REKABETE EVET HAKSIZLIĞA HAYIR

25-06-2014
Pazarcı esnafının sorunlarını ve isteklerini masaya yatıran Ankara Pazar Yerleri Esnaf Odası Başkanı Gökhan Aymergen, “Pazarcı esnafı olarak yaşadığımız sorunların çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” dedi.

.

‘PAZARCI ESNAFININ SSK VE BAĞ-KUR PRİMLERİ DÜŞÜRÜLMELİDİR’

Ankara Pazar Yerleri Esnaf Odası Başkanı Gökhan Aymergen, Pazarcı esnafının basit usulde vergiye tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Pazarcı esnafının vergi ve Bağ-Kur primleriyle ilgili sorunlarını dile getiren Başkan Aymergen, “Pazarcı esnafı vergilendirilirken; yaptığı iş, kullandığı tezgah sayısı dikkate alınmalı, basit usulde mükellef olan esnafımızın muhasebe kayıtları odalar tarafından tutulmalıdır. Pazarcı esnafımız Bağ-Kur priminin yüksek olmasından dolayı primlerini ödeyememekte ve bu sebepten dolayı vergi kaydını terk etmektedir.  Seyyar Pazarcılık işi yapan ve yapacak olan kişiler de vergi kaydı yaptırmaktan kaçınmaktadır. Bağ-Kur primlerinin yüksek olması, esnafımızı kayıt dışı çalışmaya yönlendirdiği gibi haksız rekabetin doğmasına da sebep olmaktadır. Bu durumda olan esnafın, gelir tespiti yaptırıp ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanmaya yöneldiği görülmektedir. Önerimiz; sadece pazarlarda seyyar iş yapan, sabit işletmesi olmayan pazarcı esnafımızın Bağ-Kur primlerinin düşürülmesi. Örneğin; işçi çalıştıran işverenlere sağlanan prim desteği pazarcı esnafımıza da sağlanmalıdır. Bu uygulama kayıt dışı çalışmayı kayıt altına alacaktır. Bağ-Kur primlerinin düşürülmesi, esnafı, ücret ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanma çabasından vazgeçirecektir. Esnaf, emeklilikten faydalanacağını düşünerek kayıt olmaya özenecektir. Pazarcı esnafımız hem Bağ-Kur primini ödeyecek, hem de vergi kaydıyla ekonomiye katkı sağlanacaktır. Bu önerilerimiz, görüşünü aldığımız seyyar pazarcı esnafımız tarafından da çok olumlu görülmektedir.” dedi.

‘MARKETLERİ HALKIMIZA PAZARCI ESNAFI OLARAK ŞİKAYET EDECEĞİZ’

Marketlerin haksız rekabete yol açtığını ifade eden Başkan Aymergen şöyle devam etti: “Diğer önemli bir sorun ise marketler. Marketler pazarcı esnafının ekmeğini gasp ediyor. Pazarlarımızın yanı başında; dış mekan manav reyonu, meyve ve sebze tezgahlarıyla faaliyet gösteren marketleri velinimetimiz olan halkımıza pazarcı esnafı olarak şikayet edeceğiz. Haftanın bir günü faaliyet gösteren pazarlarımızın açıldığı gün marketlerin de ikinci bir Pazar gibi açması, kaldırımları, yolu hatta sokağı işgal etmesi, evine bir lokma ekmek götürmek isteyen pazarcı esnafının resmen ekmeğini gasp etmektir.

Marketlerin, sebze ve meyvede sözde ‘Halk Günü’ edebiyatıyla yüzde1’lik 2’lik indirim yaparak günlük olmayan bayat malları halka satmasını, satışlarında kullanmış oldukları etiket fiyatlarında 1,99 -2,99 gibi aldatmaca bir terim kullanmalarına ve piyasada 1 (bir) kuruş olmadığından göz göre halkı kandırıp kul hakkı yemelerine, satmış olduklarını ürünün gramajını indirip gizli zam yapmalarına ‘3 al 2 öde’, ‘5 al 4 öde’ gibi kampanyalar düzenleyip rafta  başka, kasada başka fiyat uygulamalarını kabul etmiyoruz.”

Başkan Aymergen “Rızık Allah’ın kefaretinde olan bir hadisedir. Kimse kimsenin rızkıyla oynayamaz, Bu sebeplerden dolayı değerli halkımıza marketleri şikayet edeceğiz. Marketlerle rekabete evet ama haksızlığa pazarcı esnafı olarak hayır diyeceğiz.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Etiketler : REKABETE - EVET - HAKSIZLIĞA - HAYIR -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları