TÜRKİYE YABANCI OYUNCU MEZARLIĞI HALİNE GELDİ

18-08-2017
Süper Lig’de yabancı oyuncu sayısı, Türk oyuncularla eşit düzeye geldi. Durum böyle iken Türk futbolundan ne beklenebilir?..

.
      Düşünebiliyor musunuz, bir Türk takımı futbol oynamak için sahaya çıkıyor, 11 kişilik kadronun  8'i -9'u hatta bazı hallerde 10'u yabancı ise bu ülkede futbolun iyiye gittiği söylenebilir mi?.. Türk milli takımızda kaliteli futbolcu bulmak söz konusu olabilir mi?. 
   Bu ayıbı kapatmak için yapılacak yegane iş takımlarımızın temel kadrodan oyuncu yetiştirme zorunluluğunun geliştirilmesi ve arttırılmasıdır. Alt yapıdan futbolcu yetiştirmeyen kulüpler hem cezaî müeyyidelerle terbiye edilmeli, hem de Türk milleti ve özelliklede futbol bilen ve sevenler tarafından protesto edilmelidir.  
Ligde yabancı sınırlamasının kaldırılmasıyla birlikte, Spor Toto Süper Lig'de oynayan yabancı oyuncu sayısı, Türk oyuncu sayısı ile eşit hale geldi. 
     Yabancı sınırlamasının kaldırılmasından sonra Spor Toto Süper Lig'e birçok yabancı oyuncu geldi ve sayıları daha da arttı. Ligde yabancı oyuncu sınırının olduğu 2014-2015 yılında 198 yabancı oyuncu bulunurken, kural değişikliği sonrası bu sayı 2015-2016 yılında 253'e yükseldi. Ligde bu sezon ise yabancı oyuncuların sayısı 18 takımda toplam 236 oldu. 500 kadar oyuncunun bulunduğu Türkiye'de, yabancı oyuncuların oranı neredeyse yüzde 50'yi buldu.  
Ligde en çok yabancı oyuncusu bulunan kulüp, 18 futbolcu ile Osmanlıspor olurken, en az yabancı oyuncu bulunan kulüp ise Akhisar Belediyespor olarak göze çarptı. Beşiktaş'ta 14 yabancı futbolcu bulunurken, Galatasaray ve Fenerbahçe de ise 13 yabancı futbolcu yer alıyor, ancak bu kulüplerin yeni transfer yapmaya devam ettiği biliniyor. 
    Beşiktaş'ın kadrosunda 17 yabancı oyuncu!
   Beşiktaş,  2017-2018 tam 18 yabancı oyuncu bulunuyor. 
Yeni sezona 4 büyükler iddialı bir şekilde hazırlanırken kadrosuna çok önemli yabancı oyuncular da kattı. Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor yaptıkları transferlerle şampiyonluk hedeflerken takımların kadrolarındaki yabancı oyuncu sayısı da bir hayli yükseldi.
Beşiktaş'ta kaç yabancı oyuncu var?
Son şampiyon Beşiktaş'ın kadrosunda  toplamda 17 yabancı oyuncu bulunuyor. Bu sezon Orkan Çınar dışında yaptığı Pepe, Jeremain Lens ve Gary Medel'i transfer etmiş durumda. 
     Fenerbahçe'nin yeni transferleri kimler?
Fenerbahçe'de ise gelecek yeni transferlerle birlikte sayının artması beklenirken şu an itibarı ile 13 yabancı oyuncu var. Sarı-Lacivertliler Mehmet Ekici dışında kadrosuna Mathieu Valbuena, Nabil Dirar, Carlos Kameni, Roberto Soldado, Elif Elmas ve Mauricio Isla'yı dahil etti, yeni yabancı isimleri tansfer etmesi bekleniyor. 
GALATASARAY'DA 15 YABANCI OYUNCU
Galatasaray ise bu yaz aldığı yabancı oyuncularla dikkat çekerken Beşiktaş'ın ardından en çok yabancı oyuncuya sahip takım konumunda. Igor Tudor'un elinde şu an için 15 yabancı oyuncu bulunuyor.
Trabzonspor ise iddialı transferler yaparken kadrodaki yabancı oyuncu sayısında  şimdilik 13 olarak görülüyor. Bu takımında yabancı oyuncu transfer edeceği bekleniyor.  
   Şu hale bakar mısınız, Süper lige yeni çıkan Göztepe  müsabakaya tek yerli futbolcu ile çıkıyor. Alanya hakeza.. Hele Anadolu takımlarının kendi futbolcularını kendi alt yapıdan yetiştirmemiş olmaları ne kadar da ayıp !.. 
   Tabii bunun nedeni var, İstanbul takımları çok güçlü olduğu için Anadolu takımlarını her vesile ile eziyorlar, onlar da bu eziklikten çıkarmak için yeni imkanlar araştırıp ister istemez yabancı transferlere yöneliyorlar. 
    Teknik direktör konusunda da hassasiyet göstermemiz lazım. Mümkün olduğu kadar taraftarı olduğumuz takımın başına yeni teknik direktör getirilmesi için herkes imkanlarını seferber etmeli. 
Milli takım açısından da önemli sıkıntılarımız var. Değer verdiğimiz ancak gerçekten sevimsiz, kibirli belki de en sevimsiz adam Fatih Terim camiaya çok zarar verdi. Geçmişinin güzelliklerini heder etti. 
 En önemlisi de spor yorumcuları.. Türk futbol tarihine kare leke olarak geçen yorumcular... Duruşları, konuşmaları, davranışları ile ne kadarda çirkin görüntüler verdiler.  Diyeceğimiz o ki gidiş çok ama çok kötü, ülkemiz yabancı futbol mezarlığına döndü.
Etiketler : TÜRKİYE - YABANCI - OYUNCU - MEZARLIĞI - HALİNE - GELDİ - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları