim ve Verimliliğin Arttırılması “ konulu bir seminer düzenlemiştik. Üretim ve Verimliliğin Arttırılması projemize ilaveten “ Şehirden Köye Dönüş “  projesini de dosya halinde çoğaltıp katılımcılara dağıtmıştık.
 
Ancak daha önemli olan, o toplantıya katılan ve o zaman AK Parti Genel Sekreteri olan Haluk İpek'e gereğinin yapılması ricasında bulunmuş, o da gerçekten bizim projemizi hayata geçirmek için gereğini yapmıştı.
     Hükümet, bizim bu Üretim ve Verimliliği Arttırma projemizi  o zamanlar pek önemsemese de son günlerde projenin % 25 nispetindeki bölümünü hayata geçirmeye çalışıyor. Tabii bu aşamaya gelmiş olmamız büyük bir özveri ama hemen belirtmek isterim ki  “ geç kaldık.”   
·   Hükümet son günlerde tarım ve hayvancılık için bazı atılımlar yaptı. Fakat bunlar yeterli değil. Şart olan tarım ve hayvancılık için bütçeden verilmesi gereken % 21 oranındaki destek verilmeyip başka yerlere harcanmış olmasaydı bu gün belki de eti, sapı-samanı vs tarım ürünlerini ithal etmek durumunda kalmayacaktık. 
· Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Fakıbaba iyi niyetli tamam da ne hayvancılıktan anlıyor, ne de tarımdan. Çünkü adamın branşı değil. Mesela        “ Herkese 300 koyun vereceğiz “ gibi bir laf ediyor. Halbuki yanlış... Biz bu söylemin hemen akabinde karşı çıktık. 
Neden?.. * Çünkü bir kişiye 300 koyun vermek için köylüye şart koşulan haller müsait değil. Böyle bir şey olamaz, olursa da o koyunları alacak olan ağalar, zenginler, şirketler, hali vakti yerinde olanlar.
· Peki koyunlar nasıl dağıtılmalı?..  
- Bu koyunlar dar gelirli ve orta halli köylüye verilmeli. 
- Ve hatta mümkün olduğu kadar şehirden köyüne dönen emeklilere verilmeli. 
- Koyun sayısı köylünün durumuna göre 50 ila 100 civarında olmalı.
- Koyunlar verilirken ağırlatılmış şartlar konulmamalı, ancak ödemeyecek, ödeyemeyecek kişilere  verilmemeli.
    Çiftçinin ve köylünün durumunu bilmeyenli bu işten elini çekmeli. 
Etiketler : ÜÇ - YÜZ - KOYUN - HİKAYESİ - VE - SONUÇ - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları