Kur’an-ı Kerim Sonsuza Dek Çağlara Hitap Etmektedir
.

“O ilktir, O sondur, O açıktır, O gizlidir, O her şeyi bilendir.” (Hadid Suresi, 3. Ayet).

Allah ve onun sözü (Kur’an), ebedidir. Binlerce, milyonlarca zamanın akışında, Allah Kelamı olan Kur’an (İslam)’ın sonu yoktur. Sonsuza kadardır.

Hz. Peygamber (a.s.v.): “Size iki şey bırakıyorum. Bunlara uyduğunuz müddetçe asla sapıtmayacaksınız: Allah’ın Kitab’ı ve Resûlünün sünneti” buyurmuştur.

Fransız düşünür ve yazar, sonradan Müslüman olan Roger Garaudy’ye sormuşlar:  Niçin İslâm’ı seçtiniz? Verdiği cevap müthiş: “İslam’ı seçmekle çağı seçtim” diyor. (1). Yani İslam çağlar üstü, asırlara hükmeden bir din demek istiyor Garaudy.

 

“İslam dışındaki bütün dinler zamana uyduruldu ve reforma tabi tutuldu. Diğer dinlerin kitapları, her zamana göre tahrif edildi. Kur’an ise, indirildiği günden beri hep zamana hükmetti. O zamanı değil, zaman onu izledi. Bu çağlar üstü bir hadisedir. Bugüne kadar bunca savaşların bıraktığı korkunç sosyal, siyasi ve ekonomik sarsıntılardan daha büyük bir hadisedir bu. İslâm, materyalizme de, pozitivistlerin görüşüne de, egzistansiyalistlere de hakimdir. Ama bunların hiçbiri İslam’a hakim değildir” (1).  İşte, İslamiyet ile diğer dinler arasındaki fark budur.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilahiyatçı Nurettin Yıldız’ın bir sözü ile yola çıkarak "Son günlerde bakıyorsunuz. Din adamı olarak ortaya çıkıp da ne yazık ki kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup, dinimizde yeri olmayan bazı kendine göre içtihatta bulunan kişiler çıkıyor ortaya. Anlamak mümkün değil. Yani bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada zamanda yaşıyorlar. Çünkü İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz İslam’ı 14 – 15 asır öncesi hükümleri kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Böyle bir şey yok. Onun için de bugün İslam’ın uygulanması yer zaman koşullar her şeyiyle o da değişiyor. İslam’ın güzelliği zaten burada .” diyor.

Arkasından da “Şimdi birçok hoca efendi beni tefe koyup çalacak. Rabbim bizi tefe koymasın." Diyor. Tefe koymak; biriyle ilgili olarak alaylı konuşmak demektir. Cumhurbaşkanın konuşması, belki tefeye koyulmamıştır, ama büyük tepkilere neden olmuştur.

Evet,  Roger Garaudy kısaca böyle söylüyor. Yani güncellemeye ihtiyacı olan İslam değil, insanlardır. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanı geçen senelerde de Mısır’ı ziyaret ettiğinde, laiklik hususunda “Laiklik din düşmanlığı değildir. Laiklikten korkmayın. Umarım ki Mısır'da yeni rejim laik olacaktır."  gibi sözler sarf etmiş ve Arap alemindeki ve Türkiye’deki Müslümanlardan büyük tepki almıştı.

 

İslam; insanı yaratılmışların en olgunu ve en şereflisi olarak kabul ederken, onun sömürülemeyeceğini anlatmıştır. İslâm, israf, gösteriş ve lüksü bütünüyle yasaklayan ve gayrı meşru serveti bu kuralla imha eden bir sistemler manzumesidir. Halife ile kölenin eşit hakka sahip olması mecbur kılınmıştır. (1)

 

Hazreti Ömer’in (r.a.), deve hadisesinde kölesiyle birlikte aynı hakkı beraber kullanması olayını biliyorsunuz. Şimdi güç zehirlemesi yaşayan ülkelerin kralları, devlet başkanları, cumhurbaşkanları veya başbakanları, Hz. Ömer’in, kralların kılıçlarından daha keskin olan hadise gibi hareket edebilirler mi? Asla.

 

Marksizm, insanı devlete karşı esir eder. Kapitalizm ise, sermayeye karşı esir eder. Yani, ikisi de insanı sömüren bir sistemdir. Ama İslam bunlara karşı insana haysiyetini iade eden, insan haysiyetini koruyan bir sistemdir. Bu nedenle de sonsuza kadar çağlar üstü bir din olma özelliğini taşıyor.

 

Necip Fazıl Kısakürek şöyle der: “İslam bir güneştir. Güneş yenilenmez. Güneşe bakan gözler yenilenir."

 

Araştırmacı yazar Muhammed Emin Yıldırım ise İslam dininin güncellenmeye ihtiyacının olmadığını belirtti. şu sözlerle dinde güncelleme girişimlerine karşı çıktı:

"Aziz dinimiz İslam, zaman ihtiyarladıkça gençleşen ilahî sistemin adıdır. Evrensel olan bir dinin güncellenmeye ihtiyacı yoktur. Tecdid/yenilik dinde değil, muhatapların zihinlerinde ve hatiplerin dillerinde olur. Sözün nerelere varacağına dikkat etmek gerekir." (2).

 

İhsan Şenocak'ın mesajı şöyle: "Problem İslam’da olmadığına, bilakis İslam’ın yaşanmamasından kaynaklandığına göre çare İslam’ın değil, İslam’a muhatap zihinlerin yenilenmesidir. (3).

 

Cumhurbaşkanının bu konuşmasının haber portallarındaki haberleri altına şu yorumu yazdım: “ Sayın Cumhurbaşkanı, İslam (Kur’an) hükümleri sonsuza kadar değişmeyecek çağlar üstüdür. Ancak “İçtihat konusunda müçtehitlik yapacak insanlar, kendilerini yenilesinler” diyebilirdiniz. Zaten bir gün sonra da aynı benim dediklerime benzer sözler söyledi.

 

Bana göre İslam (yani Kur’an), çağları arkasından sürükleyen çağlar üstü evrensel bir dindir. Diğer dinler ise çağların peşinde sürüklenen ve kendini çağlara uyduran dinlerdir. Öyleyse, İslam (Kur’an) hükümleri sonsuza kadar değişmeyecek ve onu anlamak için, İçtihad yapacak insanların (müçtehitlerin) yetişmesi, var ise, kendilerini yenilemeleri gerekmektedir.

Kaynaklar:

(1)-https://www.mepanews.com/islam-disindaki-butun-dinler-zamana-uyduruldu-13384yy.htm

 

(2)-http://www.milligazete.com.tr/haber/1514067/muhammed-emin-yildirim-islam-zaman-ihtiyarladikca-genclesen-ilahi-sistemin-adidir-guncellenmeye-ihtiyaci-yoktur

 

(3)-http://www.milligazete.com.tr/haber/1513806/ihsan-senocaktan-cumhurbaskani-erdogana-cevap-care-islama-muhatap-zihinlerin-yenilenmesi

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları