GENEL HABERLER

KAZAN BELEDİYESİ'NDEN SANAYİCİLERE AR-GE DESTEĞİ

20-02-2016
Kazan Belediyesi işadamlarının teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilmeleri ve AR-GE çalışmalarına ağırlık vermeleri için teknokentlerin önemi konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

.
      Başkent Üniversitesi ve Kazan İşadamları Derneği (Kazan Siad) ile ortaklaşa yürütülen çalışmalarda Dünya’ya teknoloji pazarlayan ülkelerin AR-GE çalışmalarına verdikleri önem anlatıldı.
     Kazan Belediyesi tarafından işadamlarına AR-GE çalışmalarının önemi anlatıldı. Başkent Üniversitesi ile birlikte yürütülen toplantıya Kazan Kaymakamı Murat Duru, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Başkent Üniversitesi Rektörü Ali Haberal, Mühendislik Fakültesi Dekanı Berna Dengiz, Kazan Meslek Yüksekokulu Müdürü Feride İffet Şahin Kazan Siad Başkanı Ökkeş Sultanoğlu ve çok sayıda işadamı katıldı. 
Dünya’ya teknoloji pazarlayan ülkelerin çıkış noktasının teknokentler, diğer adıyla teknoloji geliştirme bölgeleri olduğu belirtilen toplantıda, bir ülkede üretim ve hizmet sektörünün katma değere verdiği katkının büyük bölümünün teknokentler bünyesinde yürütülen AR-GE çalışmalarına borçlu olduğu anlatıldı.  
     Başkent üniversitesi Rektörü Ali Haberal “Araştırma, geliştirme kapsamında Kazan’daki sanayici işadamlarımıza yeni teknolojilerin, yeni bilimsel faaliyetlerin hizmete sunulmasıyla, üretimin Dünya’da yarışmasını sağlamak ülkeye yeni bir güç kazandırmak hem ekonomik anlam da hem bilimsel anlam da bu kapsamda çok önemli. Biz de Başkent Üniversitesi olarak üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmayı hazırız. 
Kaymakam Murat Duru “Özellikle sanayi anlamında ön plana çıkmış hızlı bir ilçemiz. Tabi AR-GE çalışmaları sanayi ile bütünleştiği takdirde ilçemizin ülkemizin istihdamına, ekonomisine çok büyük değer ve katkı sağlayacağını düşünüyorum”dedi. 
Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk “Ankara memur kenti olmaktan çıktı bir sanayi kenti ve teknoloji kenti oldu. Ankara ABD’de bulunan Silikon Vadisi tarzı nitelikli üretim merkezi haline dönüşmeye başladı. Bu çalışmaları hızlandırıp uluslararası ürettiği teknolojiyi, ürünü pazarlayacak konuma gelmesi gerekiyor”dedi.  
Ankara Lojistik Üssü Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Gündüz “İhracatta rekabet gücü, ona yapacağınız bilgi ve katma değerden geçer. Eğer üretiminize bir bilgi katabiliyorsanız o zaman bir anlam ifade ediyor. Onun için bu tür AR-GE merkezlerinin üretimimizin değerini arttıracağına, Dünya’da rekabet gücümüzün artması, yüksek sanayi ürünü üretmemize ciddi katkılar sağlayacağına inanıyor ve çok olumlu buluyorum.
Görüntü Dökümü
AR-GE çalışmalarıyla ilgili sunumdan detay görüntüler
-Röportajlar 
1-Başkent Üniversitesi Rektörü Ali Haberal 
2-Kazan Kaymakamı Murat Duru
3-Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk
4-Ankara Lojistik Üssü Yön. Kur. Başkanı Erhan Gündüz
5-TAİ-TUSAŞ İnsan Kaynakları Müdürü Oya Tansu
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları