GENEL HABERLER

Libya'da yeni Başbakan Maatik

03-06-2014
Ülkenin yeni Başbakanı olarak seçtiği Ahmet Maatik, görevi devraldığını açıkladı.

.

Libya'da, geçici meclis Milli Genel Kongre'nin (MGK) ülkenin yeni Başbakanı olarak seçtiği Ahmet Maatik, geçici Başbakan Abdullah es-Sini'den görevi devraldığını açıkladı.

Maatik, Başbakanlık Konutu'nda düzenlediği basın toplantısında, geçici Başbakan Abdullah es-Sini'den görevi devraldığını söyledi. Yönetim devir tesliminin açıklandığı toplantıya Sini, katılmadı.

Başbakanlık Konutu'nda ilk toplantılarını yaptıklarını belirten Maatik, "Bugün Bingazi'de olanlara üzgün olduğumuzu belirtiyoruz. Bingazi, terörle karşı karşıya kalırken havadan da bombalandı. Hükümet olarak ilk işimiz bütün gücümüzle terörle ve aşırı gruplarla mücadele olacak" dedi.

"Eğer terörle mücadele devletten bağımsız yapılırsa bu sorunları daha da büyütür" ifadesini kullanan Maatik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Libya'nın çevre ülkeler için endişe oluşturmasına müsaade etmeyeceğiz. Hükümetimiz 25 Haziran'da yapılacak parlamento seçimlerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için çaba gösterecek. Aynı zamanda yönetimimiz sırasında krizden etkilenen halkımızın yaralarını saracağız."

MGK'nın, mart ayında Başbakan Ali Zeydan hükümetinden güvenoyunu çekmiş ve geçici olarak bu göreve Savunma Bakanı Abdullah es-Sini getirilmişti. Abdullah es-Sini, parlamentodan güvenoyu alan Ahmet Maatik'in seçiminde şaibe olduğunu iddia ederek, görevi yeni Başbakan Maatik'e devretmeyi reddetmişti.

MGK Başkan Yardımcısı Salih el-Mahzum ise Sini başbakanlığındaki hükümetin, "güvenliği temin etme konusunda" başarısız olduğunu savunarak, "Sini, ülkede güvenliği sağlayamadı, kamu malının büyük ölçüde zarar görmesine sebep oldu. Görevi bir an önce seçilmiş Başbakan Maatik'e vermesi gerekiyor" açıklamasında bulunmuştu.

Dört eski bakan Kahire'ye geldi

Öte yandan Abdullah es-Sini başkanlığındaki Libya geçici hükümetinden 4 bakanın yer aldığı bir heyetin akşam saatlerinde Mısır'ın başkenti Kahire'ye geldiği bildirildi.

Kahire Uluslararası Havalimanı kaynaklarından alınan bilgiye göre, 4 bakanın yanı sıra birtakım üst düzey yetkili Kahire'ye geldi.

Özel uçakla Kahire'ye gelen Libya heyetinin ziyaretine ilişkin daha önce bir açıklama yapılmamıştı. Ziyaretin süresi veya amacına ilişkin henüz bir bilgi alınamadı.

 

Etiketler : Libya'da - yeni - Başbakan - Maatik -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları