GENEL HABERLER

RAHMETLİ ÖZAL TÜRKİYE’Yİ LİDER ÜLKE YAPMAK İSTİYORDU
.
O’nun en büyük ideali Türkiye’yi lider ülke haline getirip Batıya kafa tutmaktı. Bunun içindir ki tüm komşu ülkelerle iyi geçinme yolunu tercih etmiş, Türk Dünyası ve İslam alemi ile ilişkilerini geliştirmişti.
 
Bir ihtilal döneminden sonra geçmişti ülkenin başına. O zamanları hatırlarsak bir telefon almak için yıllarca beklenirdi. Tüp almak için kuyruklara girilir hatta sıra gelmeyince tüpler zincirlere vurulup gece nöbeti tutulması sağlanırdı. Akaryakıt sıkıntısı zirveye dayanmıştı. Benzin istasyonları önlerinde kuyruklar oluşur, üç-beş litre akaryakıt almak için rüşvetler verilir, bakkallarda bir paket Sana yağ ve ya bir paket sigara almak için bakkalların kölesi kulu olurdu.
İtibarsız bir Türkiye vardı ve herkes hasta adam gözü ile bakıyordu ülkemize. İtibarımız sıfırlanma noktasına gelmişti. İşte tam da o sırada rahmetli Özal işin başına geçti ve sanki elinde sihirli değnek varmışçasına kısa bir zaman içinde olumsuzlukları ortadan kaldırıverdi.
Allah onu hizmet için yaratmıştı sanki. BİZ YAPARIZ ALLAH BİLİR derdi.
Hiç içki içmez ibadetini kaçırmazdı.
O bir güneş ışığı gibiydi.
Ama o bazı çevrelere birkaç numara fazla gelmişti.
Mesela devletçiler, laikçiler, geri kafalı solcular ondan hoşlanmazdı. Bir seferinde “ Türkiye Cumhuriyeti Laik bir ülkedir, ancak ben laik değilim, çünkü kişi laik olmaz “ diyerek bazı çevrelere kafa tutmuştu.
Türk Dünyası onun için büyük ehemmiyet arz ediyordu. Buna rağmen bazı çevreler Özal için Kürt yakıştırması yapıyorlardı. Oysa Belek’te yapılan Türk Dünyası Kurultayında görüştüğüm rahmetli Türkeş u manada sorduğum bir soruyu cevaplandırırken şöyle demişti:
“Tam tersine O, iyi bir Türkçüydü. Anası ve babası da öyle. Çocuklarına koydukları adlarından belli değil mi?... Korkut, Turgut ve de Yusuf Bozkurt Özal. Hepsinin adı da Türk büyüklerinin adı. “
Özal aynı zamanda iyi bir Müslümandı. İçki içmez, haram yemez, namazını kılar ve olaylara hoşgörü ile bakardı. Kin, intikam ve kem söz söylemez, insanları ve hatta onu sevmeyenleri, kendisi hakkında kötü söz söyleyenleri bile affedici bir tutum içinde olurdu. Kendisi ile ilgili olarak karalama kampanyaları açanları bile kendisine çekmeyi ve ıslah olmaları konusunda gayret göstermeyi yeğlerdi.
RAHMETLİ ÖZAL ÇAĞIMIZIN VİCDANI, SOYLU FİKİRLERİN TEMSİLCİSİYDİ
 
Özal bir toplum mühendisiydi. Bir derviş gönlüne, bir alperen ruhuna sahipti. İslam kültürünün engin değerlerini, milletimizin yönetim ve tölerans geleneğini, geleceğin projeksiyonları ile buluşturan bir bilge…
 
Geldiği makamı ayrıcalıklı kıldı.
 
Hiçbir kuruma sığmadı, hiçbir kalıba uymadı.
 
Ortodoks zihniyetli bazı kesimler slogan atarken O sığ sularda kulaç atıyordu.
 
Manevi nakti olmayanlar, ruhunun kandillerini yakamayanlar, siyasi hafızası mola verenler, politik fikri rozet takmak ve slogan atmaktan mürekkep olanlar, çağın tasnif dışı bıraktığı siyasi kanatlar,…
 
Onun uzlaştırıcı tavrı karşısında tedavülden kalktılar, saygınlıklarını yitirdiler.
 
· “İki bin yılı Türk asrı olacaktır “ derken, büyük hedeflere imza atıyordu.
 
Daima zirvede kalmayı, dikta heveslilerine tokat vurmayı ve demokrasi düşmanlarının kafasına inmeye hazır bir tokmak gibiydi.
 
Artık herkes biliyordu ki O, Müslüman ve Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin dindar cumhurbaşkanıydı.
 
 
O öylesine bir reformistti ki, göreve gelir gelmez hemen radikal kararlar almaya başladı.
* Türk parasının konvertible edilmesi, konut sorununun halli için özel fon ayrılması.
+ Kamuya ait köprü, baraj vs gibi gelir temin eden kuruluşların halka satılması;
* Katme değer vergisi uygulamaısı
* Özelleştirme,
* Vergi iadesi
* Mahalli idarelerin güçlendirilmesi
* Serbest ticaret bölgeleri oluşturulması
Bunlardan sadece bir kaçıydı.
REFORM HAREKETLERİNDEN SONRA
* Elektrik kesintileri sona erdi, hatta elektrik satan hale geldik.
* Fabrikalar 3 vardiyaden tek vardiye haline getirildi.
* Telefon krizi ortadan kalktı.Siyah-Beyez televizyonlar mazide kaldı ve çok kanallı televizyonlara geçildi
* Akaryakıt alanındaki çileli bekleyişler sona erdi.
* Bulunması mümkün olmayan tüp, yağ, sigara ve daha akla ne geliyorsa hepsinin olumsuzlukları sone erdi.
 
BU GELİŞMELER ÖZAL DÜŞMANLARINI RAHATSIZ ETTİ
 
Başta sigara ve silah kaçakçıları olmak üzere siyase manada Özal'ın bu gidişini çekemeyen melun politikacılar ve bazı basın yayın kuruluşları Özal'a karşı cephe oluşturdular. Bunlardan birisi ve en önemlisi mesela Doğan Grubu'nun gazeteleri.. Süleyman Demirel, Hatta mesut Yılmaz.. Uzun lafın kısası ne kadar şer güç varsa hepsi de cephe oluşturmuşlardı.
Oysa onun sevdası başkaydı. Türk dünyası ve İslam alemini bir araya getirip, TÜRK-İSLAM BİRLİĞİ'ni kurmaktı. Bunun için yollara düştü. Öhce İslam alemi ile ilişkilerini geliştirdi. O artık gerçek manada İslam aleminin en büyük lideriydi.
( Buraya bir parantez açmak istiyorm: Senegal'de katıldığımız İslam Birliği toplantısında tek ses ve tek nefes konumundaydı. O zaman anladım ki hedefe ulaşılmış. )
Daha sonra Türk Dünyası'na uzandı. Adeta dünyayı ayağa kaldırmıştı. Giderken birlikte bir büyük organizasyon için karar vermiştik. O gelinceye kadar ben bir seminer düzenleyecektim. Ankara'nın en büyük salonunda ve o toplantının başkanlığını da o yapacaktı. Düşünebiliyor musunuz; bir cumhurbaşkanı seminerde başkanlık yapacak.
Ama olmadı. Kader vefa etmedi. Türk Dünyasından geldikten sonra Hakk'ın rahmetine kavuştu.
Cenazesinin resmi merasimle kaldırılmasını istememişti ve bu manada vasiyeti vardı. Tören yapılmadı. Halk Dindar Cumhurbaşkanlarını dualar ve tekbirlerle uğurladılar.
 
Rahmetliyi vefatının 24.yıl dönümünde rahmetle anıyoruz .
 
İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • kemal arslan tarafından 2017-04-18 1:08:12 tarihinde yazıldı.
    Kalemine yüreğine sağlık başkanım!Ne mutlu sana. Böyle değerli kişiyle çalışmak herkese nasip olmaz.Bende şöyle diyorum.Zamanında kıymetini bilemedik."ŞAİRLERİN ESERLERİ, RESSAMLARIN TABLO DEĞERLERİ ÖLÜNCE ANLAŞILIRMIŞ"Rahmetle anıyorum.Mekanı cennet olsun.KEMAL ARSLAN

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları