TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLER NEDEN SAVAŞA KATILMAZ?
.

· Suriye mültecilerinin ülkemize sığınmasına karşı değilim. Onlararı muhacirin olarak görüyor ve onlara merhametli davranmayı, en iyi şekilde istihdam edilmelerini savunuyorum ancak…

· Ancak yurtlarından yuvalarından olmuşluklarını da unutmamaları lazım. BİZİM ASKERİMİZ ONLAR İÇİN SAVAŞACAKLAR, SAVAŞAN BİZİM MEHMETÇİĞİMİZ, ONLAR HAZIR YİYİP YAN GELİP YATACAKLAR. İşte ben buna tahammül edemiyorum.

· O halde onların bazı yükümlülükleri olmalı. Mesela gidip savaş meydanlarında bizim askerimizle omuz omuza savaşsınlar. Mesela hiç vakit kaybetmeden Özgür Suriye Ordusu’na dahil olsunlar. Kurtarsınlar topraklarını ve yurtlarına-yuvalarına kavuşsunlar.

· Veya ülkemizde mülteci olarak kalan Suriyelilerden bir ordu kurulsun… Öz ve öz kendilerine ait topraklarda TSK’nin de desteği ile savaşıp vatan topraklarına geri dönsünler.

· BİZ İSTİKLAL MÜCADELESİ VERİRKEN kadınımız, kızanımızla cephede düşmanla çarpışıp hürriyet mücadelesinde Allah’a şükür galip geldik. Peki bu Suriyeliler neden böyle bir yolu tercih etmiyorlar?.. Var mı öyle hazır yiyip yan gelip yatmak !.. Veya kendi ülkelerindeki imkanları değerlendirmek varken Türkiye’de bazı iş alanlarında çalışma gayretinde olmanın ne manası var?..

· HİÇ DEĞİLSE ŞİMDİLİK bir bölümü gönüllü olarak Afrin’e gidip kahraman Türk askeri ve ÖSO saflarında yer alsalar daha mantıklı ve daha hayırlı iş yapmış olmazlar mı?.

· TEMBEL BİR İNSAN TOPLULUĞU yaratmanın, hazır yiyen ve miskin miskin hayatlarını idame ettiren bu Suriyeli kardeşlerimiz için devlet bir yol güzergahı belirlemeli ve tez elden keyif çatmak yerine istiklal mücadelesi vermelerini telkin ederek doğru yolu, hakikati anlayabilmeleri ve bulmaları için acilen bir strateji gerçekleştirmelidir.

    Bakınız bu konuda Ahmet Hakan ne diyor: Eline silah alıp ülkesini savunabilecek durumda olan Suriyelilerin, ülkelerini savunmak için harekete geçmek yerine... Türkiye’nin nargile kafelerinde keyif çatmalarına ses etmeyeceğim anlamına gelmez.

Evet.

İşte ses ediyorum:

Mehmetçik canını vererek...

Adamların ülkelerini korurken...

Eli silah tutabilecek durumda olan Suriyelilerin...

Şehirlerimizde keyif çatmaları...

Kanıma dokunuyor.

 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları