PAZARCILARIN SORUNLARI BAŞBAKAN'A İLETİLİYOR

11-07-2014
Ankara Pazar Yerleri Esnaf Odası Başkanı Gökhan Aymergen, sorunlarına ilişkin bir dosyayı Başbakan’a iletilmek üzere AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Salih Kapusuz’a sundu.

.

Ankara Pazar Yerleri Esnaf Odası Başkanı Gökhan Aymergen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere esnafın sorunlarına  ve önerilerine ilişkin hazırladıkları bir dosyayı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Salih Kapusuz’a teslim etti.  

Ankara Pazar Yerleri Esnaf Odası Başkanı Gökhan Aymergen  tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmak üzere hazırlanan dosyada yer alan Ankara Pazar Yerleri Esnaf Odası’nın sorunları ve önerileri şöyle: 

“Yasa çerçevesinde bakıldığında gerek pazarların kurulması gerekse pazarcıya pazarcılık yapması için izin verilmesi ve pazarcının denetlenmesi tamamen belediyenin yetkisi içinde kalmıştır. Pazarın kurulup yönetilmesinde, denetlenmesinde esnafın bağlı bulunduğu pazarcı odalarına yetki verilmemiştir.  5362 Nolu Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununda  ‘esnaf ve sanatkarların meslek ve sanatlarının yürütülmesini ilgilendiren hususlarda, resmi makamlarca alınacak kararlarda, sair tasarruflarda, ilgili odanın mütalaasından faydalanılır ve bu konuda kurulacak komisyonlarda oda temsilcilerinin katılması sağlanır’  hükmü olmakla beraber, belediye yasasında bu doğrultuda hüküm olmamasından bahisle belediyeler, pazarcı esnafı odalarını yok saymakta, hiçbir düzenlemelerinde odaların görüşü  alınmadığı gibi, yapılan düzenleme konusunda bilgi dahi verilmemektedir.

Pazarcımızı ilgilendiren söz ve karar mekanizmalarında açıklık ve sorumluluk istiyoruz. Pazarlarımızın sevk ve idaresi bize verilsin. 5362 sayılı esnaf ve sanatkarlar kanunun ilgili maddelerinde belediyelerin esnafla ilgili  karar alırken, icraat yaparken odalara danışması gereği-ruhsat-tezgah kurma belgesi verirken, mesleki faaliyet belgesinin odaya kaydını, sicilini mutlaka istemesi gerektiği varken, hatta bu İçişleri Bakanlığının genelgeleri ile (24/02102-B.05.0MAH.0.65.00-2(30-33)-02-81332) sabitken bile üç-beş sorumluluk gösteren belediye dışında bu zorunluluğa uyan maalesef yok. Keyfe keder mahalli idare anlayışı ile kayıt dışı ekonomiyi de körükleyen böyle bir ortamda hem belediyeler hem de biz odalar, pazarlarımızı denetleyemez, halkımızın huzur içinde alışverişlerini yapabilmelerini sağlayamaz, esnafımızın gittikçe küçülen ekmeğini koruyamaz hale geliyoruz. Biliyoruz ki 1996 da çıkan tasarruf genelgesinden sonra belediyeler memur alamıyor. Oysa ki biz tüzel kişiliğe sahibiz, yeteri kadar eleman alır çalıştırırız. Belediyelerimizde bir üst denetleyici kurul olarak daha az elemanla çok daha sağlıklı bir denetim yapılır. Dolayısıyla kayıt dışı ekonominin kayıt içine çekilmesiyle gelir artışı sağlanacaktır.

Serbest piyasa ekonomisi gereği ülkemizde de oluşan marketçilik sistemi, sistemsiz gelişmeleriyle gerek AB normlarına tamamen zıt yapılarıyla, kuralsızlıklarıyla, bu kadar insanın ekmeğine-aşına kan doğramaya devam etmektedir.

Pazarlarımızın ya başında   ya sonunda açılan ve pıtrak gibi çoğalan marketlerin, sabit dükkan mantığını aşarak, marketlerin önlerine, kaldırımlara, hatta caddeleri işgal ederek pazarımızı açtığımız gün tezgah (Pazar) kurmalarına, halkımızı aldatmaya, kandırmaya yönelik şok promosyonlar düzenlemelerine karşın, haftada bir gün halkımıza hal çıkışlı Hıfzısıhha kontrollü-hijyen mal satıp evine ekmek parasını götürmeye çalışan pazarcı esnafının hakkını koruyacağınıza inancımız tamdır. Bu nedenle marketler ve perakende yasasının bir an önce çıkması önem arz etmektedir”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletilecek raporda Temel sorunlara ilişkin 21 maddeden oluşan  görüş ve öneriler de sıralandı.

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları