GENEL HABERLER

Organ bağışı hayat kurtarır

04-11-2013
Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Organ Nakli Vakfı tarafından, Organ Bağışı Haftası çerçevesinde “Organ Bağışı Kampanyası” düzenleniyor.

.

ATO Congresium’da bugün 09.00-15.00 arasında düzenlenecek kampanya ile sağlıklı olan her vatandaşın, gelecekte bir gün kendisi ya da bir yakını için organ gerekebileceğini göz önünde tutarak, organ bağışında bulunması amaçlanıyor. Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, “Yarın Ankara’da 3 bin kişinin organ bağışında bulunmasını bekliyoruz. Diğer taraftan bağış haftası boyunca Ankara’dan 10 bin kişinin organ bağış kartı için başvuru yapmasını ümit ediyoruz. Türkiye genelinde Organ Bağışı Haftası içinde 50 bin kişinin organ bağışı gönüllüsü olmak için müracaat edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

HER BAĞIŞ YENİ HAYATTIR

Ülke genelinde sivil toplum örgütleri ile sağlık kurum ve kuruluşları tarafından yürütülecek kampanya ile ilgili olarak Kahveci şöyle konuştu: “Ankara Congresium’da, ‘Her Bağış Yeni bir Hayattır: Hazır mısınız?’ başlıklı program düzenleyeceğiz. Sinevizyon gösterimi ile başlayacak program kapsamında, organ bağışının önemi vurgulanarak, dünya ile Türkiye’ye ilişkin son güncel bilgilere yer verilecek. Programda, organ nakli bekleyen genç iki hasta ile aynı kişiden alınan organlar sayesinde nakil sonrası yaşama şansını yakalayan organ kardeşi üç kişi konuşma yaparak, yaşadıklarını anlatacak.

ÇABALARIMIZ TAÇLANACAK

Yaklaşık 10 yıldır Organ Bağışı Haftası’nda düzenlenmekte olan bu programlara ilk kez üst düzey bürokratik katılımın olacağından, ülkemizde organ nakli hizmetlerini geliştirme çabalarımız taçlanacak. Bu vesile ile organ bağışında toplumsal farkındalığa yüksek düzeyde katkı yapacak olan üst düzey destekle Avrupa bölgesindeki hedeflerimize daha kolay ilerleyebileceğiz. Türkiye’nin organ bağışında Avrupa’nın çok gerisinde olduğu ve organ bağışındaki yetersizliğin sadece tıbbi değil dini, etik, hukuki, ahlaki ve kültürel birçok faktöre bağlı olduğu bilinen bir gerçektir.”

 

Kaynak: Hürriyet Ankara

Etiketler : Organ - bağışı - hayat - kurtarır -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları