GENEL HABERLER

KEÇİÖREN'DE KADIN GİRİŞİMCİLERDEN 8 MART SERGİSİ

09-03-2014
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde en anlamlı etkinliklerden birisini Keçiören Belediyesi gerçekleştirdi.

.

1071 Kadın Girişimci Projesi ile kadınlara kendi iş yerinin patronu olma imkanını sunan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, projeye katılan kadınların ürettiği eserlerden oluşan serginin açılışını yaptı.

Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda açılması planlanan “1071 Kadın Girişimci El Emeği Göz Nuru Sergisi” şiddetli yağmur nedeniyle Halil İbrahim Sofrası’na alındı. Sergi açılışı öncesinde 1071 Kadın Girişimci Projesi’ne katılan kadınlara kahvaltı verildi. Programa AK Parti Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve eşi Hatice Ak, Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim, Keçiören TOGEM Başkanı Ayten Aydın, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Bülent Yağmur ve Keçiören Kadın Kolları Başkanı Canan Baran İzgi de katıldı.

BEYİNSEL DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak söze başlayan AK Parti Milletvekili Şanlı, bu özel günün kutlanmasının kadınların sorunlarının sadece bir gün konuşulup sonra da unutulması anlamına gelmediğini söyledi. AK Parti’nin iktidara geldiği dönemde kadınların okuma-yazma oranının çok düşük olduğuna dikkat çeken Şanlı, “Haydi Kızlar Okula, Ana Kız Okuldayız, Baba Beni Okula Gönder gibi kampanyalarla bu oranı yükselttik. Kadınlarımızın istihdamı çok düşüktü. Şimdi özel sektörde çalışan kadınlarımızın sigortalarını 5 yıl devlet ödüyor. Bizimle ilgili her konuda kararı erkekler veriyorlar. Siyasette ve karar mekanizmalarında kadınlarımızın daha fazla yer alması için her türlü çalışmayı gerçekleştiriyoruz” dedi. Şanlı, kadına yönelik şiddete karşı pek çok önlem alınmasına rağmen şiddet olaylarının önüne geçilemediğini ifade ederek, “Kadına şiddet ile ilgili kanun çıkarttık, ama şiddet uygulayan erkeklerin beyinsel dönüşüme ihtiyacı var. Onun için eğitim seminerleri düzenliyoruz. Şiddet görüyorsanız ya da şiddet gören bir yakınınız varsa mutlaka ‘Alo 183’ hattını arayın” diye konuştu. 1071 projesinin kadınların iş sahibi olması, özgüvenlerinin artması ve kendi ayaklarının üzerinde durması bakımından güzel bir adım olduğunu kaydeden Nurdan Şanlı, “Başkanım Mustafa Ak’a yaptığı hizmetlerden ve verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki Başkanım önümüzdeki dönemde de sizlere hizmet vermeye devam edecek. Ama bunun çok fazla oy farkı ile olmasını diliyorum” mesajını verdi.

HERKES EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALIR

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise, bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarken, “Biz kadınlarımızı sadece bugün değil, 365 gün düşünüyoruz. Gönlümüzdesiniz, bilesiniz” diye seslendi. Bugün 1071 kadın girişimcinin ürettiği el emeği göz nuru eserlerin sergileneceğini belirten Başkan Ak, “Sergi Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda açılacaktı, ama siftah Cenab-ı Allah’tan geldi. Yağan yağmuru bereket olarak kabul edelim. Herkes emeğinin karşılığını alır. 1071 projesi ile girişimcilik sertifikasını alıp kendi iş yerini açanları gördükçe daha da mutlu oluyoruz” dedi. Annenin İslam dininde ve örfümüzde her şeyin temel taşı olduğunu söyleyen Başkan Ak, “Toplumun temelini oluşturan aileyi sağlam bir şekilde korumamız gerekiyor. Sevgi, aşk güzeldir, bir bütünün iki parçası olma, birbirine saygı gösterip idare etmek çok daha güzeldir. Toplumun bir yarısı erkek bir yarısı kadındır. Bir elmanın iki yarısı gibiyiz. Biri eksik oldu mu yarım oluruz. Kadın ve erkek Allah’ın huzurunda eşittir. Önemli olan uyumlu evliliktir” diye konuştu. Belediyenin kadınlara yönelik birçok çalışması olduğunu dile getiren Mustafa Ak, “Aile Eğitim Merkezimiz ile evlilik öncesinde, evlilik süresince ve boşanmış aile bireylerine danışmanlık hizmeti veriyoruz. Erkek de kadın da saygı ve sevgi çerçevesinde aileyi yaşatmalıdır. Bir kez daha Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutluyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

HER CUMARTESİ SERGİLENECEK

Kaymakam Dirim de, 1071 Kadın Girişimci Projesi ile kadınların değişik iş kollarında kendi iş yerlerinin patronu olmasını sağladıklarını ifade etti. Ekonomide ve siyasette kadınların etkin bir şekilde söz sahibi olmasını istediklerini kaydeden Keçiören TOGEM Başkanı Aydın ise, “Hanımlarımızın el emeği göz nuru eserlerini Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda sergilemeleri ve satmaları için bu etkinliği her Cumartesi geleneksel hale getireceğiz” bilgisini paylaştı. Konuşmaların ardından kendi iş yerini açan kadın patronlardan Cennet Bektur’a Nurdan Şanlı, Kezban Özdemir’e Başkan Ak, Nurgül Yılmaz’a ise Kaymakam Dirim teşekkür belgesini verdi. Daha sonra protokol heyeti kurdele keserek girişimci kadınların eserlerinin sergilendiği standların açılışını yaptı.

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları