NASIL BİR REFERANDUMSA BU HERKESİ KUŞKU SARDI
.
       Siyaset sahnesi bir hayli kızıştı. Hayır mı yoksa evet mi ?... Nereye gitseniz, kime selam verseniz, hemen arkasından şu soru geliyor, “ Referandumda Hayır mı çıkacak Evet mi çıkacak ?  Siyaset panayırında böyle bir manzara var ama sade vatandaşlar, daha doğrusu kendilerini milliyetçi ve vatanperver olarak gören mütedeyyin insanlar halk arasında kin ve intikam duygularının yeşereceği, birlik-beraberliğin bozulacağından korkuyorlar. 
    Bir bakıma her tarafı korku ortamı sarmış gibi görünüyor. Kuşku da var. İsterseniz buna şaşkınlık diyelim. Daha doğrusu siyaset öyle bir belirsizlik noktasına geldi ki herkes birbirinden şüpheleniyor. Nice dostlar bile dostuna meramını anlatmaktan korkuyor. Daha ileri gidelim mi; bırakınız arkadaş-dostlar arasındaki anormal durumu, karı kocasına, kocası karısına meramını anlatamıyor. Yani eşler arasında bile güven kalmamış durumda. 
    Selam verip yaklaşım gösterdiğiniz her hangi bir vatandaş daha selamını alır almaz seninle  mütarekeye girecekmişçesine hazırlık içinde olduğunu hissettiriyor tavırları ile.  Ola ki gazeteciliğiniz tuttu ve bilgi edinmek istiyorsunuz. Vasfınızı da açığa vurmadan hasb-i hal edercesine mülayim sorularla önce antrenman yapar gibi veya bir başka ifade ile peşrev çekercesine yaklaşım gösteriyorsunuz...  Alacağınız cevap sizin tavrınız, soracağınız sorunun siyasi mülahazalarına göre karşılık buluyor. Vatandaş sizi yakiynen tanımıyorsa önce paçadan tutup kündeye getirmek istiyor bilahare kendiği bildiği doğrultuda mukabele ediyor; Kendi uslüp ve de anladığı, kafasında yer etmiş sorularla kontra karşılık veriyor. Biraz tereddütte kalınca da  “ Siz Fetöcü müsünüz yoksa ? “ deyip kalitesini de hangi tarafta bulunduğunu da belli ediyor. 
               VATANDAŞ ZAN VE TEREDDÜT İÇİNDE 
    Evet, o kadar zan içinde yaşıyor ki vatandaş siyasiler bile net ifadeler kullanamıyor. Mesela MHP’nin eski kurmaylarından ünlü bir isimle tesadüfen karşılaşıp hasbihalden sonra fikrini almaya çalışıyorum. 
    İki sene önce ( rahmetli eşi vefat etmeden önce ) Ankara-Denizciler Caddesindeki Boğaziçi Lokantasında karşılaşmış, fikir alışverişinde bulunmuştuk. O zaman siyasiler arasında çok konuşan MHP adına Grup Başkan Vekili olarak önemli mesajlar veren, hemen hemen her gün gündemdeki konular üzerinde fikirlerini beyan eden bir vasfa haizdi. Şimdilerde durumun hiç de öyle olmadığına şahit oldum. Zaten eşi rahmetlinin Hakk’a ruhunu teslim etmesinden sonra bir hayli garipsediğini, o eski halinden eser kalmadığına şahit oluyorum. 
    Söz konusu ettiğim bir zamanlar MHP’nin Grup Başkan Vekili -fırtına adamı- İzmir Milletvekili, Çamlıderelilerin eniştesi Oktay Vural  şimdilerde biraz daha mütedeyyin duruma düşmüş, ağzını bıçak açmıyor. O da biliyor ki konuşsa bir türlü konuşmasa bir türlü. O da vatandaş gibi sakin ve de suskun.  
   Yıllar yılı Ülkücü camianın savunucuları arasında yer alan oyunu tereddütsüz MHP’ye vereceğini söyleyen ve de sözünde durup mührünü üç hilalin üstüne basan tanıdığım birçok vatandaş da var ki gizlilik konusunu mülahaza etmeden alenen Hayır diyeceğim diyenlerin oranının günden güne arttığını görüyorum. Hatta bazıları var ki gecesini gündüzüne katıp kampanyalara katılıyor, yazılı ve sosyal medyadaki çıkışları ile dikkat çekiyor. Bu manada aktivite gösteren yüzlerce arkadaş dost tanıyorum ama örnek olarak bir isim verecek olursak hayırcıların en hararetlisi olarak Aydınlar Vakfı Başkanı İsrafil Çelik’i gösterebilirim.  Eski bürokrat (Genel Müdür ) sayın Çelik Ülkücü camianın yakıynen tanıdığı önemli bir isim ve sözü de dinlenir. 
    En hararetli hayırcı ise hali hazırda AK Partili olan, AK Partinin Ankara İl Kurucu Başkanı, AK  Parti’den milletvekilliği yapmış olan Av. Ersönmez Yarbay da hayır kampanyasını her kademede yürüten isim olarak biliniyor. AK Parti içinde özellikle partinin kurucularının hayır diyeceklerini iyi biliyorum. Bunlar bazı toplantılara davet edilip, gönülleri alınmak istenilse de kesinlikle referandumda hayır oyu verecekler. 
    Görüldüğü gibi tablu enteresan. Bir tarafta “ Reis ne derse ben onu yaparım veya yukarının dediği bizim için emirdir “ diyenler diğer tarafta EVET kampanyaları için hayatını ortaya koyanlar ve de HAYIR demek ve dedirtmek için  CHP’liler gibi politikalarını değiştirenler... 
     Ortada böyle bir tablo var işte.. 
     Bize düşen halkın dediğine riayet etmek ve memleketimiz milletimiz için referandumun yarar getirmesini dilemek olur.    
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları