GENEL HABERLER

ŞAMİL ÖZDEN ANKARA’NIN EN SON KÖYLERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

28-08-2019
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını Mansur Yavaş’ın kazanması ile birlikte üretim ve verimliliğe (yetiştiriciliğe) önem bir hayli arttı.

.
Bu bağlamda Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yıldırım Şamil Özden Kızılcahamam’ın ( Ankara’nın) en son köylerinde inceleme ve araştırmalarda bulundu.
.
      *   Işıkdağı’nın eteklerinde (Batı yakasında ) yer alan Çıkrık göleti ve çevresinde incelemelerde bulunan Daire Başkanı Yıldırım Şamil Özden “Tabiatın böylesine muhteşem bir şekilde insanlığın hizmetine sunulduğu çok ortam gördüm ama Çıkrık mevkii bir başka özel ve bir başka güzel “ dedi.
    Ankara’nın en son köyünü geride bırakmışsınız. Sarp dağlar sıra sıra dizilmiş, artık bundan sonrasının yine dağlar ve ormanlarla bezeli olacağını düşünürken, dağların arasında düz araziler, biraz ilerleyip bir yokuş daha aştıktan sonra masmavi bir göletle karşılaşıyorsunuz” diyen Şamil Özden Çıkrık Göleti ve civarında yaptığı incelemelerden sonra şunları söyledi:   
 
       
 
      “ Allah’ın nimetleri saymakla bitmez. Cenab-ı Hakk’ın insanlığa sunduğu nice mükemmel nimetler var hiç şüphesiz.  Düşünebiliyor musunuz Ankara’nın en son köylerini geride bırakmışsınız, dağları aşıyorsunuz bir de karşınıza muhteşem bir manzara çıkıyor. Masmavi suyu ve etrafının güzelliği ile gönülleri okşayan bir gölet. Göletin ve Çıkrık mevkiinin yolu stabilize.
 
      Göletin kuzeyinde ve hemen bitişiğinde dümdüz bir arazi var. Araziyi gezerken hem göletin, hem de düz arazinin etrafını saran ve boyları metrelerce uzunluğundaki kır kavaklarını görüyorsunuz. Kavakların arasına serpilmiş olan meşe ağaçları ve dağ bitkileri var.  Kır armudunu (ahlat), kır eriği ve kır elması, kuşburnu, alıç  ve envai çeşit meyve türünde ağaçlar mevcut.
 
     Göletin, hemen bitişiğindeki dümdüz bir arazi ve ondan sonra taşların ve ağaçların bir şekilde görüntülediği yamaçlar daha sonra da o tepelerin arka cephesinde muhteşem bir tabiat özelliği oluşturan ardıç, göknar ( Gürgen )  sarıçam  ve karaçam ağaçları ile tabii onlarca ağaç çeşidi. Bölge sakinlerinin verdiği bilgiye göre dağlarda ıhlamur, fındık, akasya (vs) ağaçlarının olduğu da söyleniyor.
 
 
 
    Bir başka hoş olan da Tarihi Seyhamamı’nın Yukarıkese köyü’nün mahallesi olması. Ayrıca  Çıkrık mevkiinden ( göletin bulunduğu yer )  uzanan asfalt yolun hem köyün dört tarafını sarmış oluşu hem de Seyhamamı’na kadar asfalt yolun devamının olması.
 
     Diğer bir husus ise, belki de dünyada eşine az rastlanır Gürcüyurdu mevkii. Burasının ihtişamını görmek lazım. Bir vadi ve bu vadinin içinde akar çeşme. Çeşme sırtını kuzey kesimindeki dağa dayamış. Çeşmenin alt kesimlerinde düzlükler. Her taraf yemyeşil. Vadinin etrafının kuzey-doğusundaki tepeler karaçam ve sarıçam ile bezeli. Aralarında kavak ve meşe ağaçları var. Gürcüyurdu mevkii ile Çıkrık göleti arasında mevki olarak tam bir bağlantı var. Hatta eskiden bu yörenin insanları buraları eker-biçerlermiş ve dolayısıyla öküz arabalarının gidip gelmesi sağlanırmış.
 
    Yani bir tarafta Çıkrık göleti ve o göletin çevresini saran tabiatın ihtişamı. Diğer tarafta gölet ile Gürcüyurdu mevkiinin coğrafi olarak yakın ve bağlantısının olması.
 
     Tabii buraya gittiğinizde her bakımdan etkileniyorsunuz. Mesela tabiatın ihtişamı bir yana bölgenin havası, suyu, oksijeni, insanlarının sevecenliği ve misafirperverliği hemen etkiliyor.
 
    İki not daha düşmek istiyorum; birincisi Çıkrık mevkiindeki kuyunun suyu ve bu suyun eski usul ağaçtan yapılmış bir maştapa ile içilmiş olması.
 
İkincisi ise dönüşte bir selam vermek için uğradığımız Yukarıçanlı köyünün eski dernek başkanı (emekli) sayın İdris Akyüz’ün bağının bahçesinin mükemmelliğinin yanında kendisinin insanüstü misafirliği.
 
    Bir ziraat mühendisi, tarımı, üretmeyi, yetiştirmeyi Hakk için halka hizmet etmeyi kendine şiar edinmiş bir insan olarak birkaç saatlik köy ve dağ gezisi ve araştırmalarımızdan son derece mutlu oldum.
 
     Düşündüm de buralarda neler yapılmaz neler yetiştirilmez !...  
 
    Bakarsınız bir gün gelir Cenab-ı Hakk bir vesile kılar idealimizdeki unsurları, düşündüklerimizi hayata geçiririz İnşaallah. “
 
     NOT: Bu gezi esnasında Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği kurucu Genel Başkanı, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu Onursal Başkanı ve Ankara Meclisi Derneği Başkanı Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol da bize eşlik etti.   
 
 
 
   
 
 
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları