GENEL HABERLER

Türk Kadının Seçme ve Seçilme Hakkı yıl dönümü nedeniyle

05-12-2017
Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON ) un Siyasi İşler Kurulu Başkan Yardımcısı Ayşegül Taş Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Ayşegül Taş yayınladığı mesajında şunları söyledi:

.
    Geçmiş Tarihi incelediğimizde, Türk kadınının yerinin diğer milletlerdeki kadınlara göre daha ileride olduğunu görüyoruz. Arap imparatorluğun'da kadının yeri, evde çocuk yetiştirmekle sınırlı kalmıştır. Pers imparatorluğun'da, Araplara oranla daha iyi olsada, siyaset alanına katılımı entrikalardan öteye gitmemiştir. Çin imparatorluğun'da ise kadının toplumu yönetme olanakları sıfırdır. O zamanlar Türklerin etkisi ile zaman zaman sarayda ön plana çıksalar da, bu öne çıkışlarını zaman zaman kelleleri ile ödenmişlerdir. Bizans imparatorluğun'daki kadın, Çin'deki kadından farklı değildi. Türk kadınının ise, toplum içindeki yeri çok farklıydı...
    Sürünün başında, tarlada, orakta, harmanda eşinin yanında yer alması kadın, erkek işbirliğini ortaya koymuştur. Hatun olarak Hakan'ın sağında yer alması ise, devlet yönetiminde ne kadar etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Toplumum ahlaken şekillenmesindeki etkisi ise, hiç yabana atılmayacak bir husustur!.. Gerek geçmiş tarihe bakın, gerekse yakın tarihe, evde eş olan Türk kadını, siyaset alanında devlet yönetmiş, savaş alanında, birer savaşcı olmuştur! Çin'e egemen olan Hun imparatoru Yabgu'sunun Amazon ordusunda, Anadolu'nun fethinde Bacıyan-ı Rum örgütlenmesinde görürken!.. Savaşta cepheye mermi taşırken gördüğümüz kadını, Erzurum'da rus askerlerine karşı savaşırken Nene Hatun, Bursa'da iffeti ve namusu için silah kuşanan Kara Fatma olarak görmekteyiz! Bu durumdandır ki, Arap yazar El Cahiz Türk kadınını değerlendirirken; "Türk kadınıda erkek gibidir" demiştir. Tarih Türk kadınına bu değeri vermiş!..
     Peki ya şu içinde yaşadığımız tarih; hayat dilimi ne vermiştir? Emin olunki, geçmiş tarihte kadına verilen değeri gördüğümüzde, insanın o tarihte yaşayası geliyor!.. Allah'tan Hz. Peygamber'imiz (s.a.v) "Cennet anaların ayakları altındadır" demiştir!.. Allah'tan Atatürk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vermiş!.. Yoksa bunlarda olmasa Türk Kadınının hali nice olurdu diye düşünüyorum! Düşünüyorum çünkü; her geçen gün, eskiden daha kötüye gidiyoruz. Eskiden kadına duyulan saygıyı kaybediyoruz!.. Düşünüyorum çünkü; bu memlekette hergün bir kadın kurşuna diziliyor, hergün bir bayan acımasızca katlediliyor!.. Meydana gelen Dünya Kadınlar bu olayları gördükçe ürküyorum, korkuyorum!.. Devlet, yani hükümet bu vahim gidişata nasıl bir bahane ile çözüm bulacak diye çok merak ediyorum!.. Biz kadınların her konuda olduğu kadar, bu konuda sesimizin biraz daha gür çıkması gerektiğine inanıyorum... Ve helal süt emmiş erkek kardeşlerimden de bizlere destek bekliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, öncelikle şehit annelerinin olmak üzere, bütün kadınlarımızın 5 Aralık Türk Kadının Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 83. Yıl dönümü kutlar hepinize saygılar ve sevgilerimi sunuyorum.
 
 
Etiketler : Türk - Kadının - Seçme - ve - Seçilme - Hakkı - yıl - dönümü - nedeniyle - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları