GENEL HABERLER

OTELE BASKIN DÜZENLEYEN TERÖRİSTLER KUR'AN OKUMASINI BİLENLERİ SERBEST BIRAKIYOR

20-11-2015
Mali’de otele baskın: 3 ölü, onlarca kişi de rehin..Mali’nin başkenti Bamako’da silahlı saldırganların Radisson Blu Otel’e gerçekleştirdiği ve 170 kişiyi rehine tutulduğu belirtilen saldırıda, iki Mali vatandaşı ve bir Fransız vatandaşının öldürüldüğü ifade ediliyor. 50 rehinenin ise serbest bırakıldığı söyleniyor.

.

Mali’de otele baskın: 3 ölü, onlarca kişi de rehin

Mali’nin başkenti Bamako’da silahlı saldırganların Radisson Blu Otel’e gerçekleştirdiği ve 170 kişiyi rehine tutulduğu belirtilen saldırıda, iki Mali vatandaşı ve bir Fransız vatandaşının öldürüldüğü ifade ediliyor. 50 rehinenin ise serbest bırakıldığı söyleniyor.

Öncelikle Kuran’dan ayet okumayı bilen birkaç rehinen serbest bırakıldığı belirtilmişti.
Saldırganların 190 odalı lüks otelde yaklaşık 170 kişiyi rehin tuttuğu ifade ediliyor. Şüphelilerin “diplomatik araçla otele geldiği” kaydedilirken, saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Otelde Türk Hava Yolları personelinin de bulunduğu belirtiliyor.

Radisson Blu otel yönetimi, saldırganların 140 konuk ile 30 çalışanı "otele kapattığını” bildirdi.

Varlıklı Avrupalı müşterilerin tercih ettiği otelin içine diplomatik plakalı bir araçla giren saldırganlar ellerindeki silahları müşteriyle karşı kullandılar, saldırganların otelin yedinci katında oldukları ve bölgenin polis kontrolüne alındığı bildirildi.

ABD’nin başkent Bamako’daki büyükelçiliği, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Radisson Otel’de devam eden operasyonun farkında olduklarını söyledi ve büyükelçilik çalışanlarının yanında bölgedeki ABD vatandaşlarını güvenli bir yere sığınmaları konusunda uyardı.

7 Mart 2015 tarihinde Bamako’da yapılan bir saldırı sonucu biri Fransız biri Belçikalı olmak üzere beş kişi hayatını kaybetmişti.

En az 129 kişinin öldüğü eşzamanlı Paris saldırılarının ardından, Fransa Cumhurbaşkanı François Holland, askeri birliklerinin Afrika’da da İslamcı örgütlerle başarılı bir şekilde mücadele edeceğini söylemişti. Mali askeri ekiplerinin yanında Birleşmiş Milletler güvenlik ekiplerinin oteli çevrelediği duyuruldu.
Çin medyası da rehin alınanlar arasında en az yedi Çinli olduğunu bildirdi.

THY PERSONELİ DE REHİN ALINDI

Mali'de Bamako'da Radission Blu Otel'inde Türk Hava Yolları'ndan Kaptan Pilot İ. Y, İkinci Pilot S.M.A. ile M. G., Ş. T. K, L. D. K, ve E. S. adlı dört kabin memuru da rehin alındı.

THY, 6 personelinden 5'inin kurtulduğunu açıkladı.
Engin AKGÜRBÜZ- Öykü ALTUNTAŞ- Murat ÇAKIR, (DHA)

 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları