TANIK VE LOUKAKİS’TEN DOSTLUK MESAJLARI

14-06-2013
Yunanistan Büyükelçisi Kyriakos Loukakis Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ı makamında ziyaret etti.

.

Ankara’da Aralık 2012’de göreve başlayan Kyriakos Loukakis, büyükelçi olarak ilk görev yerinin İsrail olduğunu, ikinci olarak da Türkiye’ye atandığını söyledi. Büyükelçi Loukakis, Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin zaman zaman zorluklar ve çelişkilerden geçse de büyük oranda ortaklıklar ve paylaşımlara dayandığını belirtti.

 

YUNANLILAR AVRUPALILARLA ORTAK, TÜRKLERLE KARDEŞ…

Büyükelçi Loukakis’in iki toplumun son derece yakın olduğunu ve benzer özellikler taşıdığını belitmesi üzerine Başkan Tanık, insanlarımızın birbirine sevgi bağıyla bağlı olduğunu kaydetti. Bunun üzerine Büyükelçi Loukakis,Yunanların Avrupalılarla ortak; ancak Türklerle kardeş olduğunu söyledi.

 

BARIŞ DUYARLILIĞINI YÜKSELTECEK KARARLAR ALINDI…

Ziyarette konuşulan önemli bir konu da “Ege’de Kalıcı Barış İçin Yerel İnisiyatif Geliştirme Konferansı” idi. Başkan Tanık, 24-26 Mayıs 2012 tarihinde İzmir’in Seferihisar ilçesinde bir araya gelen Yunan ve Türk yerel yöneticileri, eyalet başkanları, akademisyenler, sanatçılar, sivil toplum temsilcileri ve barış savunucularının bu yönde yaptıkları hazırlık toplantısından bahsetti. Tanık, bu girişimin köklerinin yıllar öncesine dayandığını, Midilli ve Dikili’nin barış için geliştirdiği işbirliğinin Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülleri’nin verilmeye başlanmasıyla somut bir anlam kazandığını ifade ederek, geçen yıl ki toplantıda kaderlerinin ve kederlerinin ortak olduğuna inanan Akdeniz coğrafyasındaki insan topluluklarının dayanışma bağlarını geliştirmeyi ve barış duyarlılığını yükseltmeyi hedefleyen kararlar aldığını söyledi.

Büyükelçi Loukakis, bu girişimin son derece heyecan verici ve etkileyici olduğunu ve yaşama geçirilmesi sırasında her türlü desteği vermek istediğini vurgulayarak, girişimin Ege’de kalıcı barış için anlamını önemsediğini de sözlerine ekledi.

Dostluk mesajlarının verildiği ziyaret görüşmesinin sonunda yeni görevinde Büyükelçi Loukakis’e başarılar dileyen Başkan Tanık, kendisine her konuda yardımcı olmaya hazır olduğunu ve işbirliğini önemsediğini de dile getirdi.

Etiketler : TANIK - VE - LOUKAKİS’TEN - DOSTLUK - MESAJLARI - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları