GENEL HABERLER

MİDE KANSERİNE 'KAPALI' AMELİYAT

04-02-2014
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir ilke imza atarak, mide kanseri ameliyatını kapalı yöntemle yaptı. Ameliyat olan hasta aynı gün ayağa kalktı. Hastane yöneticisi Mustafa Kotanoğlu, “Devlet hastanesinde bu tarz bir operasyon yapılması gurur verici” dedi.

.

Türkiye’de genellikle açık cerrahi yöntemiyle gerçekleştirilen mide kanseri ameliyatı, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kapalı (laporoskopik) olarak yapıldı.
Japonya ve Amerika’da sıkça kullanılan yöntemin, devlet hastanesinde başarıyla yapılmış olmasının çok önemli olduğunu belirten Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi Mustafa Kotanoğlu, “Türkiye’de tıp bilimi ve sağlık alanında çok güzel adımlar atılıyor. Bunun yansıması olarak, sayılı özel hastanede maliyeti oldukça yüksek olan kapalı mide kanseri ameliyatı, uzman ekibimiz tarafından başarıyla gerçekleştirildi” diye konuştu.
Kendilerine iştahsızlık, karın ağrısı ve kusma şikayetiyle başvuran İ.A. isimli hastaya mide kanseri tanısının konulmasının ardından süreci başlattıklarını belirten ekip başı Operatör Doktor Aziz Mutlu Barlas ise şöyle konuştu:
“Hastamıza yapılan tetkiklerde mide çıkışında, gıda geçişine izin vermeyen bir kitle olduğunu tespit ettik. Alınan biyopsilerde mide kanseri tanısının konulmasının ardından, hastanın genel durumunun kapalı ameliyata müsait olduğu ve hastalığının evresinin bu tarz bir müdahale için uygun olduğuna karar verdik.

KISA SÜREDE İYİLEŞTİ

Başarıyla gerçekleşen, iki saatlik ameliyatın ardından hastamız, aynı gün yürümeye, ikinci gün kendi ihtiyaçlarını karşılamaya, üçüncü gün sıvı gıda takviyesine dördüncü gün ise normal beslenmeye başladı. Normal açık cerrahi yönteminde hem estetik açıdan görüntü bozukluğu, hem de hastanın iyileşme süreci kapalı yönteme göre çok daha uzun sürüyordu.”

 

Kaynak: Hürriyet Ankara/ Ender BAYKUŞ

Etiketler : MİDE - KANSERİNE - 'KAPALI' - AMELİYAT -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları