KAMUUYUNUN ODAKLANDIĞI NOKTA
.

          Her nereye gidersem gideyim, her kime selam verirsem vereyim hep aynı durumla karşılaştığımı ifade etmiş yazmıştım birkaç sefer. Gerçekten vatandaş referanduma odaklanmış durumda. Bana soranlara hep aynı şeyi söylüyorum, “ Ben tarafım-tarafsız olmam gerektiği halde tarafım maalesef- o nedenle bana ’  hayır mı çıkacak, evet mi çıkacak ‘ diye sormayın lütfen ‘ diyorum.

Aslına bakarsanız benim ihtiyacım var, benim sorup sual etmem lazım. Sormalıyım ki öğreneyim, malzemem olsun.. Yazayım anlatayım vs. İki arada bir derede misali Haymana’dan Kızılcahamam’a kadar Ankara merkez dahil vatandaşlarla görüşüp bazı nüveler ortaya koymaya çalışıyorum.

   Geçen hafta TBMM’ne gittim. Bazı ziyaretlerde bulundum. Görüştüğüm milletvekillerine hiç  bu konuda her hangi bir soru yönetmedim. Onlar bana sorduğunda da geçiştirmeye çalıştım. Çünkü ben bile doğru bildiğimi söyleyemiyorsam bu referandum olsa ne olmasa ne !...

   *** 

   Bu arada bazı iktidar partisinin personel kadrosu ile sohbet etme buldum.  Dört çalışanın hepsi de iktidar yanlısı değerlendirmeler yaptılar. Oynadıkları Referandum Toto ise onlardan beklenilenden başka bir mecrada değil. 

   Bana baskı yapıp ısrarla fikrimi ve tahminimi almak istiyorlar. Ben yine açık ve taviz vermiyorum.  Durum böyle olunca aralarından biri “ Acur yazılar yazmasını biliyorsun, eleştirirken hiç insaf etmiyorsun da referandumla ilgili tahminini yapmakta neden sakınca görüyorsun “ diyor. Arkasından da ilave ediyor, “ Ben seni senelerdir takip ediyorum, senin yazıların sert “ diyor.

     Ben tahmini söylemiyorum ama onlara tahminlerini söyletiyorum.   En cimrisi % 67 den başlıyor. El insaf demek istiyorum çaktırmadan. Ama bu arada bir başkası yarım puan daha ilave ederek % 67,5 ve hatta % 67 ila % 70 arası diyor.

    Diğerleri benim tavrımdan anlamış olacaklar ki biraz tenzilat yapıyorlar. Mesela birisi % 57.4 tahminini veriyor.  “ Gel uşunu % 57yazalım “ diyorum asla kabul etmiyor.

    ***

    Her neyse Ankara ve İstanbul üzerinde tahmin yapmaya çalıştığımızda ise aşağı yukarı İstanbul için % 60 civarında bir tahmin yapıyorlarken Ankara için % 57 diyorlar.

   Aslına bakarsanız Melih Gökçek bile Ankara için % 55 tahmini yaptığı bir ortamda doğrusu bizim dostların leyleği havada görmelerini garipsiyorum.

   ESKİDEN KIRSALDA BU KADAR KARARSIZ OLMAZDI

Ankara’nın birçok ilçesine gittim çeşitli vesilelerle. Eskiden beri tanıdığım ve istişare ettiğim bazı dostlarla fikir alışverişinde bulundum. Doğrusunu söylemek gerekirse bir hayli kararsız var. Ancak aralarında bulunan AK Partili tarafsızların yine de en sonunda EVET diyeceklerini tahmin ediyorum.  Kızılcahamam’ın bir köyünde AK Partili olduğunu söyleyen bir vatandaş       “ Ben oyumu yine AK Partiye veririm ama Başkanlık kafama yatmadı “ diyor. Bir başka köyde ise vatandaşın birisi, “ Bizim köyden tutuklanan veya açığa alınan veya tutuksuz yargılanan, yani mağdur olan 31 FET֒cü var.  Köylülerim diye söylemiyorum, bunların % 80’inin bu terör örgütü ile bağlarının olmadığına kalıbımı basarım. Bu haksızlık önlenemezse elbette referandumda etki yaratır “ diyor.

      Gelelim Kızılcahamam merkeze. Duayen politikacı Kemal Doğanğolu ile hasbihal ediyoruz. Önce benim fikrimi almak istiyor. Bir başka ifade ile beni tuşa getirecek. Getirecek ki sonunda anlaşmamız kolay olsun. Oğlu Hasan da geliyor masamıza.   ( Hasan pırlanta gibi bir kardeşimiz. Hem tahsil görmüş hem de hayatı öğrenmiş. Bir başka ifade ile, kendisini genç yaşta topluma kabul ettirmiş; sözünü dinleten, hatırını saydıran bir kıvama gelmiş. Herkes görecek ki, oğlu hem siyaset sahnesinde hem de sosyal manada babasını perde arkasında bırakacak. )

     Kemal Doğanoğlu bana tahmin yaptıramıyor ama ben onlara rahat tahmin yaptırıyorum.       ( Zaten iktidar yanlısı olsun olmasın EVET diyeceklerin tahmin yapmaları da, konuşmaları da pek zor olmuyor. )

    Kemal Doğanoğlu’nun tahmini şöyle: Türkiye geneli % 57  Kızılcahamam % 70 Ankara % 55 civarı.

  Hasan Doğanoğlu da tahmin yapıyor:  Türkiye geneli  %  62-63  Ankara % 50 civarı, Kızılcahamam % 70

    Beypazarı bira daha mütedeyyin ama yine de EVET ağırlıklı. Haymana biraz zorlar, fakat belediye başkanı ve ilçe teşkilatı sıkı çalışmaya başladı, dolayısıyla belediye başkanlığı seçimlerinde alınan oy oranında evet çıkar diye düşünüyorum.

    Peki bu ülkede HAYIR diyecek kimse yok mu?..

   Var olmaya var da ne ben doğru dürüst yazabiliyorum, ne de vatandaşlar alenen fikirlerini beyan edebiliyorlar.

   Bu bağlamda çok sıkıştıran olursa şöyle bir söz sarfiyatı yapıyorum:  “ Güneydoğu her şeye rağmen yine de daha ziyade Hayır oyu kullanır. Hatay’dan tutun da Adana Mersin, Antalya, Aydın, Muğla ve taa Çanakkale’ye deniz kıyısından ve Trakya’ya kadar hayır oyu çıkar “ diyorum.

   Ankara merkez ve ilçeleri ile ilgili olarak da ciddi manada tespitlerim var elbette, ancak daha ileri bir zamana saklıyorum. Sanırım şimdilik - tarafsızlık ilkesi içerisinde kalarak -  bir şeyler yazmaya çalıştım.

    Memleketimiz ve milletimiz için hangisi iyi ve güzel olacaksa öyle olsun. 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları