OMURİLİK FELÇLİLERİ BAŞARILARINI BİRLİKTE KUTLADILAR

12-08-2014
Uluslararası Omurilik Felçlileri Derneği’nin düzenlediği spor merkezi kapanış toplantısına, Çankaya Belediye Başkan Yardımcıları Nafiz Kaya ve Dr. Turgay Bozoğlu da katılarak destek verdi.

.

Dernek tarafından yürütülen, “Ortopedik Engellilerde Fiziki Potansiyel Bilincinin Oluşturulması” projesinin ve Türkiye’de ilk olan ortopedik engellilerin sürekli kullanımında bulunan spor merkezinin kapanış toplantısı Çayyolu’nda bulunan dernek binasında yapıldı. Avrupa Birliği tarafından da desteklenen ve Türkiye Fizyoterapistler Derneği – Ankara Modern Pentatlon ve Yüzme Kulübü ile birlikte yürütülen projenin kapanışına, projeden yararlanan çok sayıda engelli vatandaş ile yakınları katıldı. İstanbul, Antalya, Alanya, Şanlıurfa ve Samsun gibi değişik bölgelerden 64 engelli vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen proje, yaklaşık 8 ay sürdü. Bu süreçte 15 okulda 5 bine yakın öğrenciye omurga sağlığı ile ilgili eğitimler de verildi.

Toplantıda Uluslararası Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Yıldırım Yılmazoğlu; “Dernek olarak hedefimiz Türkiye’de yapılmayan uygulamaları hayata geçirmekti ve bunu başardık. Çok güzel bir projeyi tamamladık. Birçok engelli arkadaşımız önemli aşama kaydetti. Projenin devamını da gerçekleştireceğiz. Emeği geçen ve destek olan herkese teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.

 

ÇANKAYA BELEDİYESİ’NDEN TAM DESTEK…

Çankaya Belediyesi’nin engelli taşıma araçları ile destek verdiği gecede engelli vatandaşları yalnız bırakmayarak onların yanında olan Çankaya Belediye Başkan Yardımcılarından Nafiz Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı olduğunda Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in kendisine Uluslararası Omurilik Felçlileri Derneği’nden bir vaha diye bahsettiğini ve Yıldırım Bey’le tanışması gerektiğini söylediğini ifade ederek “Ben de ilk hafta Yıldırım Bey’e ulaştım. Gerçekten buraya her geldiğimde bir vahaya gelmiş gibi hissediyorum. Hem engelli insanlarımızın yüzündeki mutluluk hem aileleriyle yaşadıkları büyük dayanışma hem de gönüllülerin bu sürecin içine bu kadar içtenlikle katılması, tam anlamıyla bizim Çankaya Belediyesi’nde engelliler için yapmak istediğimiz işler için bir rol modeli. Buranın geliştirilmesi için tam destek vereceğiz, bu bizim sözümüzdür. Hep birlikte çok güzel işler yapacağız.” şeklinde konuştu.

 

“MEDENİ TOPLUMLAR ENGELLİLERİNİ SAKLAMAZ”

Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgay Bozoğlu ise medeni toplumların engellilerini saklamayan, yaşamın içine sokan toplumlar olduğunun altını çizdi. Bozoğlu, Çankaya Belediyesi’nin engelliler ile ilgili yeni bir anlayışı olduğunu da belirterek “Göreceksiniz ki biz her zaman engellilerin yanında olacağız. Elimizde, gönlümüzde ne varsa ortaya koymaya hazırız” dedi.

Engelli vatandaşların da projeyle ilgili düşüncelerini söylemesinin ardından hep birlikte şarkılı, türkülü eğlence yapıldı. Toplantı, pasta kesimi ve havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları