GENEL HABERLER

Sağlık Bakanlığı Aktarlarda satılan ürünlerli ilgili tebliğ yayınladı

20-06-2012
Aktar, baharatçı ve benzeri dükkanlarda pek çok bitkisel madde satılmakta, bu bitkisel maddeler eczacılık mesleği ile ilgisi olmayan kişiler tarafından (Aktar, baharatçı,v.b.) değişik hastalıklara karşı tavsiye edilmekte, hatta bazı terkipler halinde satılmaktadır.

.

Bazı dükkanlarda ise kendilerine hekim süsü veren, fakat tababetle hiçbir ilgisi bulunmayan yetkisiz, bilgisiz, kulaktan dolma bir şeyler öğrenmiş kişiler, bitkisel tedaviden medet uman hastaları muayene etmekte, adeta teşhis koymakta ve bazı bitkisel karışımlarla tedaviye çalışmaktadırlar.

         Bu tip dükkanlarda satılan ve ilaç niteliği olan bitkiler, hijyen kaideleri dışında satılmakta, tarım ilaçları, böcek öldürücü ilaçlar..v.b... zehirli olan maddelerle beraber bulundurulmaktadır.

         Gerek bitkisel ilaçların hijyen kaideleri dışında satılması, gerekse bu halk ilaçlarının bilgisiz kişilerce tavsiyesi, sonradan telafisi mümkün olmayan durumlara neden olmaktadır.

         Konuya büyük önem veren Bakanlığımız, bitkisel ilaçlarla tedavide yanlış ve sağlığa zararlı bir durumun olmaması için bazı önlemler almıştır.

         Bu nedenle,

 

1.İlinizde bulunan bitkisel ilaç satan aktar.baharatçı v.b. gibi dükkanlar tespit edilecek,bu dükkanların bundan böyle açılmalarında Sağlık ve Sosyal Yardım Müdürlüğünün izni aranacaktır.

      Halen faaliyette bulunanların bir listesi adresleri ile beraber en kısa sürede             Bakanlığımıza gönderilecektir.

 

2.Halen faaliyette bulunan bu tip dükkanlarda,

a) Satılan anorganik,organik madde,bitki ve droglar kapalı muhafazalı kaplarda saklanacak ve müşteriye hijyenik şartlarda sunulacaktır.

b) Tarım ilaçları ve insan sağlığına zarar veren veya verebilecek olan kimyasal maddeler satılmayacaktır.

c) Ensektisitler ancak orijinal birim ambalajlarında olmak şartı ile satılacaktır.

d) Dükkanların vitrinlerinde,satılan kimyasal bitkisel madde ve drogların kullanılışı ile ilgili etiket,ilan veya benzeri yazı kesinlikle bulunmayacaktır.

e) Özel ambalajlarında bulunan ve satılmasına izin verilmiş olan drogların ambalajlarında farmakolojik etkisi ile ilgili bilgi bulunmayacaktır.(Mesela;Nane,adaçayı,ıhlamur gibi bitkilerin ambalajlarında bile,etki ve kullanılışla ilgili herhangi bir ifade bulunmayacaktır.

f) Bozuk,küflü,kurtlu,eskimiş ve insan sağlığına zararlı drog ve benzeri maddelerin satılmasına müsaade edilmeyecektir.

g) Hiçbir bitkisel karışım yapılmayacak,bunların sıvı veya katı preperatları hazırlanmayacak ve satılmayacaktır.

h) Satılan drogların üzerinde hangi bitkiye ait olduğu Türkçe ve Latince doğru olarak yazılacak,yanlış isimlerle yapılan satışlar önlenecektir.

I) Bu tip dükkanlarda,satılan bütün drogların Türkçe ve Latince bir listesi bulundurulacaktır.

i) Aktarlarda,baharatçılarda satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddeler ekte mevcuttur.Satılması mahzurlu ve tehlikeli maddelerle ilgili liste dışında dahi olsa,insan sağlığına zarar verecek miktarlarda etkili maddeler taşıyan droglar satılmayacaktır.

 

3. Bu tip tıbbi bitkiler satan dükkanların,bitkisel drogları nereden temin ettikleri sorulacak,bu toptancıların adresleri Bakanlığımıza bildirilecektir.

 

4. İlaç ve Eczacılık Şube Müdürlüğünce yapılacak ilk kontrolde belirtilen emirler ilgililere bir tutanakla tebliğ edilecek 2 ay içinde gerekli şartlara uymaları istenecektir.

 

5. Gerekli şartları,belirtilen tarih arasında yerine getirmemiş olan dükkanlar,derhal kapatılacak ve haklarında TCK. 526. maddesi gereğince işlem yapılacaktır.

 

        Halk sağlığını geniş ölçüde,olumsuz yönde etkileyen bu tip dükkanların bir disiplin altına alınması tedbirleri,telafisi olmayan rahatsızlıkların meydana gelmesini önlemek amacı ile uygun görülmüştür.

 

Konu üzerinde hassasiyetle durulmasını rica ederim.

 

DAİMİ GENELGE

BAKAN ADINA

Dr.Adil OLCAY

Müsteşar Vekili

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları