GENEL HABERLER

KIZILCAHAMAM'A MUHTEŞEM BİR ESER

13-03-2019
* Kızılcahamam tarihi özellikleri ve anlatılmaya sığmayan güzellikleri ile müstesna bir ilçemiz.

.
 İlçenin birçok hasleti var. Özellikle de halkının misafirperverliği, vefası, ininçlı ve idealist olması, sağlık turizmine müsait kaplıcaları, suyu, havası ve aynı zamanda tarihi özellikleri olan turistik bir ilçemiz.
Hep gidip geldiğimde eski belediye binasının köhnemişliği ile sanayi bölgesinin rezilliği dikkatimi çekerdi. 8 Mart Cuma günü muhteşem bir manzara ile karşılaştım.Bir törenle açılışı gerçekleşen Kızılcahamam Belediyesi Jeopark Müzesi her bakımdan o kadar istisnai özelliklere sahip ki anlatılamaz. 
     Açılışı yapıldığı an ben katılamadım. Ancak bir bölümünü gezebildim müzenin. Gördüğüm kadarıyla muhteşemdi. Bazı belediyelerin vatandaşları kandırmak için mumyalarla müze yapması gibi bir şey değil ha.. Her şey gerçek, her şey aslına uygun olarak teşhir edilmiş. Ayrıca ürünlerin takdimleri için tahsis edilen yer bile ayrı bir özellik taşıyor. Böyle bir tesisi ve müzeyi ilçeye kandırdığı için Belediye Başkanı sayın Muhittin Güney'i tebrik ediyorum. 
     Açılışa ilçe milletvekili, ilçe kaymakamı sayın Mehmet Yıldız ve çok sayıda davetli katıldı. Tören bittikten sonra ise MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz beraberinde Ankara il başkanı Turgay Baştuğ ve kalabalık bir heyetle iştirak edip müzeyi gezdiler.
-------------------------------------------------------------- 
TÜRKİYE'DE BİR İLK OLAN KIZILCAHAMAM JEOPARK MÜZEMİSİNİN AÇILIŞI YAPILDI
 
Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney'in ilçemize kazandırdığı önemli projelerden biri olan Jeopark Müzesi’nin açılışı yapıldı. Müze’nin açılışına Eski Başbakan Yardımcısı, AK Parti Ankara Milletvekili Prof.Dr.Emrullah İşler, Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, AK Parti Belediye Başkan Adayı Süleyman Acar, AK Parti eski ilçe başkanı ve belediye meclisi üyesi adayı Sefa yıldırım, okul müdürleri, mahalle muhtarları, birim amirleri, öğrenciler, ve vatandaşlar katıldı.
Törende açılış konuşmasını müzenin yapımını gerçekleştiren yüklenici firma sahibi Murat Birdal yaptı. Birdal, müzenin yapım aşaması ve içeriğinden bahsederek Belediye Başkanı Muhittin Güney ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Ardından müze iç dizayn çalışmalarını yürüten Küratör Deniz Koç Çeliker müze hakkında bilgiler verdi.
Daha sonra kürsüye gelen Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, müze hakkında bilgi verdikten sonra ilçede yapımı tamamlanan, devam eden ve uygulamaya hazır olan projelerden söz etti. Başkan Muhittin Güney daha sonra şunları söyledi: “ Kızılcahamam'a büyük gayretler sonucunda kazandırdığımız bu müze ile en başta çocuklarımızın, kentimize gelen yerli ve yabancı turistlerin doğal kültürümüzü, mirasımızı tanımalarını ve koruma bilincine ulaşmalarını hedefliyoruz. Müzemiz sayesinde çevre konusunda daha duyarlı, bilinçli ve bilgili bir gelecek kuşak yetiştirilmesine büyük katkı sağlanacağını düşünüyoruz. Jeoparklar, çevre bilincinin ve çevresel eğitim programlarının oluşturulması için ideal mekandır. Diğer bütün müzeler gibi, bir öğrenme ortamı olan ve bilgiyi yeniden üreten bir alan olan Jeopark Müzemizde, dijital sergilemeler, filmler, oyunlar, replikalar ve orijinal eserler ile ziyaretçilerimize anlatıyoruz. Müzemizde, jeolojik zamanın III. evresinde, yani şiddetli volkanik faaliyetlerin yaşandığı dönemde şekillenen Anadolu topraklarının 23 milyon yıl öncesine dair izlerini görüyoruz. Yani bu toprakların on milyonlarca yıl süren hikayesini anlatıyoruz. Anadolu'nun yeryüzü şekillerine, farklı canlı formlarına ve bunların yaşadığı dönüşüm ve etkileşime tanıklık ediyoruz. Kızılcahamam jeosit duraklarımız olan Karagöl, Alicin Kanyonu, Mahkemeağcin, Bazalt fosil yatakları, Çamlıdere Jeolojik Ormanı, Güvem Beşkonak Bazalt Sütunları, Abacı peribacaları, Seyhamamı, Soğuksu Milli Parkı ve bunların yanında kaplıca merkezlerimiz ilçemiz için çok önemli değer arz etmektedir. Sonuç olarak; sosyal ve ekonomik refahın, huzurun ve büyümenin ön koşulu, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşturmak, bunun için de insanımıza çevre bilinci aşılamak en önemli adımlardan birisidir. Çevresel yönetim konusunda uzun vadeli planlamalara sahip olan belediyemiz, Jeopark Müzesi sayesinde çevre bilinci geliştirme konusunda önemli bir adım atmış bulunuyor. Ziyaretçilerimizin, Kızılcahamam Jeopark Müzesi'ni gezdikten sonra, bir açık hava müzesi olma özelliğine sahip olan Kızılcahamam jeopark sahasının diğer istasyonlarını gezmeleri büyük önem taşıyor. mirasımızın tanıtılması ve korunması anlamında önemli bir misyonun taşıyıcılığına aday olan Müzemiz, çevresinde bulunan sayısız çekim noktası ile de anlam kazanıyor. Doğayı seven, çevresini tanımak ve bunu bilinçli bir şekilde yapmak isteyen vatandaşlarımızı bu doğal güzellikleri görmeye, duymaya ve korumaya davet ediyor, açılışımıza katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum." 
Açılışı yapılan müzenin bölümleri şu şekilde. 
1 - ANADOLU'NUN OLUŞUM TARİHİ 2 - GALATYA VOLKANİZMASI 3 - KATASTROFİZM, GÜNCELCİLİK 4 - JEOLOJİK ZAMAN TABLOSU 5 - GÜVEM JEOLOJiK GÖLUN TABAKALARI VE YAPRAK FOSİLLER 6 - KIZILCAHAMAM VE ÇEVRESİ JEOLOJİK OLUŞUM FİLMİ 7 - TAŞLAŞMIŞ AĞAÇLARIN FOSİLLEŞME HİKAYESİ 8 - 23 MİLYON YIL ÖNCESİNİN PLATOSU: KIZILCAHAMAM 9 - SİLİSLEŞMİŞ AĞAÇ FOSİLLERİ 10 - AĞAÇLARIN YAŞI NASIL HESAPLANIR? 1 - MİLYONLARCA YIL ÖNCE GERÇEKLEŞEN DOĞA OLAYLARINDAN BİZE KALAN İZLER JEO-PARK ALANLARI 2 - VİDEO YERLEŞTİRME: KARAAKBABA, SAZAN BALIĞI VE SEKOYA AĞACI FİLM 3 - PELİTÇİK-YAHŞİHAN FOSİL ORMANI 4 - GÜVEM-BEŞKONAK JEO-GÖLLERİ 5 - BAZALT SÜTUNLARI NASIL OLUŞUR? 6 - DIATOMEA-DİATOM NEDİR? 7 - İNTERAKTİF OYUN EKRANI 8 – MAHKEMEAĞCİN 9 - KÖMÜRLEŞMİŞ VE SİLİSLEŞMİŞAĞAÇLAR 10 - ABACI PERİBACALARI 12 – KARAGÖL 13 - ETKİNLİK ALANI 14 – MİKROSKOP 15 - KUM HAVUZU
İlçe Kaymakamı Mehmet Yıldız da bir konuşma yaptı. Yıldız ve AK Parti Ankara Milletvekilimiz Prof. Dr. Emrullah İşler birer konuşma yaparak müzenin Kzılcahamam için hayırlı olması temennisinde bulundular.
Etiketler : KIZILCAHAMAM'A - MUHTEŞEM - BİR - ESER -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları