SİYASİ PARTİ YETKİLİLERİ, UNUTMAYIN Kİ KÖY DEMEK HÜRRİYET DEMEKTİR
.
      Partiler seçim beyannamelerini açıkladılar. Her biri birinden ilginç vaatlerde bulundu. Kendi çaplarında haksız sayılmazlar. Ancak benim özellikle birkaç konu üzerinde hassasiyet gösteriyorum. Okumak ve okutmak, Çalışmak ve en önemlisi de üretmek. Biz bu konuları adeta slogan haline getirdik. Ancak bütün gayretlermize rağmen geçmişte itibar eden olmadı. Yalnız baktılar ki sorun zirveye dayandı o zaman üretim de üretim demeye başladılar. Nitekim hükümet hayvancılığı ve tarımı destekleme programı çerçevesinde hızlı adımlar atmaya başladı. 
   “ Bu hale nasıl geldik ? “ sorusunu sormanın anlamı yok. Ancak hiç değilse şu seçim arifesinde hatırlatmanın yararı var. Bunun için tekrar ediyoruz ki,  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE KANUNU FELAKET  YASASI OLMUŞTUR, DERHAL DEĞİŞTİRİLMELİDİR. 
     Bu başlığın altında yatan gerçekleri de elbette vuzuha kavuşturmamız lazım.
      1-Büyükşehir Belediye Yasası ile 30 il bir nevi imparatorluk haline getirilmiştir, bunun zararlarını özellikle Güneydoğuda çok gördük, ülke genelinde çekmeye devam ediyoruz.
     2-Büyükşehir Belediye Kanununun çıkması ile 30 ilde köylerimiz mahalle yapılmıştır ki bu deyim bile üretim ve verimliliği ileri derecede etkilemiştir. Mesela, 
a-Kaldı ki KÖY demek hürriyet demektir, mahalle yapmakla köylerimizin manevi yönden hürriyetlerine el konulmuştur. 
b-Atalarımızdan kalan köy odalarını, köy konaklarını, köy tüzel kişiliğine ait meralar, bağlar-bahçeler, göletler, tarlalara devlet tarafından el konulmuştur. 
c-Köy demek yetiştirici demektir, köylü demek üretici demektir. Oysa yapılan uygulamalarla köylü mağdur edilmiş dolayısıyla köyden şehre göç hız kazanmıştır.
d-Aslında bizzat benim hazırladığım ŞEHİRDEN KÖYE DÖNÜŞ projesi gerçekleştirilmeli,
BU NEDENLEDİR Kİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE YASASI HEMEN DEĞİŞTİRİLMELİDİR
1-Köylünün  “ ev yapacak yeri yoksa “ hazineden,  devlet arazilerinden-meralardan ev yeri tahsis edilmeli, evini yapması için faizsiz uzun vadeli kredi verilmelidir.
2-Köyüne ev yapacak vatandaştan belediyeler yüklü miktarda para almaktadır; bırakın almayı bir de teşvik edilmeli, eskiden il özel idarelerinin yaptığı gibi projeler bedelsiz olarak köylüye verilmelidir.   
e-Belediyeler köylere yeterli hizmeti götürememektedir.
f-Bazı belediyelerin köylere mesafesi 280 kilo metredir. Ankara Büyükşehir gibi belediyeler şehir merkezine yeterli alt yapı çalışmalarını yapamıyorlar ki bir de köylere yapsınlar.  
g-Orman arazileri, hatta ormanlar şartlı olarak köylülerin kullanımına verilmelidir
h-Seçim meydanlarında kürsüye çıkan parti liderleri kırsal alanlar ve köylülerin yaşamakta olduğu sıkıntıları dile getirmemek-tedirler; oysa, şehirde yaşayıp da köyünü düşünen, köyüne gitmek isteyen o kadar çok vatandaş vardır ki,  özellikle emekliler... 
* Köyüne dönen vatandaşa, özellikle GENÇ EMEKLİLERE imkanlar sağlanmalı, hayvancılık yapacaklara kredi kolaylığı sağlanmalıdır. 
    Tabii bir de oy almak isteniyorsa rahmetli Özal'ın “orta direk “ dediği, orta halli vatandaşlara yönelik teşvik edici söylemlerde bulunmalıdır. 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları