KAMU HASTANELERİ KURUMU'NDAN BİR İLK...

05-04-2017
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASYTANELERİ KURUMU VE HALK SAĞLIĞI KURUMU ANNELERİMİZ İÇİN BİR İLKE İMZA ATIYOR.

.
     Hayatlarını çocuklarına adayan, gözünden sakınan, gece gündüz çalışan, yarınlara hazırlayan annelerimizi yaşatmak, gebelik sürecinde onları risklerden korumak, anne-bebek ölümlerini azaltmak ve doğumların en sağlıklı şekilde sonlanmasını sağlamak bilinciyle 8 Nisan 2017 tarihinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi bünyesinde planladığımız
 
                 ‘KADIN DOĞUM UZMANLARI – AİLE HEKİMLERİ İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI’ nı gerçekleştireceğiz.
 
       Ülkemizde 2015 yılı TÜİK verilerine göre yılda 1.325.783 doğum gerçekleşmiştir. Gebeliğin, anne ve bebek için en güvenli şekilde sonlanabilmesi, gebenin yakın takibini yapan aile hekimleri ve konunun uzmanı kadın doğum hekimlerinin gebelik başlangıcından lohusalık döneminin sonuna kadar her aşamada annenin takibinde stratejik bir işbirliği içinde olması gerekmektedir.
 Kadın doğum uzmanlarının, yakın hekim takibi gerektiren riskli bir durum söz konusu olduğunda bu riskleri takip sürecini yöneten  hekimlerle paylaşabilmeleri anne ve bebek iyilik halini artıracaktır. Bu bağlamda; Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından yüksek riskli gebelerin tespit ve takibi için oluşturulan ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zekai Tahir Burak Hastanesi bünyesinde pilot uygulama başlatılan ‘ YÜKSEK RİSKLİ GEBELİK MODÜLܒ sayesinde bu iletişim kuvvetlenecektir. Aynı amaçla Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zekai Tahir Burak Hastanesi bünyesinde riskli gebeliklerin takibindeki iletişim ağını kuvvetlendirmek amacı ile ‘Riskli Gebelik İletişim Birimi’ kurulmuştur. 
T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu işbirliğinde düzenlenen ve Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğini yapacağı  bu toplantıda gebe izlemini ve tedavisini yapan aile hekimleri ile kadın doğum uzmanlarını bir araya getirerek  karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamayı ve işleyişteki sorunlarını tespit ederek ortak çözüm üretmelerini hedeflemekteyiz.
     Toplumumuzun sağlıkta refah düzeyine katkısı olacağını düşündüğümüz bu toplantının daha güzel çalışmalara vesile olmasını temenni ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. 
Saygılarımızla,
                                                                          Prof.Dr.Yaprak ÜSTÜN 
                                                                      Hastane Yöneticisi Başhekim
 
Etiketler : KAMU - HASTANELERİ - KURUMU'NDAN - BİR - İLK... -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları