SİNCAN BELEDİYESİ, SAĞLIK SEMİNERLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

29-06-2014
Hanımlar ve Güngörmüşler Konağında birbiri ardına sağlık semineri düzenleyen Sincan Belediyesi, hanımları ve güngörmüşleri bel ve boyun ağrıları ile ilgili bilinçlendirdi.

.

Hanımlar ve yaşlıların daha çok mustarip olduğu sağlık sorunlarının başında gelen bel, boyun ve eklem ağrılarından kurtulma yolları uzmanlar tarafından örneklerle anlatıldı. Ağrının tedavi edilebilir olduğunu belirten uzmanlar, ağır kaldırmanın çok sakıncalı olduğunun da altını çizdi.

Sincan Belediyesi ve Angora Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi işbirliği ile Güngörmüşler ve Hanımlar Konağında fizik tedavi semineri verildi. Uzman Fizyoterapist Nail İmamoğlu tarafından verilen seminerde hanımlar ve yaşlılarda sıkça rastlanan sırt, bel ve eklem ağrıları anlatıldı. Basit ama etkili egzersizlerle ağrıların son bulabileceğini belirten İmamoğlu, vücudun duruşuna da özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Seminerde; inmeden diz ağrısına, sinir sıkışmalarından parkisyona kadar pek çok konuda bilgiler verildi.

Uzman Fizyoterapist Nail İmamoğlu, “Uzun süredir devam eden bir ağrı şikayetiniz mevcutsa mutlaka bir hekime görünün. Devamlı süren ağrılar bir hastalığın belirtisi olabilir. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi fizik tedavi de de gerçekten önemli…” dedi.

AĞRIYA SON

Hastalıklar sonrası oluşan ağrıların ve ileriki yaşlarda görülen kronik ağrıların neredeyse tamamının düzenli fizik tedavi ile yok edilebileceğini Nail İmamoğlu, “Ağrı tedavisinde fizik tedavi çok önemli bir süreçtir. Fizik tedavi ara vermeden gidilmesi gereken belli bir tedavi şeklidir. Her seansta hasta mutlaka orada olmalıdır.” dedi.

Ağır kaldırmanın da kas ve iskelet yapısına çok zararlı olduğunu belirten İmamoğlu, yük taşırken mutlaka ağırlığın eşit paylaştırılması gerektiğini söyledi. Özellikle eğilip kalkarken dizlerden destek alınması gerektiğini belirten İmamoğlu, ani hareketlerden de yanlış duruşlardan kaçınılması gerektiğinin altınız çizdi.

İmamoğlu; “Binaları ayakta tutan demirlerdir. Bizi de ayakta tutan kaslarımızdır. Biz fizik tedavi egzersizleri ile kaslarınızı kuvvetlendirerek ağrıların azalmasını sağlıyoruz. Ancak bilinçsiz yapılan egzersizler vücuda yarardan çok zarar sağlar. Bu sebeple fizik tedavi egzersizleri kesinlikle bir uzman gözetiminde yapılmalıdır.” dedi.

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları