GENEL HABERLER

PARİS KANA BULANDI...ÖLÜ SAYISININ 200'Ü BULMASI TAHMİN EDİLİYOR

14-11-2015
Paris’te kanlı gece! Terör saldırısı… Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan silahlı ve bombalı saldırıların ardından şehir kana bulandı. Yüzlerce kişinin öldüğü Paris'te ordu sokağa indi.

.
Paris’te kanlı gece! Terör saldırısı…
Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan silahlı ve bombalı saldırıların ardından şehir kana bulandı. Yüzlerce kişinin öldüğü Paris'te ordu sokağa indi.

 

Fransa’nın başkenti Paris, eş zamanlı gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırılarla kana bulandı. Dünyayı şoke eden ve Fransa’da sınırların kapatılıp, olağan üstü hal ilan edilerek ordunun şehre inmesine yol açan terör saldırılarında en az 140 kişi hayatını kaybetti. CNN International, can kaybını 153 olarak duyurdu. AFP, yaralı 200 kişiden 80′inin durumunun ciddi olduğunu bildirdi. Başlatılan soruşturmalara yakın bir kaynak yaptığı açıklamada terörist saldırıyı düzenleyen sekiz militanın öldüğünü söyledi.

YEDİ NOKTAYA EŞ ZAMANLI SALDIRI

Yedi noktaya düzenlenen saldırılardan en kanlısı, Paris’teki bir rock konseri sırasında gerçekleşti. Yaklaşık 1500 kişinin olduğu Bataclan konser salonuna saldıran silahlı kişiler; önce el bombaları attı, ardından da içeri girerek yüzlerce kişiyi rehin aldı. Üzerlerinde patlayıcı düzenekler olan saldırganlar, rehin aldıkları kişilerden birçoğunu öldürürken; onlarca kişi de terörle mücadele ekiplerinin düzenlediği operasyonla kurtarıldı. Yetkililer, ABD’li grup Eagles of Death Metal’in (Death Metal Kartalları) verdiği konser sırasında gerçekleşen saldırıda en az 100 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

TEK TEK İNFAZ ETTİLER

Alınan bilgilere göre dört saldırgan en az 87 genci vurarak öldürdü. Ardından terörle mücadele ekipleri operasyon düzenleyerek binaya girdi, saldırganlar da üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdi ve can kaybı 100′ü buldu. Bataclan konser salonu, Ocak ayında terör saldırısına uğrayan karikatür dergisi Charlie Hebdo’nun eski ofisine sadece 200 metre uzaklıkta bulunuyor.

PARİS BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI: EN AZ 118 ÖLÜ

Paris Belediye Başkan Yardımcısı ise yaptığı açıklamada Bataclan Konser Salonu’nda en az 118 kişinin öldürüldüğünü belirtti. Öte yandan Republik Meydanı’nda ağır silahlı kişilerin etrafa ateş açtığı ifade edilirken Europe 1 radyosuna göre Paris’te bulunan Les Halles Alışveriş Merkezi’nde güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında çatışma çıktı.

‘SOKAĞA ÇIKMAYIN’ UYARISI

Fransız polisi saldırıların ardından güvenlik önlemlerine ilişkin uyarılarda bulundu. Polis tüm Fransa halkına gerekli olmadıkça sokağa çıkılmaması için uyarıda bulundu.

“KAPI AÇIK”

Öte yandan Parisliler, sosyal medyada açtıkları “KapıAçık” hashtag’iyle kentte panik halindeki turistleri evlerine davet ediyorlar.

“TEKBİR SESLERİYLE SALDIRDILAR”

Paris’te birçok farklı noktada bombalı saldırı gerçekleşti. Saldırılardan birinin metro istasyonunda olduğu belirtilirken silah sesleri ve patlamaların ardından maçı izleyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, özel ekiplerce stattan uzaklaştırıldı. Öte yandan görgü tanıkları, saldırganların “Allah-u ekber” sesleriyle bombaları patlattıklarını öne sürdü.

 

STADA GİRMEYE ÇALIŞMIŞLAR!

Stat etrafındaki saldırı esnasında başka bölgelerde 4 patlama yaşanırken saldırganların maç oynanırken stada girmeye çalıştıkları, ancak başarısız olunca bombaları stat kapısında patlattıkları ortaya çıktı. Öte yandan sabah saatlerinde Almanya Milli Takımı’nın kaldığı otele bomba ihbarı yapılmıştı.

 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları