GENEL HABERLER

SEÇİM TAHLİLLERİMİZE İL İL DEVAM EDİYORUZ

04-05-2018
Şu an itibarı ile bizden başka siyasi partiler açısından tahlil yapan yok. HANGİ PARTİ HANGİ İLDE NE KADAR OY ALACAK? Evet biz illerdeki arkadaşlarımızla görüşüyoruz.

.
     Bazı illerde tatmin edici bir cevap alamazsak yeniden başka arkadaşlar arıyoruz. Bunun sonucu olarak da bu sütunlarda değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Daha sonra yazdıklarımızın tamamını aynı noktata topluyor ve saklıyoruz. İsterseniz siz de aynı şeyi yapabilirsiniz ki seçimler yapıldıktan sonra karşılaştırırız.
     Şimdiye kadar Akdeniz ve Ege'ye doğru sahil şeridinde araştırma yapmıştık. Bu bölgede İYİParti'nin tırmanışını-başarısını yazdığımız için bize ateş püsküren, eleştiren, hatta hakaret edenler bile olmuştu. Biz hoşgörü ile karşıladık tabii.. Ancak aşağıda yaptığımız araştırmaları görünce bu arkadaşlarını tahmin ediyoruz. Özellikle Erzurum, Elazığ ve Şanlıurfa'da yaptığımız araştırma sonuçlarını... 
   *ADANA’da  Belediye Başkanlığını MHP kazandı ama 14 milletvekilinden 6’sını AK Parti kazandı.  “ Merkezde -hatta kültür düzeyi yüksek yerlerde artık pek AK Pati umduğunu bulamadı, bundan sonra da bulamaz hatta çiftçiler eskiden olduğu gibi oylarını cömertçe vermezler “ diye bazı iddialar var Adana’da birçok arkadaşla konuştum, hemen hemen oyların ve milletvekillerinin dağılımını yaparlarken aynı yorumu yapıyorlar: AK Parti 4 , CHP 3   MHP 2 , İYİ Parti 2 , HDP 1   Yalnız bu tahminleri gösterilecek adayların etkileyeceği tahmin ediliyor.
    İYİ Parti’nin kurucu il başkanı Metanet Çulhaoğlu sevilen bir isim. İstifa edip adaylığını koydu. Bu parti yeni kurulmuş olmasına rağmen Adana’da iki milletvekili çıkarması başarı olarak addediliyor.
 
                               ŞANLIURFA
 
AK Parti’nin kalesi konumundaki Şanlıurfa’da yine AK Parti’nin rekora koşacağı tahmin ediliyor. Şu an itibarı ile son günlerde siyasi ve sosyal manada aktif rol alan bir oda başkanı ve benzeri ir kaç arkadaşla görüştüm. AK Parti’nin yine rekora koşacağını söylüyorlar. Anlattıklarına göre partilerin durumları ve yorumlar şöyle:  “ Burada Araplar (özellikle ) Harran’da bir partiye oy verirler. Toplu olarak kullanılacak 300 oyları var. Her ne kadar MHP ivme kaybetse de burada Araplar MHP’ye oy verebilirler ve belki 1 milletvekili çıkarabilir. HDP barajı aşarsa 4 milletvekili çıkarır. CHP ile İYİ Parti milletvekili çıkaramaz.
     İYİ Parti kurucu il başkanı Hasan Oğul çok parti değiştiren birisi. Burada ili kurdu ama şimdi istifa edip milletvekili adayı oldu. Şu bir gerçek ki, İYİ Parti Akdeniz, Ege ve Trakya havalisinde gösterdiği performansı burada gösteremez .“
 
                              ELEZIĞ’DA CHP VE İYİ PARTİ’NİN HİÇ ŞANSI YOK
 
     Elazığ’da yine AK Parti ağırlıklı bir seçim olur. AK Parti’den eski bakan Mehmet Ağar’ın oğlunun  aday olması AK Parti’nin güç eksenini artırıyor. İvme kaybetmiş olmasına rağmen belki MHP 1 milletvekili çıkarabilir. HDP Kürt bölgelerinden daha ziyade de kırsal alanlardan oy alabilir ama milletvekili çıkarması mümkün değil. CHP, İYİ Parti ve SP’nin  hiç şansı yok.
 
      ERZURUM ‘da değişen bir şey olacağı sanılmıyor. Ancak MHP’de gerileme var. İYİ Parti burada teşkilatını kurdu ama umduğunu bulacağı sanılmıyor. Etkili bir teşkilatı yok. Şayet adaylar üzerinde mükemmeliyetlik teşkil ederse belki durum değişebilir ama çok zor. CHP zaten yok, AK Parti yine far atar. SP hiçbir varlık gösteremez. HDP de öyle.
     DEVAM EDECEK
Etiketler : SEÇİM - TAHLİLLERİMİZE - İL - İL - DEVAM - EDİYORUZ -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları