GENEL HABERLER

MANDA SÜTÜ 15TLl OLUNCA
.

 MANDA SÜTÜ ALDIM, KAÇ LİRA DERSİNİZ?..

* Anadolu'ya önem vermemek, köylerimizi mahalle yapmak, üretim ve verimliliği hiçe saymak bize pahalıya maloldu.

* Bir yolüstü markete uğradığımda bidonlarla sütler sevk edildiğini gördüm. Ben de alayım dedim " olmaz, bunlar sipariş" dediler. Meğer o bidonda özel olarak satılan sütler manda sütüymüş ve siparişe binaen satıyorlarmış. Ben de sipariş verdiğim en azından merakımı gidermek için. Ertesi hafta telefon açıp " sütünüz geldi " dediler. İki gün aradan sonra yolum oraya düştü ve sütleri aldım. İki kilo manda sütünün yanında başka şeyler de almıştım. Ödemesini kredi kartı ile yaptım. Bir de baktım ki iki litre süt için 30 lira almışlar. Sesimi çıkaramadım. Varsın köylü kazansın, varsın üreten ve yetiştiren kazansın dedim. 


* Eve gelip eşime sordum sütü seyyar satanlardan kaç liraya aldıklarını... " 250 kuruş " Gülümsedim ve çok üzüldüm. Köylü kahrını çekiyor, şehirdekiler sütün kilosunu 250 kuruşa alıyorlar (eski para ile 250 lira.) Eşime, 2 kilo manda sütü aldım 30 lira " deyince şaşırıp kaldı. Hem düşündük, hem üzüldük. 
* İşte böyle bir ortamda yaşıyoruz. Cenab-ı Hakk hakkımızda hayırlısını versin.

* MANDA'nın sütünün, yoğurdunun, kaymağının, yağının üstün kalite özelliği taşıdığını çoğumuz bilmeyiz. Araştırdım, o muhteşem özellikleri bir kenara itilip Türk mandası garabete uğratılarak bu hükümranlık İtalyanlara kaptırılmış. Bugün dünyada olduğu kadar ülkemizde de özenerek yenilen pizzanın inkişafındaki gerçeğin temeli bile manda eti ile atılmıştır. 
DÜŞÜNEBİLİYOR MUSUNUZ, Bundan yıllar önce, yani 1960'lı-70'li yıllarda Türkiye'de 10 milyon manda vardı. Bundan 15 yıl civarına kadar bu sayı 1 milyona düştü. Şimdilerde 134 bin mandadan yararlanıyoruz. Bu gerçek bile tarım ve hayvancılık alanındaki umursamazlığımızı ve ihmalkarlığımızı net bir şekilde ortaya koymaktadır. 
CUMHURBAŞKNIMIZ ÜRETİM DEDİ ALLAH'A ŞÜKÜRLER OLSUN 
Hani biz senelerdir ÜRETİM Diyorduk ya.. Ne kadar da haklı çıktık. Geçen hafta sayın cumhurbaşkanımızın ağzından da ilk defa ÜRETİM lafı çıktı. Gerçi Tarım ve Hayvancılık için değildi ama olsun, böyle böyle alışacak ÜRETİM demeye ve eninde sonunda tarım ve hayvancılıkta da özümüze döneceğiz.

 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları