SELÇUK SOLMAZ: YAŞAMAK İSTİYORSAK ARILARI YAŞATALIM

21-05-2019
Ankara Arıcılar Birliği Başkanı Selçuk Solmaz; " Arılar, dünya gıda üretiminin üçte birinden sorumludur" dedi.

.
        Dokuzuncu Dünya Arı Günü etkinliklerinde konuşan Ankara İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selçuk Solmaz “ Dünya gıda üretiminin üçte birinden sorumlu olan arılara hak ettikleri özeni gösteremiyoruz “ dedi.
 
     Ankara Arıcılar Birliği ev sahipliğinde Türkiye Arıcılar Birliği Koordinasyonu, Tarım Hayvancılık Genel Müdürlüğü,Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin işbirliği ile  gerçekleştirilen "Dünya Arı Günü" etkinliğinde bir konuşma yapan  Selçuk Solmaz bal, arı ve arı ürünleri hakkında önemli bilgiler verdi. Arıların insan hayatındaki ve hatta doğadaki tüm canlıların varlığındaki önemine vurgu yapan Solmaz konuşmasında şunları söyledi:
 
      “ Sözlerime bir alıntı yaparak başlamak istiyorum; “Arılar yeryüzünden silinip giderse, insanoğlu yalnızca dört yıl yaşayabilir. Arılar olmazsa döllenme olmaz, hiçbir bitki, hiçbir hayvan, hiçbir insan olmaz.” Albert Einstein, dile getirdiği bu sözlerle, arıların yaşamın devamı için ne kadar önemli olduğunu başlı başına ortaya koyuyor.
 
   Sadece insan için değil, tüm doğa için vazgeçilmez olan arılara maalesef hak ettikleri özeni gösteremiyoruz.
 
Onların yaşam haklarına saygı duymadığımız gibi onların hayatlarını da tehlikeye sokan adımlar atıyoruz.
 
Bunun sonucunda da maalesef toplu arı ölümleri meydana geliyor.
 
    Arıların önemi konusunda toplum bilinci oluşturmak, bu bilinci gelecek nesillere aktarmak sadece arıların değil, insanların ve tüm canlıların hayatını kurtaracağını bilmemiz gerekiyor.
 
Arılar, yaşamın devamlılığını sağlamak üzerine araştırmalar yapan bilim insanlarının son dönemde üzerinde durduğu en önemli 3 konu olan;“gıda güvenliği”, “sürdürülebilir tarım” ve “Biyoçeşitlilik/çevreyi koruma” konularıyla doğrudan ilgili olan canlılardır.
 
    Dünyanın büyüyen nüfusunu besleyebilmek, insanlığın devamını ve refahını sağlamak için daha kaliteli, bol çeşitli ve daha besleyici yiyeceğe ihtiyacımız var.
 
Gıda güvenliği açsından bakıldığında arılar; bal, arı sütü ve polen gibi yüksek kaliteli gıda sağlamalarının yanında; bal mumu, propolis, bal arısı zehri gibi sağlık ve diğer sektörlerde kullanılan ürünleri sağlamadaki rolleriyle de insan hayatı için en önemli canlılardan biridir.
 
Ancak; arıların insan hayatındaki ve hatta doğadaki tüm canlıların varlığındaki önemi bu kadarla sınırlı değil. Arıların ve diğer tozlayıcıların yaşama en büyük katkısı, dünyadaki gıdanın % 90'ını oluşturan bitkilerin yaklaşık dörtte üçünün tozlaşmasını sağlamasıdır. Arılar, dünya gıda üretiminin üçte birinden sorumludur.
 
     Sürdürülebilir tarım ve gelir için de arılar büyük önem arz etmektedir. Son 50 yılda, tozlayıcılara bağlı mahsul miktarı yani meyve, sebze, tohum/yağlı tohum ve kuruyemiş miktarı üç katına çıkmıştır. Arılar, tarımsal üretimin kapsamı ile ilgili olarak önemli bir rol oynamaktadır. Etkili tozlaşma, tarımsal ürün miktarını arttırır, kalitesini artırır ve bitkilerin zararlılara karşı direncini arttırır. Tozlaşmaya bağlı ekili bitkiler, tozlaşma gerektiren tarım tesisleri, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki küçük çiftçiler ve ailelerin sahip olduğu çiftlikler için önemli bir iş ve gelir kaynağıdır. Yani kısaca, milyonlarca insana iş ve gelir sağlamaktadır. Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Hükümetler arası Bilim Politika Platformu tarafından 2016 yılında yapılan uluslararası bir araştırmanın tahminlerine göre, doğrudan tozlaşmaya dayanan yıllık küresel gıda üretimi 235 ile 577 milyar dolar arasındadır.  ve çevre koruma açısından baktığımızda ise arılar, doğadaki ekolojik dengenin ve biyolojik çeşitliliğin korunması için hayati öneme sahiptir. En tanınmış ekosistem hizmetlerinden birini, yani gıda üretimini mümkün kılan tozlaşmayı sağlarlar. Böylelikle ekosistemlerin yanı sıra hayvan ve bitki türlerini de korur, genetik ve biyolojik çeşitliliğe katkıda bulunurlar. Arılar, ayrıca çevre durumunun bir göstergesi olarak da hareket ederler.
 
      Varlıkları, yoklukları veya miktarları, bize çevre ile ilgili olup biten hakkında fikir verir ve uygun bir eyleme ihtiyaç duyulduğunu söyler. Arıların gelişimini ve sağlığını gözlemleyerek, ortamdaki değişiklikleri tespit etmek ve gerekli ihtiyati tedbirleri zamanında almak son derece önemlidir.  Net şekilde ifade etmek isterim ki, arılar yarattıkları mucizelerle dünya için gerçekten çok değerli varlıklardır. Eğer arılar yok olursa, dünya üzerinde ki canlıların birçoğu da yok olacaktır. Yaşamak istiyorsak; çocuklarımız, torunlarımız yaşasın istiyorsak, arıları yaşatmak için azami gayreti göstermek zorundayız. Toplumdaki herkes de bu konuda üstüne düşeni yapmak zorundadır.”
 
    Dokuzuncu Dünya Arı Gününe Gazeteci-Yazar Mehket Akyol, Ankara ve Civarı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı (BAŞKON ) Genel Başkan Yardımcısı Alaettin Süer, BAŞKON Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Çalışkan başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. 
 
 

 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları