KARA SİYASET
.

Dirlik, düzen, huzur ve güven... Bunlar güçlü bir ülkenin temel taşlarıdır. 

Geçenlerde beyninin yüzde doksanı olmayan bir adamın çok sakin, huzurlu, uyumlu ve mutlu olarak yaşamaya devam ettiğine ve günlük yaşamını idame ettiğine dair bir haber okumuştum. Demek ki insanoğlu sadece yaşayabilmek için beyninin yüzde onunu kullabilmesi yeterliymiş. Suya sabuna dokunmadan sadece kendisi için yaşamayı amaç edinmek için beynimizi fazla çalıştırmaya gerek yokmuş.

Peki suya sabuna dokunmadan kimler yaşar? Elbette insandan gayri diğer canlılar. Madem ki durum böyle, o halde kendimizin dışında ailemizi, komşularımızı, çevremizi, milletimizi ve ülkemizi ve hatta dünyayı da ilgi ve etki alanımıza almak zorundayız. Yanı başımızda, şehrimizde, ülkemizde, ülkemiz dışında gelişen olaylara kayıtsız kalamayız. Aksi halde hep etki ve baskı altında yaşamaya devam ederiz. Yani bizim dışımızdakiler nasıl isterse öyle yaşamaya devam ederiz.

Türk milleti tarihi boyunca başkalarının istek ve arzularına göre yaşamamıştır. Kendi kararını hep kendisi vermiş ve vebaline de kendi katlanmıştır.

Bugün benim için, senin için bizim için birileri karar verdiği zaman bu kararı uygulamak ve ona göre yaşamak zorunda kalıyorsak eğer bu bizim tarihi kimliğimize, benliğimize ve şahsiyetimize ihanet etmekte olduğumuz manasına gelmektedir.

Her Türk, okuyacak, çalışacak, üretecek, araştıracak, gerçekleri öğrenecek, neyin iyi neyin kötü olduğunu, kimin iyi kimin kötü olduğunu bilecek, bunları sadece kendi çıkarlarına göre değil hem milletinin hem de gelecek kuşakların çıkarlarına göre yapacak, yapmak zorunda.  Bir başına değil bir orman gibi kardeşçesine birlikte yapacak. Aksi halde burnu pislikten, geleceği pamuk ipliğinden örülen örümcek ağından kurtulamaz.

Bugün olduğu gibi...

Nazım Orhan

Avukat

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları