GENEL HABERLER

Seçim bitti şimdi halk vaadlerin yerine getirilmesini bekliyor

03-11-2015
Seçimler geride kaldı. Gözler tek başına iktidar olan AKP'nin ekonomik vaatlerine çevrildi. Bu vaatler arasında girişimci gençlere hibe kredisi, evleneceklere çeyiz yardımı, emeklilere yılda 1.200 TL zam, genç çiftçilere kredi, gübre ve yemde KDV istisnası, çocuk başına yardım ve asgari ücretin 1.300 TL olması öne çıkıyor.

.
     Kasım genel seçimlerini atlatan Türkiye, şimdi de tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) ekonomik vaatlerine odaklandı. Ekim başında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı seçim beyannamesinde ekonomide şeffaflık olacağının altı çizilerek, yeni Gelir Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanunu yapılacağını açıklamıştı.
 
Reel ekonomide de ‘ileri teknoloji ve yüksek katma değere dayalı üretim yapılacağı', ‘iş ve yatırım ortamının iyileştirileceği', ‘adli ve idari yargıda uyuşmazlıkların daha hızlı çözüleceği', vurgulanmıştı. İş dünyası özellikle bu vaatlere odaklanırken halk ise kendilerini direkt olumlu etkileyebilecek vaatlere odaklanmış durumda. Nitekim açıklanan beyannamede, bütün annelere doğum hediyesi programı kapsamında ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, 3 ve üzeri çocuklar için 600 lira hediye verileceği açıklanmıştı. Keza kadınlara ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonraki çocukta 6 ay yarım gün çalışabileceği, ancak tam ücret alabileceği belirtilmişti. Ev almak için konut hesabı açan vatandaşa yüzde 15 kamu katkısı sağlanacağı belirtilmişti. İlk kez iş bulan gençlerin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacağı kaydedilen AKP seçim beyannamesinde, lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerinin de 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet tarafından karşılanacağı vurgulanmıştı. İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacağı, 100 bin lira faizsiz kredi verileceği açıklanmıştı. Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5'te biri kadar devlet desteği verileceği belirtilmişti.
 
EMEKLİLERE 1.200 TL EK ÖDEME
 
Türkiye'de devletten maaş alan emekli sayısı 8 milyonu aşmış durumda. Bunu bilen Adalet ve Kalkınma Partisi de 1 Kasım öncesi açıkladığı beyannamede emeklilere de özel vaatler sundu. Bu sebeple şu an emekliler vaat edildiği gibi ayda 100 lira, yılda 1.200 lira ek ödemenin ne zaman fiiliyata döküleceğini merak ediyor. Nitekim bu vaat gerçekleşirse, Tarım Bağ-Kur'luları hariç bin liranın altında maaş alan emekli kalmayacak. Vaatlere göre sosyal güvenlik destek primi kesintisi de kaldırılacak. Emekliler aylık 250 lira taksitle TOKİ'den ev satın alabilecek. Esnafa düşük faizli kredi desteği devam edecek. Yatırımcıya sembolik kira bedeli karşılığı fabrika yapılıp verilecek. Yemde ve gübrede KDV kaldırılacak. Genç çiftçilere proje bazında 30 bin lira nakdi karşılıksız destek verilecek. Ürünlerini lisanslı depolarda muhafaza eden çiftçiye kira desteği sağlanacak. Ülkedeki 5 milyon asgari ücretli ise AKP'nin en çok ‘Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak' vaadine odaklanmış durumda.
 
 
AKP'NİN BAZI VAATLERİ
 
-Bütün annelere doğum hediyesi programı kapsamında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL,  3 ve üzeri çocuklar için 600 TL hediye verilecek.
 
-İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak.
 
-Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak.
 
-İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek.
 
-Tüm emeklilere ayda 100 lira, yılda 1200 lira ek ödeme yapılacak.
 
-Emekliler aylık 250 lira taksitle TOKİ'den ev satın alabilecek.
 
-Yatırımcıya sembolik kira bedeli karşılığı fabrika yapılıp verilecek.
 
-Genç çiftçilere proje bazında 30 bin lira nakdi karşılıksız destek verilecek.
 
-Ürünlerini lisanslı depolarda muhafaza eden çiftçiye kira desteği sağlanacak.
 
-Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak.
 
-Tüm okullarda tam gün eğitime geçilecek.
 
-Polislerin 2.200 olan ek göstergeleri 3.000'e çıkarılacak.
 
-Taşeron işçiler kamuda istihdam edilecek.
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları