KÜLTÜR VE TURİZM KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI

22-12-2017
TOPLANTIDA ANKARA’NIN KÜLTÜR VE TURİZMİNİ ETKİLEYEN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİN SUNUMU YAPILDI.

.
 
 
      İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü raportör ve teknisyenleri tarafından hazırlanan program katılımcılara sunuldu. Toplantı,  * Şehir Planlaması  * Kültürel Etkinlikler * Eğitim  * Ankara’nın Tanıtılması * Denetim  * Turizmin Çeşitlendirilmesi * Ankara Kalesi  Başlıklarıyla ele alındı. Sunumun başlangıç noktasında şöyle denildi:
 
                “ Ankara’yı  kültür ve turizm alanında  nitelikli bir şehir ve dünya markası haline getirmek amacıyla, Başkent’te sürdürülebilir bir kültür ve turizm politikasının uygulanması konusunda çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.
 
                Başkent Ankara’nın kültür ve turizmini doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel etkenler, çevresel sorunlar ve öneriler, 2011-2016 yılları arasında gerçekleştirilen Ankara Turizm Tanıtma Konseyi toplantısı ve Kültür ve Turizm İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında ele alınmıştır.
 
                “ Turizm Tanıtma Konseyi  ile İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında alınan kararlar ışığında; aşağıdaki konu başlıkları belirlenmiş ve bu yönde çalışmalar  gerçekleştirilmiştir ” denilen toplantıda sunumdan sonra İl Kültür ve Turizm Müdürü Kudret Cabiler bir konuşma yaptı. Toplantının kapanış konuşmasını ise Ankara Vali Muavini  Fatih Ahmet Kurt yaptı.
 
    Toplantıda bir konuşma yapan Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON ) Genel Başkanı Mehmet Akyol İl Kültür Müdürlüğünü vekaleten yürüten Kudret Cabiler'in çalışkan ve fevkalade bir idareci-bürokrat olduğunu, başarılı hizmetlere imza atacağını ifade etti. Toplantının sunumununda fevkalede anlaşılabilir vebüyük bir emek karşılanmış olduğunu söyleyen Akyol konuşmasında şu konulara yer verdi:  Ankara tunizm açısındandan istenilen düzeyde değil. Kültürel manada ise bazı çalışmaların yapılmasına rağmen istenilen düzeyde olmadığını söylemek istiyorum. Ankara o kadar mahsun ki, işte tablo ortada, bu toplantıya milletvekilleri, belediye başkanları itibar edip gelmemişler, tahmin edilen çoğunluk sağlanamamışsa aksayan bir yön var demektir. 
 
     Ankara TC'nin Başkenti olmasına rağmen istenilen düzeyde hizmet alamamaktadır. Hizmetler çoğunlukla İstanbul'a yapılmaktadır. İstanbul hegomanyasını kırmadığımız müddetçe Ankara'yı hizmetler ve yatırımlar bakımından ön plana çıkaramayız. Bir örnek verecek olursak, İstanbul'da onlarca stad var milli futbol müsabakası yapılabilecek kapasitede... Ancak Ankara'da Milli Futbol Müsabakası yapılacak bir stadı olmadığıı için 26 senedir milli müsabaka yapılamadı. Ankara için en iyi yatırımı (kültür ve tirizm açısından ) Altındağ Belediyesi yapmaktadır. Şayet Ankara kalesi ile ilgili olarak Ankara İl Kültür Müdürlüğü'nün ( Sayın Cabiler'in ) yapmış olduğu çalışmalar hayata geçirebilse, veya kalenin tanzim ve ihyası Altındağ belediyesine verilmiş olsaydı şimdi Ankara kalesi Ankara turizminin gözbebeği haline gelirdi.  Ankara'da valimizi ilgilendiren hususlar da var, bir örnek verecek olursak, taksicilerin durumları. Her cadde ve sokak başlarını işgal etmiş durumdalar, aynen Güven Park girişini işgal ettikleri gibi. Sayın vali muavinimizin bu konuya hassasiyet göstermesini istirham ediyorum. Ayrıca taksicilerimizin konuşmaları, giyim ve kuşamları Başkent Ankara'ya yakışır bir durumda değil. Ben konuşmama son verirken böylesine güzel bir organizasyona imza attığı için sayın il müdürümüz Kudret Cabiler'e, buçalışmalarda emeği geçen tüm personelimize teşekkürlerimi sunuyor, bu toplantının Ankara'mız için hayırlı olmasını temenni ediyorum. "
 
 
BAŞKON AR-GE BAŞKANI (Gazeteci ) TÜLAY SARIBIYIK’IN ANKARA KÜLTÜR VE TURİZM İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMESİ
 
Toplantıya katılımın az olması konuya ilgisizlikten mi yoksa konunun İstanbul  değil de Başkent Ankara oluşundan mı kaynaklandığını ya da davet edilmiş olduklarını düşündüğümüz Ankara millet vekillerinin neden katılmadıkları...
 
Bu soruların cevabını alacağımız kişi kurum ve kuruluşlar neredeydi bilemiyoruz fakat Ankara' nın kültür ve turizm anlamında pek de iç açıcı bir durumda olmadığı toplantının genel havasından anlaşılıyordu.
 
Programın başında  Ankarakalesinden, müzelerden tarihi yapılara, ilçeler deki termal kaynak sularına kadar Ankara' nın tanıtımı, kültür ve turizmin gelişmesi için neler yapıldığı ve nelerin yapılması gerektiği konusunda yapılan araştırmaların raporlandığı  yaklaşık 80 sayfalık bir sinevizyon gösterimi yapıldı.
 
  İl Kültür ve Turizm Müdürü Kudret Cabiler yaptığı konuşma sonrası katılımcıların soru ve önerilerine geçildi.
 
En çok dikkatimizi çeken, Esenboğa havalimanı ve diğer ulaşım araçlarının Ankara merkezlerinde Ankara' nın gezilecek görülecek ve şehrimize özgü yemeklerin yenebileceği restoranların vs tanıtımının yapıldığı reklam panolarının ya da broşürlerin olmayışının büyük bir eksiklik olduğu ve en kısa zamanda hayata geçirilmesiyle ilgili çalışmaların yapılması gerektiği  önerisiydi.
 
Bir diğer konu da çevre ilçelerimizde mevcut termal kaynak sularımızın sağlık açısından dünya' da ki en iyi termal su sıralamaların da ilk sıralarda olmasına rağmen tedavi amaçlı bir hizmet vermediğimizin sıkıntısı ve bunun sonucu olarak da ülkemize ekonomik olarak da yeterince katkı sağlanamadığının dile getirilmesi oldu.
 
  Ankara Vali Yardımcısı Fatih Ahmet Kurt toplantıya katılan Sivil Toplum Kuruluşu Genel Başkanları ve üyelerine Stk' lara çok iş düştüğünü, sorunların çözüme ulaşması adına birlikte yapılacak çalışmalarla çok daha çabuk sonuç alınabileceği konusunda birlik ve beraberliğin öneminden bahsederek konuşmasını bitirdi.
 
 Toplantıya belediyelerin fazla ilgilerinin olmadığı dikkatlerden kaçmazken Beypazarı'ndan Kültür Müdürü Zafer Poyraz, Haymana Belediyesinden Sevil Balcı Atak iştirak etti. Sevil Balcı Atak yaptığı konuşmada Haymana suyunun önemini dile getirdi ve dünyaca tescil edilmiş bir konumda olduğunu, hatta şifa bakımından dünyada birinci olduğunu söyledi. 
 
    Toplantıya Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON ) dan Genel Başkan Mehmet Akyol ile birlikte Genel BaşkanYardımcısı Şelale Oğuztürk, Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Tuncer, Ankara Dernekler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Uslu , BAŞKON AR_GE Başkanı Tülay Sarıbıyık katıldılar. 
 
    Toplantı ile ilgili derlemeler organize ediliyor, elimize geçtikçe ve arkadaşlarımız yazılımlarını ikmal ettikçe yayınlalamaya devam edeceğiz.
 
 
Etiketler : KÜLTÜR - VE - TURİZM - KOORDİNASYON - KURULU - TOPLANDI -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları