GENEL HABERLER

Ramazan Orucunun İslami, Sosyal ve Sağlık Boyutu
.

       Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu Cehennemden kurtuluş olan Ramazan Ay’ı, Hicri 1439 yılında, hilal dünyanın hiçbir yerinde görülmediği halde, Türkiye diğer İslam ülkelerinin aksine Avrupa ile birlikte, 1 gün önce Ramazan orucuna başlamıştır. Aslında Ramazan, miladi 17 Mayıs 2018 Perşembe günü başladı. Bu da Müslüman ülkeler arasındaki başıboşluğun, birlik ve beraberliğin olmamasını beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla uluslararası ilişkiler açısından da, birliği olmayan Müslümanları zelil bir duruma düşürmektedir.

    (Ankara rasathanesinden paylaşılan bilgilerde de Ay'ın bu yıl dün akşam (15 Mayıs’ı kastediyor) saatlerinde dünyanın hiçbir yerinde görünmediği belirlendi. Ayın görünmemesi rasathanenin bilimsel verilerine de yansıdı. Ay görünmemesine rağmen Türkiye bu yıl Ramazan'a bir gün erken girdi. (Dipnot))

     Ramazan ayının birçok fazileti vardır. Kuran-ı Kerim, bu Ay’da indi. Kadir gecesi, bu Ay’dadır.

    Oruc’un farz olduğuna dair ayetler: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.”(Bakara 183.Ayet).

    “……………Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. …………………….Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara 184. Ayet). Bakara Süresi 185. Ayette de, orucun bir hidayet rehberi hak ve batılın birbirinden ayırmanın delili olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği ay olduğu buyurulmaktadır. 

    Peygamber a.s.v. : “Yüce Allah, insanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim” buyurmuştur. (Müslim, Sıyâm 163)

 

Ramazan Oruc’u İslami, sosyal ve sağlık bakımından önemli boyutları vardır. Sosyal boyutu olarak oruç, hem zengini, hem de fakiri aç olma bakımından eşit duruma getirir. Zengin birisinin oruç açlığı, fakir insanların açlığını anlamasını sağlar. Ancak günümüz insanlarının bu güzel hasleti unuttuklarını, derneklerin, vakıfların, partilerin ve diğer sivil toplum örgütlerinin, hiçbir fakirin davet edilmediği lüks otellerde hem israf, hem gösteriş iftarları verdiklerini görüyoruz. Bunun ise İslam dairesinde yeri yoktur.

 

Orucun sağlık açısından yararları vardır. Kilo verir, kanda şeker seviyesini dengeler. Oruçlu insanda kalp rahatsızlığı olmaz. Vücudun tüm azaları sıhhatli olur, hastalıklara kolay yakalanmaz. Çünkü hastalıkların başı; çok yemek, çok içmek ve çok uyumakla olur. Bu da insanın gafletini ve nedametini arttırır. Peygamber a.s.v: "Çok yemeyiniz, çok içmeyiniz, bu sebeple çok uyursunuz ve hüsrana uğrarsınız" buyurmuşlardır.

 

Orucun, sabır, şükür, nefis terbiyesi gibi diğer ibadetlerle irtibatı vardır. Oruçlu insan, her durumda sabırlı olmayı öğrenir ve sıkıntılara göğüs gerer. Afet ve savaş durumunda, gerekirse aç kalmayı öğrenirler. Hadis-i şerifte, “Her şeyin bir kapısı vardır. İbadetlerin kapısı ise oruçtur” buyrulmaktadır. (İbni Mübarek)

 

Peygamber a.s.v.’in bu konuda çeşitli Hadis-i Şerifleri vardır:

"Ey gençler topluluğu! Kim içinizden evlenmeye güç yetirebiliyorsa evlensin. Çünkü gözü haramdan en çok saklayan, ırzı en iyi muhafaza eden budur. Kim de evlenmeye güç yetiremezse oruca devam etsin." ( Müslim, Nikâh 1-3; Ebu Dâvud, Nikâh 1; Tirmizî, Nikâh l Nesâî, Nikâh). “Muhammed’in canı kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.” (Müslim, Siyam 163)

 

Peygamberimiz a.s.v. “Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin.” Buyurmaktadır.

 

Orucu hafife almamak gerekir. Oruçla alay edenin kendi hafifliğini göstereceğini, Yüce Allah’ın belasının üzerlerinden eksik olmayacağı bütün âlimler söylerler.

 

Yüce Allah bizleri, tuttuğumuz oruçta, yediğimiz her lokmada fakir fukarayı ve dünyada kuru ekmekle oruç tutanları, hatta kuru ekmeği dahi bulmayıp açlıktan ölenleri hatırlamamızı nasip etsin. (Amin)

 

 

(Dipnot; Haber içeriği Dünyabülteni haber sitesinden alınarak ISLAHHABER tarafından analiz edilmiştir.)

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları