GENEL HABERLER

NİMET
.
     Türkiye'nin başkentinden bizlere bir selam geldi. Naçizane "Anadolu'nun En İyi Şair ve Yazarı" ödülüne layık görüldük. İnsanı en büyük nîmet bilip onu taltif eden gül yüreklere şahsım adına teşekkür ediyorum.
 
“Harabat ehlini hor görme Zakir / Defineye malik viraneler var." diye zikreder Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri. Yukarıdaki beyitin hikâyesi ise şöyle zikredilir kudema tarafından: 
 
Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri'nin Şâkir ve Zâkir adında iki oğlu vardır. Zâkir adı gibi sürekli hakkı zikirle meşgul sâlih bir evlattır. Şâkir ise meyhaneden çıkmayan, ayık dolaşmayan biridir. Bir gün İbrahim Hakkı Hazretleri Zâkir’i alır yanına birlikte bir yere gideceklerini söyler. Giderlerken meyhanenin önünde Zâkir’e beklemesini söyler, içeri girer. Oğlu Şâkir masa başında sızmıştır. Meyhaneciye, oğlunun ne kadar borcu olduğu sorar ve tüm borcu kapatır, Zâkir’le beraber yola devam ederler. Babasının çıkması ardından Şâkir uyanır, borcunu ödeyip kalkacaktır. Meyhaneci "Borcun yok, baban ödedi" dediğinde, müthiş biri hayâ duygusu kaplar benliğini ve peşlerine düşer.
 
İbrahim Hakkı Hazretleri ve Zâkir bir uçurumun kenarındadır. Ve babası oğluna:
 
"Kırklardan biri vefat etti, atla, kırklara karışasın.” der. Havada da otuz dokuz tane kuş dönmektedir. Zâkir o ilme rağmen bir an tereddüt eder. Tam o anda Şâkir; “Hakkını helal et baba, bismillah” der, atlar ve göğe, kırklara karışır. Zâkir’in şaşkınlığı arasında, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri meşhur sözünü söyler:
 
Harâbat ehlini hor görme Zâkir / Defineye mâlik virâneler var”
 
Meyhane ehli de olsa, dilenci de olsa, sokakta kimsesiz birisi de olsa, ten mezbelesinden geçmiş bir sofi de olsa, bütün âlemin kralı da olsa, ağa da olsa, köle de olsa insan nimettir. Doğu'da da olsa Batı'da da olsa insan nimettir. Ankara'da da olsa, Kayseri'de de olsa bu böyledir. Nîmete saygısızlık yapılmaz, kötü davranılmaz, hor bakılmaz. Nîmetin sahibi olan mutlak güce hürmeten imtina edilir her türlü olumsuz yaklaşımdan nimete.
 
Naçizane beni bu ödüle layık gören Üstadım Sayın Mehmet AKYOL'a ve onun şahsında emeği geçen herkese kalbi şükranlarımı sunuyor, bizi de nimet kabul edip ödüllendiren Başkent Ankara ve Anadolu’nun en dinamik Konfederasyonu BAŞKON'A ve KIRMIZI TÜRK AJANSI'NA çok teşekkür ediyorum.
 
İnsan nimettir, yaratanın en güzel şekilde ortaya koyduğu ve temaşa eylediği bir nimet. Etiyle kemiğiyle eşsiz bir durum arz eden ve arzı endamı ile fark yaratan bir nimettir hem de. Ekmek gibi kutsal, su gibi aziz, hava gibi vazgeçilmez. Her hareketinde bir asalet, bir vakar saklı olan ve âlemin özünü ihtiva eden bir tohum misalidir insan. Âdem (a.s) ve Havva’dan ortaya çıkan ve günümüze değin sürgün veren bir mucize yaratılmış olarak insan; Hazreti Yusuf’ta (a.s) güzellik ve iffetle tavan yaparken, Peygamber Efendimizde (s.a.v) ahlâkla şâhikalara çıkarken, Hazreti İbrahim’de (a.s) ateşte güle dönerken, Hazreti Davut’ta (a.s) ses olup o sesle raks ederken semâda, Hazreti İsa’da (a.s) şifa bulurken dermansızlar, erenler gönülden gönüle fethe başlarken, Mevlana evrenselliğe pupa yelken kanat açarken, Yunus sevgiden dem vururken; insan en büyük nimet değil de nedir? En donanımlı varlık; şeklen ve ruhen insandır işte. Mümkün mü yarışmak onu yaratanla? Üflenen Hz. Muhammed’in (s.a.v) ruhudur ten’e, onun yüzü suyu hürmetine inşa edildi cümle âlem. İnsan da bu âlemin nüvesidir kısaca. Rezil de olsa, sefil de olsa, vezir de olsa, nazır da olsa insan en büyük nimettir.
 
Şair ve Yazar olmanın çok da kolay olmadığını biliyorum. Ve yazan her insanın fark oluşturduğunu da! Ve kendimi de henüz hakkıyla yazan biri olarak görmediğimi de özellikle bilmenizi isterim. Bizim göremediğimizi bizde görenlere de çok teşekkür ediyorum. Bizleri de bu anlam da nimet bilip ödüle layık gören bütün gönüllere teşekkür ediyorum.
 
Teşekkürler Başkon... Teşekkürler Kırmızı Türk Ajansı...
 
Eğitimci Şair Yazar Ali ÖZKANLI
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • links of london sale tarafından 2017-08-09 5:32:51 tarihinde yazıldı.
    I found your weblog site on google and verify just a few of your early posts. Proceed to keep up the very good operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking ahead to reading extra from you in a while!? links of london sale [url=http://www.linksoflondonus.com]links of london sale[/url]

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları