GENEL HABERLER

Parlamenter sistemi güçlendirerek sonca varmalıyız
.

    “ Anayasa tartışmaları son 10 yılda gündemde olsa da, milletimiz ve Türkiye otuz  yıldır Anayasa değişikliği beklemektedir. Bizim   toplum olarak artık bir Anayasa derdimiz vardır. Bunun için Başkent Ankara ve Anadolu konfederasyonu olarak  hemen uzmanlarımızdan ve hukukçulardan oluşan  6 kişilik bir komisyon kurduk ve çalışmalarımızı gece gündüz demeden devam ettirerek Anayasa yapımına nasıl katkıda bulunabiliriz düşüncesiyle araştırmalarımızı bitirdik ve son olarak da ATO da toplanarak karşılıklı beyin jimnastiği yaparak raporumuzu yazıp TBMM Meclis Komisyonu Başkanlığına, Siyasi Grupların Başkan  Vekillerine teslim etmeyi düşünüyoruz.

Anayasa değişikliğini yaparken Anayasa’nın babası olarak bilinen James Madison un “ Uzun yıllar sürmesini istediğimiz bir sistemin çerçevesini çizerken, yılların getireceği değişiklikleri öngörmeye çalışmalıyız.” dan ve  Leibniz’in   “  Tarih bir hareket kanunun mahsulüdür.Bugünkü ahval ve mazideki hal ve hadiselerin neticesidir.Ve bugünkü hadiseler yarınki hadiseleri doğuracaktır.Tarihin türlü devirleri arasında hadiseler anlaşılmaz.Bugünkü hadiseleri doğuran mazideki hadiseler anlaşılmadıkça istikbal hakkında da bir fikir edinilemez.” Hukuku öğrenme ve öğretme   usulünden ,Prof.Dr. Nail Kübalı’nın “ Odadaki 23 kişiye bir Anayasa hazırlamışız,dışarıda bir Türkiye olduğunun farkında değilmişiz.” İfadesiyle, Prof.Dr. Hikmet Sami Türk’ün Bilkentte Anayasa Hukukçularıyla birlikte yaptığı 2010 yılındaki bir toplantıda da, “  Üç hukukçunun bir arada bulunduğu yerde en az dört düşünce ortaya çıkar.” Düşüncelerinden dolayı her meslekten,her uzmandan faydalanılması gereken bilgileri toplamak amacıyla böyle bir toplantının çok faydalı olacağını düşündük.Hoşgeldiniz sefalar getirdiniz!

Anayasa değişiklikleri hakkında 104 üniversiteden, 102 dernekten,58 vakıf ve 34 Meslek kuruluşundan,32 platform ve 30 sendikadan,21 kamu kurumundan ve 21 siyasi partiden,19 stk dan 5 enstitüden gelen ve toplanan bilgiler Yüce Mecliste 30 bin sayfadan ibarettir.

BAŞKON  olarak, meclise yeni seçilen milletvekillerimizin önünde önceden hazırlanmış her türlü bilgi ve doküman hazır haldedir, bütün kaynaklar bilgiler mevcuttur. Önemli olan akılcı ve Türkiye ninönünü açacak mutabakatsağlanmış uzlaşma sağlanmış bir Anayasa ortaya koymaktır.Bunun için 60 maddede zaten mutabakat sağlandığına göre ,kalan 112 maddede çalışmalara başlanılması kaçınılmazdır.Hiç bir dayatma fikirle değil, 112 maddede değişiklikler yapılarak veya aynısı uygun görülen maddeler olduğu gibi kalarak Anayasa çalışmaları bir an önce bitirilmeli ve her ülke gibi Parlamenter Sistemi güçlendirerek sonuca ulaşabilmeliyiz.Başkanlık ve yarı başkanlık sistemleri de aslında demokratik sistemlerdir.Ancak her ülkeninşartlarına  göre değişiklikler arzetmektedir.

Bu durumda en akılcı çözüm iktidar olan AKP  nin  etraflı  ve detaylı bir çalışma yaparak  hem Parlamenter sistemin güçlendirilmesine yönelik,hem başkanlık, hem de yarıbaşkanlık sistemine göre üç alternatifli bir Anayasa önerisini meclise getirmesidir.Çünkü, CHP masadan kalkarak değiştirilmesi mümkün olmayan maddelerde hassas olduğunu ortaya koymuş, HDP  dört siyasi grubunda katılabileceği uzlaşma komisyonuna iştirak edebileceğini belirtmiş, MHP ise, Anayasa’nin baştan aşağı yeniden yazılması için uzlaşma anayasa komisyonundan kalmama konusunda kararlı olduğunuifade etmiştir.yeni Anayasa nın referandum eşiğini aşması için 330 milletvekilinin oy desteğine ihtiyacı olduğu Anayasa kuralı olup,iktidarın bu sorunu çözmesi de kendi sorunu olarak görülmektedir.

21. yüzyıla girerken dinamik,temel hak ve hürriyetlere gereken önemi göstermiş,insan onuruna değer veren,temsilde adaleti ve yönetimde istikrarı sağlayan,hukukun üstünlüğünün belirtildiği; yürütme,yargı ve yasama erklerinde güç dengesininkurulduğu,güvenli yaşama hakkının korunduğu,Türkiye  Devleti’nin ülkesi ve milletiyle bir bütünlük anlayışıyla,eğitim dilinin Türkçe olduğu ve Egemenliğin kayıtsız şartsız Türk Milleti’ne ait olduğu,demokratik,laik ve sosyal devlet anlayışını ortaya koyan,Cumhuriyetle yönetilen, Ay yıldızlı Albayrak ile,milli marşı İstiklal Marşı ve Başkenti Ankara olarak belirlenmiş hürriyetçi bir Anayasa istediğimizi ve parlamenter sistemin daha da güçlendirilmesini istediğimizi bir daha  ifade etmek istiyoruz. “

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları