GENEL HABERLER

MUTFAKTA TÜRKLER VAR

18-02-2016
Frankfurt Ambiente Fuarı’nda 126 Türk firması tasarım ve kaliteleri ile ilgi odağı oldu

.
                         MUTFAKTA TÜRKLER VAR 
Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen dünyanın en büyük mobilya, dekorasyon, züccaciye, aksesuar ve hediyelik eşya fuarı "Ambiente 2016"da Türk firmaları için olumlu geçti. Türkiye’den toplam 126 firmanın yer aldığı fuarda, katılımcılar ilgiden memnun döndüler
 
Türk firmaları fuarda Metal ve Plastik ve hediyelik eşya olmak üzere üç ayrı holde toplam bin 458 metre kare alanda ürünlerini sergilediler.  Fuara İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) Milli Katılım organizasyonu ile 72 firma katılırken, 54 firma ise bireysel olarak yer aldı. Türkiye’nin Frankfurt Başkansolosu M. Mustafa Çelik’in de katılarak firmalara destek verdiği fuarda bu yıl IF Design Award ödülünü kazanan Aniva firmasının ürettiği çok kullanışlı mangal ise büyük ilgi gördü.
 
“Firmalara yer açmak için info standımızı küçülttük”
 
İstanbul Demir ve Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, Türkiye’nin fuara katılan firma sayısı açısından 7’nci, en çok metrekare alan ülke sayısı açısından ise 6’nci sırada olmasına dikkat çekerek, “Ambiente fuarında yeni firmaların yer bulması neredeyse imkansız. Buna rağmen biz her geçen yıl yerimizi ve firma sayımızı artırıyoruz. Hatta bu yıl daha fazla firmamıza yer verebilmek için İMMİB’in info standını bile küçülttük. Birçok firma dışarıda sıra bekliyor. Fuardan daha fazla yer alabilmek için partner ülke olmak için de başvurduk. Bu yıl İtalya oldu, 2017 de ise İngiltere olacak. Biz de 2018 yılı için girişimlerimizi başlattık” diye konuştu.
 
“4 saatlik pazar yetmez, artık 8 saatlik pazarlara bakmalıyız”
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Tahsin Öztiryaki Türkiye’nin mutfak sektöründe AB pazarında önemli bir yere geldiğini belirterek de gelecek dönemde ABD, Japonya ve İngiltere'nin hedef pazar olarak belirlendiğini bildirdi. Yakın pazarlardaki jeopolitik ve siyasi sorunlar nedeniyle ihracatçıların daha çok çalışması gerektiğini ifade eden Öztiryaki, Artık ihracat için 4 saatlik uçuş mesafesinin 8 saate çıkarılması gerekiyor. 37 milyar dolarlık mutfak gereçleri ithalatı yapan ABD ye gitmeliyiz.  Japonya ve İngiltere pazarlarında yer almalıyız” dedi.
 
“İtalya’yı geride bıraktık”
 
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz ise fuardaki ziyaretçi sayısından memnun olduklarını dile getirdi. Plastik ürünlere olan ilginin çok iyi olduğunu belirten Akyüz, “ Ülke ve sektör imajını oturtma konusunda önemli aşama kat ettik. Şimdi sektör olarak 3'üncü aşamaya geçtik. Markalaşma sürecindeyiz. Kalitemiz iyi bir noktada. Ev ürünlerinde sektör olarak İtalya'yı geride bıraktık. Dolaylı ihracatımız da çok iyi noktada. Fuarda 3 günde toplam 50 milyon dolarlık bağlantıyı gerçekleştirmiş olduğumuzu düşünüyorum” dedi.
Etiketler : MUTFAKTA - TÜRKLER - VAR -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları