GENEL HABERLER

ÖNCESİ VE SONRASI İLE BAŞKON İFTARINDAKİ GELİŞMELER

05-06-2017
Başkent Ankara ve Anadolu Konfederas-yonu (BAŞKON ) bir organizasyondan daha yüzünün akı ile çıktı. Hiç şüphe yok ki bunun kahramanları genel olarak BAŞKON icra kurulunda yer alan mensuplarıdır. (Fotoğraflar Mehmet Baki-Bayram Yelen )

.
       Elbette bazıları işin yüküne daha fazla omuz vermiş, bazıları geri hizmette kalmış, bazıları havasını atmış, bazıları ise sorumluluğun doruk noktasına ulaşıp olabildiğince hizmet kervanının hedefe ulaşmasını sağlamıştır. 
 
 
      Öncelikle BAŞKON Halkla İlişkiler Koordinatörü Faysal Alp ile Sanatı gerçek manada zenaatkar olarak icra eden, aydınlatma üzerine harika eserler ortaya koyan ve siparişler alan BAŞKON Yönetim Kurulu Üyesi sayın Ali Sancar ve Genel Başkan Yardımcısı Sayın Osman Acar'ın salonun tanzimi konusundaki gayretleri, Yönetim Kurulu Üyesi-Siyasetçi Ayşegül Taş'ın olayları dikta etmesi, İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı sayın Keriman Gözalan’ın işi başından sıkı tutup ikram hazırlıklarını ve eksikliklerin giderilmesi konusundaki gayretleri; Sayın Genel Sekreterimiz Recep Acar’ın gayretli çalışmaları, Yönetim kurulu üyesi sayın Kemal Aslan’ın hazırlıklara dikta etmesi, bazı arkadaşların o günkü çalışmalara katılmadıkları halde salonun oturma düzenine müdahale etmeleri, 
 
 
* Gün ortasında 600 davetliden bir kişi bile kabul etmeyiz derken daha sonra koridorlara bile masa konularak yemek sayısını arttırmaları ve sıkıntıya mahal kalmaması; davetliler gelirken esas önemli olan telefon ve  e-mail adreslerinin alınmayıp yalnız isimlerinin alınması gibi bir ihmalkarlık yapılması, gelen davetlilerin salonun giriş kapısında nazik ve de medeni bir şekilde karşılanması,
 
 
   *protokolda yer alması gereken davetlilerin sıkıntısız bir şekilde kendileri için tahsis edilen yerlere oturtulması,
* Katılımı gerçekleşen protokol davetlilerinin sayısının fazlalığı ve çeşitli siyasi görüşlere mensup olmaları kayda değer hususlardı. 
    Ancak unsurlarda vardı ki can sıktı. Örneğin iftar yemeğine eşi hanımefendi ile iştirak eden ve Türkiye Redyolarında Kur'an-ı kerimi ilkdefa okuyan Kurra Hafızı Ali Osman Atakul ile birlikte oturan....
 
Beypazarı Madensuyu Sahibi Niyazi Ercan’a konuşma verilecekti ihmalkarlık yaşandı o da salondan erken ayrıldı. Sonradan öğrendik ki aralarında çok önemli isimler olan birçok davetli ile yakıynen ilgilenilemedi.  Ancak o izdiham içinde sanırız hoşnut kalmışlardır ve de BAŞKON ailesinin bu eksikliğini bir mazeret olarak görürler.  
 
 
 
 
• Anavatan Partisi’nin son Grup Başkan Vekili  Denizli Milletvekili Beyhan Arslan, 19.Dönem Ankara Milletvekili (Ankaralı iş adamı ) Hamdi Eriş, Genel Başkan Yardımcılarından Erzurum Milletvekili Mehmet Kahraman, AK Parti Kurucu Ankara Kurucu İl Başkanı 2 dönem Ankara  milletvekili olarak yapan Ersönmez Yarbay, 20 ve 22 Dönem MHP Ankara Milletvekillerinden Prof.Dr. Mustafa Erdem, ATO Eski Başkanlarından Ahmet Çavuşoğlu’na konuşma teklifi yapılmasına rağmen konuşma isteklerinin olmadığını ifade ettiler. Ancak konuşmacılar arasında Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Devlet Kademelerinin çeşitli kademelerinde görev yapan, ülkemizi dış dünyada en iyi şekilde temsil eden, TBMM Genel Sekreterliği görevini yapan,  AK Parti’den 2 dönem milletvekilliği yapan Vahit Erdem, Rahmetli Özal’ın “ Şantiye şefim “ dediği, eski Bayındırlık ve İskan Bakanlarından -Aydın Milletvekili- Cengiz Altınkaya, Çeşitli partilerde aktif görevlerde bulunan Eski Devlet Bakanlarından sayın Namık Kemal Zeybek,  * Göreve gelmesi ile birlikte Haymana’ya yeni bir hayat veren, Haymana kaplıcaları suyunun dünyada bir numara olduğunu tescillettiren, Türkiye geneli ve dünya genelinde tanıtma faaliyetlerini başlatan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut birer konuşma yaptılar. 
 

    Katılımcılar arasında yer alan çeşitli vasıf ve özellikteki bazı isimler şöyle:   Avrupa Türk Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Oğuzhan Kılıç,Başkent Ankara Dernekler Federasyonu Genel Başkanı )  İDRİS CENGİZ YAVUZ , AK Parti Kızılcahamam İlçe Başkanı  Sefa Yıldırım, Ankara Kulübü Derneği Başknı Metin Özarslan,  Strateji Geliştirme ve Araştırma Kurulu Başkanı- Akademisyen - Osman Necip Kocatürk, Ostim Sanayici ve İş Adamları Derneği Derneği Başkanı Ahmet Kurt, Çağrı Tur Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet Eser, Türkiye'deilkdefe Trkiye Radyolarında canlı olarak Kur'an okuyan Kurra Hafızı Ali Osman Atakul, İş adamı ve Ankara Kulübü Çamlıdere Şube Başkanı Osman Sancak, TEK Boya Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sarıhan, Assubay Derneği Yönetim kurulu heyeti, Gaziler derneği yönetim kurulu, 

( Yemeğe katılanların isimlerinin yazılımı devam edecek. )
 
BAŞKON İcra kurulu Üyelerinin dikkatine:  Gelen misafirler arasında takdim edilmesi gereken, yani her hangi bi vasfı olan katılımcıların isimlerinin acilen bildirilmesini rica ederiz. )
 
GENEL BAŞKAN MEHMET AKYOL’UN KONUŞMASI

    İftar hafızların Kur’an tilaveti ile başladı. Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON ) ‘un Genel Başkanı -Gazeteci-Yazar- Mehmet Akyol kürsüye davet edildi.

     Akyol konuşmasında BAŞKON’un hedeflerini açıkladı. Okumanın ve üretimin sürekli ivme kaybettiğini söyleyen Akyol, “ Biz ülkemiz  ve milletimiz için gerekli ve zorunlu olan hususlarda çalışma yapıyoruz, takdir edersiniz ki topluluğumuz günden güne okumama gibi bir hastalığa doğru adım adım ilerliyor. Ayrıca üretim vahamet arz etmeye başladı. Güya tarım ülkesiyiz ama birçok tarım ürününü ithal ediyoruz “ dedi.

      Mehmet Akyol konuşmasında özet olarak şunları söyledi: “ Evet üretim günden güne azalıyor çünkü gelmiş geçmiş tüm hükümetler yanlış politika izleyerek, öncelikle köycülük, daha sonra verimliliğe büyük darbe vurdu. Büyükşehir yasası ile 30 ilimiz Büyükşehir yapıldı ve o illerimizin tüm köyleri belediyelere bağlandı. Yani köycülüğü kaldırdılar ve adını da mahalle yaptılar. Bu durum köyden şehre göçü hızlandırdı. Üretimi azalttı, hayvancılık bitme noktasına geldi. Zaten et ithal etmemiz, süt ithal etmemi, çeşitli meyve ve sebze ithal etmemizden işin vahamete anlaşılmıyor mu?.

     Biz buna bir çare bulunması için çeşitli projeler hazırladık ve hükümete sunduk. Örneğin şehirden köye dönüş projemiz büyük ilgi gördü. Hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlarımız faizsiz kredilerle  desteklenmeye başlandı. Ancak bunlar pansuman tedbirlerdir.

     Biz biraz daha ileri gidilmesini ve öncelikle kırsal kesimlerimizin köylülerimizin ihya edilmelerini istiyoruz. Mesela orman arazilerinin köylülere verilmesini, hatta şartlı olarak ormanların köylülere tahsis edilmesini istiyoruz.

 Köyüne dönen vatandaşın ev yapmasını sağlayacak kolaylıklar sağlanmasını, belediyelerin bu konuda müdahil olmasını istemiyoruz. Ev yapacak yerleri olmayanlara devlet tarafından ev yerinin gösterilmesini, evini yapacak durumu yoksa devlet tarafından desteklenmesini istiyoruz.

    Şu gerçeği alenen ifade etmek isterim ki, hükümetin bu konudaki  yanlış politikası üretim ve verimliliğin günden güne azalması ve sıkıntının zirveye çıkmasına neden olacaktır.

     BAŞKON ailesi olarak biz siyaset üstü bir kuruluşuz ve bu konuda hassasiyet gösteriyoruz. Ancak şu hususu da önem veriyoruz; öyle ki devletin ve milletin idaresinde bir yanlışlık , bir yama görürsek o yamayı bertaraf etmek yerine hükümet ve devlet yetkililerini ikaz ediyor, sorunu aktarıyor ve yamanın dikilmesini sağlıyoruz.   

   Yani yapacağımız her şey milletimiz ve devletimiz içindir.

    BAŞKON 100 kişilik yeni kadrosu ile çalışmalarında yeni bir başlangıç yapmıştır. Yeni projeler hazırlanacak ve yakın bir gelecekte inşallah  Ankara’dan Doğan Güneş Anadolu’yu Aydınlatacaktır.      

      BAŞKON bir kez daha tarihe damgasını vurdu. Her sene geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeğine bu sene de ilgi büyüktü. Önceki hafta yapılan Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON ) 'un icra kuruluna seçilen 100 kişilik heyetten 85 kişi katılırken çeşitli mazeretleri nedeniyle bazı BAŞKON'lular iştirak edemedi.

     İşte BAŞKON’un 100 kişilik icra kurulu :

              YÖNETİM VE YARDIMCI KURULUŞLAR

Mehmet Akyol (Genel Başkan  ( Gazeteci – Yazar )   Av.Nazım Orhan        -     Genel Başkan Vekili  ( Hukukçu ) Prof.Dr. Eyyup Sanay  ( 19 ve 20.Dönem AK Parti Ankara Milletvekili )   BAŞKON İlmi Araştırmalar Kurulu Başkanı Müjdat Kayayerli  -   21.Dönem MHP  Afyon Milletvekili (  Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ) Ersönmez Yarbay    : AK Parti Ankara Kurucu İl Başkanı 19 ve 20.Dönem  Ankara Milletvekili   Abdulkadir Sarı       ( Emekli Vali – BAŞKON Onur Kurulu  Başkanı- Okuma ve Okutma Projesi Başkanı ) Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu  - Ankara Üniversitesi Koordinatörü   ( BAŞKON Üniversiteler Arası Kurul Başkanı )   Prof.Dr.Fatih Yıldız  -  ODTÜ Öğretim Üyesi- BAŞKON Projelendirme ve Projelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  - Prof.Dr.Mahmut Bilginer  ( Biyoloji ve Ekoloji Profesörü )Arzu Dinçsönmez ( Mali İşler ve Organizasyonların Kontrolünden  Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ) Sadık İkinci         (Gazeteci – TRT Prodüktörü- Basın- Yayından Sorumlu  Genel Başkan  Yardımcısı )   Nihas Kazmacan  ( Bürokrat )  BAŞKON Teşkilattan Sorumlu Genel  Başkan Yardımcısı )Müjgan Erdem  ( Kurucular Kurulu Üyesi-  Üretim ve Verimlilikten  Sorumlu Genel  Başkan Yardımcısı ( Çiftçi )   Sedat Apaydın      BAŞKON Başdanışmanı ( Mühendis ) Babür Soylu    BAŞKON Başdanışmanı ( İktisatçı – Bürokrat ) Ahmet Aktürk  ( Emekli Bürokrat –  Siyaset Uzmanı ) Nevin Balta ( Araştırmacı Yazar -Türk Dil kurumu Uzmanı  )      Ahmet Tufaner  ( İdari İşler Koordinatörü - Ressam )  Ahmet Yıldız -  (  Eski İl Genel Meclisi Üyesi ) Alaettin Süer   -  Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı ( Eski Belediye Başkanı ) Ali Ataalp  ( Emekli Yayıncı ) Ali Sancar  ( Zenaatkar-Aydınlatma Üstadı  ) Abdülkerim Ağa ( BAŞKON Türk Dünyası ve Orta Doğu İlişkimlerinden  Sorumlu kurul Başkanı ) A. Fuat Ataklı ( Belediye Zabıta Memuru ) Ayla Kaymak  ( İş Kadını ) Leyla Köksal (Genel Başkan Yardımcısı-  Keçiören Seymenler Okul Müdürü ) Ayşegül Altın  ( Genel Başkan Yardımcısı - Mali Müşavir ) Av. Hakan Argun  (  Hukukçu-Çalışma Hayatı Direktörü ) Çiğdem Demirel    ( Aile Merkezi Eğiticisi ) Durak Turan Düz ( Kültür Sanat Başdanışmanı-Eski Belediye   Başkanı-  İlesem Ankara Şube Başkanı ) Emin Kerimoğlu  ( Koordinasyonlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ( İş Adamı ) Ergün Aksoy  Basın Yayın İletişim Koordinasyon Kurulu Başkanı ( Gazeteci- Yazar ) Faysal Alp Halkla İletişim Koordinatörü ( Bürokrat ) Funda Özyurt Argun  -  Akademi ve bilimsel Çalışmalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ( Yapımcı- Yönetmen ) Gönül Tola ( Eğitmen – Gıda Mamülleri Öğreticisi ) Mehmet Şanal   ( Sanayici-BAŞKON Sanayi ve İş Adamları Kurl.Başkanı ) Hülya Solmaz (Genel Başkan Yardımcısı - Radyo Programcısı ) Hüdaverdi Altuntepe   -( Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı (Bürokrat-Kültür Şube Müdürü  ) Hüseyin Uslu (  Siyasetçi – İş Adamı ) Keriman Gözalan İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ( Eğitimci ) Kemal Arslan (-Emekli Astsubay- Yönetim Kurulu Üyesi ) Kenan Başayar ( Siyasetçi- İş Adamı –Kurucular Kurulu Üyesi ) Melihat Karaarslan ( Eğitimci- Beden Dili Eğitim Uzmanı ) Mustafa Bal  ( Eski Belediye Başkanı- BAŞKON Mahalli  İdarelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ) Av. Burhan Yıldız (  Hukukçu ) Mehmet Baki ( Emekli Bürokrat – Araştırmacı-Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı  ) Mehmet Saat                 ( Eğitimci ) Mehmet Gün ( Film Yapımcısı – Yönetmen )  Nurettin Doğan ( İnsani İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı ( Bürokrat ) Metin Genç ( Avrasya Kurucu Genel Başkanı-Em. Bürokrat )  Neslihan Çıtlak ( İş Kadını )  Nihat Erdoğan ( Genel Başkan Yardımcısı- İş Adamı ) Osman Acar  - Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Başkan Yrd., Osman Necip Koçtürk   ( Akademisyen- Strateji Geliştirme ve Araştırma Kurulu Başkanı  ) Ramazan Seven ( BAŞKON  Kurucular kurulu Üyesi-Mali İşler Saymanı ( Mali Müşavir )  Recep Acar (BAŞKON Genel Sekreteri ( TBMM Emekli Milletvekili Danışmanı ) Reşit Yılmaz ( Emekli Bürokrat –Okuma Projesi Üyesi ) Reşide Özekinci ( Emekli Bürokrat ) Seher Tetik  -               Projelendirme Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcıs, * Selçuk Solmaz  -  Genel Başkan Yardımcısı ( Kızılcahamam- Çamlıdere Dernekler Federasyonu Genel Başkanı , Sevgi Palancı ( Milli Savunma Bak. Bilgisayar İşletmecisi ) Şelale Oğuztürk  -  BAŞKON  Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı,Abdullah Şenol  ( Emekli Bürokrat ) Davut Erşahin ( Sağlıkçı ) Orhan Tuncer  ( Sağlıkçı-Bürokrat ) Ömer Akay ( Eğitim ve Öğretimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ) ?- Yüksel Gümüş ( Emekli Bankacı ) Yaşar Akalın  ( Emekli-Üretici)  Seydi Gürkan ( Eski İl Genel Meclisi Üyesi ) Hamdi Yıldırım (Yönetmen-Gözlemci hakem )  Feride Mutlu ( Devlet Memuru ) Ramazan Yeşil  ( Kamu Çalışanı Denetçi ) MERAL  OTAN  ( BAŞKON Sanat Danışmanı- Ressam ) Orhan Çıtlak ( Sanayici ) Bahattin Demiray ( Emekli Emniyet Amiri )  Nail Akan ( İş Yeri Sahibi )Uğur Yaman (Üretici – Yetiştirici )   Erdal Erçin ( Şair-Yazar Devlet Görevlisi ) Alpay Atçı ( Bilgisayarcı-Belediyeci ) Salim Çiftçi  ( Emekli-Üretici ) Bekir Özdemir  ( Kızılay ve Şoförler Odası Şube Başkanı ) Haydar Erdem ( Emekli Bankacı ) Ahmet Koç  ( İşçi ve İş yeri ilişkileri Kurulu Başkanı ) Ayşegül Taş   ( Siyasetçi ) Abdullah Yiğit ( Gazeteci ) Eyyüp Dereli ( Muhtaç Çocuklara Yard.Derneği Başk. Yard. )?- Fatma Çatık       ( Senarist - İş Kadını )  Av. Hakan Argun ( Hukukçu- Çalışma Hayatı Direktörü ) Gül Bal ( İş Kadını ) ?_ Ayşegül Can (Öğretmen ) İsa Sever ( MHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi ) ?- Kemal Duygun  ( Emekli – Siyasetçi ) Celal Cebeci ( Serbest ) Süleyman Demircan  ( Emekli-Çalışan ) Mehmet Emin Çalışkan ( Şube Müdürü ) Nagehan İlhan ( Sosyal İletişim Uzmanı ) ?-Neşe Gürçay  ( Siyasetçi- Turizm Sektöründe Müdür )   ?- Orhan Çiftçi ( Hacettepe Üniversitesi Tıp.Fak.Ar.Hast.) Sakine İkinci ( Gazeteci-İletişimci-Halkla İl. Uzm. ) ?- Saliha Tokat ( El Becerileri Uzmanı ) Seycan Şimşek ( Sağlıkçı – Proje Uzmanı )  ?_ Neşe Gürçay  ( Siyasetçi- Turizm Sektöründe Müdür ) ?- Türkan Demirbozan ( Emekli Öğretmen ) ?- Zühre Yalçın ( İşletmeci-Tüccar ) Ahmet Duman     ( Sanayici ) M.Feza Yasev  ( İşletmeci-Kontrolör ) Filiz Alp  ( İş Kadını ) Erdoğan Çalışıcı (  Elektrik Otomasyon Uzmanı  ) Gürsel Taşkın   (  İşçi ve İş Gücü Güvenliği Başkan Yardımcısı ) Abdullah Yiğit  ( Gazeteci )   Canan Öztürk ( Yönetim Kurulu Üyesi )   Mevlüt Özpınar    ( Denetim Kurulu Başkanı )  Seyfi Uzunkök       ( Gazeteci-Televizyoncu ) HALİL İBRAHİM UÇAK    ( Gazeteci- Belediye Kültür Müdürü ) /-  Murat Öztürk     ( Kamu çalışanı ) Yavuz Kitiş (   İşletmeci )  ?-Ayla Kaymak  ( İş Kadını) İDMAN ODLUYURT  ( Serbest )  ?_ PAŞA AKYURT  ( İş adamı )  ?- AYSEL ÇAKMAK  ( Emekli Kamu Yönetimi ) ?_ RAMAZAN TORUN  (Serbest ) ?_ SEYİT ALİ DEMİREL   RAMAZAN YEŞİL ( Denetçi ) ?_ ABDULKERİM AYİDAGA  (İş Adamı)  ?_ KEMAL DUYGUN    ( Serbest )  Esma Atan ) Hesap Uzmanı-Denetçi ) 

( DEVAM EDECEK ) 

                                                                                                                

 

 

DEVAM EDECEK 

 

 

 

 

      

 
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları