GENEL HABERLER

KURAKLIĞIN BİLANÇOSU AĞIR OLDU

04-03-2014
Kış aylarının kurak geçmesi çiftçiyi endişelendirirken, tarım uzmanları kuraklığın ekili alanlarda yüzde 20 zarara yol açtığını belirtti. Bu yıl kar yağışının olmaması lastik tamircilerini de vurdu. Lastikçi esnafı işlerinin geçen yıla oranla yüzde 50 azaldığını söyledi.

.

Başkent’te kış aylarının kurak geçmesi, tarım alanlarını ve çiftçiyi olumsuz etkiledi. 
Kuraklık, kentin en büyük tarım potansiyeline sahip ilçesi Polatlı’daki çiftçileri endişelendirdi. Polatlı'da 1 milyon 200 bin dekarlık alanda hububat ekimi yapan çiftçiler, kuraklık nedeniyle 2014 yılı hasat mevsiminde ürün alamamaktan korktuklarını söyledi. Bu nedenle ilçedeki birçok köyde çiftçiler, yağmur duasına çıktı. İlçeye 30 kilometre uzaklıktaki Karaahmet Köyü Camii’ndeki yağmur duasına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik de katıldı.

ORAN ARTABİLİR

Tarım uzmanları, Polatlı'da güz döneminde yağış olmadığı için hububat ekili alanlarda yüzde 20 dolayında zarar meydana geldiğini bildirdi. Bitkinin gerekli olduğu dönemlerde yağış alamamasının ileride daha büyük zararlara yol açacağı ifade edilirken, “Güz döneminde yağış olmadığı için meydana gelen zararın telafi edilmesi mümkün değil. Bahar döneminde de benzer durum yaşanacak gibi görünüyor. Bu da zararın daha büyük oranda olmasına yol açacak” bilgisi verildi.

Kışlık lastikler elde kaldı

Başkent’in alışık olduğu kar yağışının bu yıl gerçekleşmemesi, lastik tamircilerine de darbe vurdu. Lastikçilerle birlikte tüm sanayi esnafının da işlerinin geçen yıla oranla yüzde 50 düştüğü belirtildi.
Lastikçilerin depoladığı kışlık lastikler ellerinde kalırken, kış mevsiminde daha yoğun olan bakım, onarım ve tamir işlerinin de geçen yıla oranla yüzde 50 oranında azaldığı öne sürüldü. Gölbaşı Esnaflar Odası eski Başkanı Hulusi Gürpınar, kış mevsiminin lastikçileri ve sanayi esnafını olumsuz etkilediğini belirterek, şunları söyledi:
“Bu dönem sanayi sitesi esnafı da, lastik tamircileri de beklediğini bulamadı. Kar yağışının olmaması, sanayi esnafının da beklentilerini boşa çıkardı. Lastikçilerin depolarında lastik, zincir, halat gibi malzemeler de ellerinde kaldı. Beklenen kar umarım mart ayında yağar da esnafla birlikte kurak bir kış geçiren çiftçilerimizin de yüzü güler”.

Etiketler : KURAKLIĞIN - BİLANÇOSU - AĞIR - OLDU -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları