GENEL HABERLER

İSMET YILMAZ TBMM'NİN BAŞKANI SEÇİLDİ
.

İSMET YILMAZ TBMM BAŞKANI OLDU

 

 Kriz dönemlerinde devletin önünü açan MHP Genel Başkan Sayın Devlet BAHÇELİ tavrı ile yine gündeme oturdu.

Bahçeli’nin HDP ve PKK’ya net tavır koyması sonucu İsmet YILMAZ’ın Meclis başkanlığı yolunu da açmış oldu.

TBMM Başkanlığı yarışının galibi İsmet Yılmaz oldu. 4.turda Deniz Baykal'la yarışan İsmet Yılmaz, oyların 258'ini alarak Meclis başkanı seçildi, Deniz Baykal ise 182 oyda kaldı....

TBMM'nin 26. Başkanı, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz oldu. 

 TBMM Genel Kurulu'nda yapılan dördüncü tur oylamaya, üçüncü turda en çok oyu alan İsmet Yılmaz ile CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal katıldı.

Oylamaya 547 milletvekili katılırken, Yılmaz 258 oy, Baykal ise 182 oy aldı. 29 oy boş çıktı, 78 oy ise geçersiz sayıldı. 

Baykal, TBMM Başkanı seçilen İsmet Yılmaz'ı tebrik ederek başarılar diledi. Yılmaz'ın söz istediğini belirten Baykal, kendisini kürsüye davet etti.  

Yılmaz, yaptığı teşekkür konuşmasına, "Bu yüce Meclis'e Başkan seçerek omuzlarıma yüklediğiniz görev, sorumluluk ve onur nedeniyle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Böyle bir Meclis'in sade bir üyesi olmak esasen şereflerin en büyüğüdür" diyerek başladı.

Yeni yasama döneminin hayırlı olmasını dileyen Yılmaz, "Bu Meclis, İstiklal Savaşı'nı yöneten, Başkomutanı'nı tayin eden, devleti ve cumhuriyeti kuran Gazi Meclis'tir. Milli iradenin en somut göründüğü yerdir" dedi.

 

"Yeni bir anayasayı birlikte yapmamız gerekir"

Meclis'in, milletin her sorununun çözüm adresi olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Meclis'in, daha iyi çözümleri ortaya koyabilmek için gerekli tartışmanın ve konuşmanın yeri olduğunu bu dönemde milletimize gösterebiliriz. Bizim milletimizden aldığımız yetkinin gereği de budur. Milletimiz 25. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden TBMM'den öncelikle yeni bir anayasa beklemektedir. Ülkemizin bugün ulaştığı ekonomik ve demokratik seviye yeni bir anayasayı zorunlu kılmaktadır. Yeni anayasanın gerekliliği noktasında toplumda esasen çok geniş bir mutabakatta mevcuttur. Hukukun üstünlüğü, insan hakları, güçler ayrılığı, çoğulculuk gibi demokratik anayasaların olmazsa olmaz unsurlarını gözönüne alarak yeni bir anayasayı birlikte yapmamız gerekir.

İyi işleyen bir demokratik sistem için de anayasadan beklenen toplumsal, siyasal, ekonomik ve hukuksal sorunların çözümü için gerekli zemini sağlamaktır. Bu zemin sağlandıktan sonra sorunlar daha kolay çözülebilir. Yeni anayasa hepimizin ortak sorumluluğudur. Toplumun tüm kesimlerinin mümkün olduğu ölçüde bu sürece katılmasıyla herkesin sahip çıkacağı bir anayasa yapılabilir. Bu süreçte evrensel değerlerle birlikte içinde yaşadığımız toplumun temel değerlerinin dikkate alınması yeni anayasanın ömrünü uzatacaktır."

Oylamadan Yansıyanlar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Kurul'daki oylamalara katılarak oy kullandı. Kılıçdaroğlu, oyunu kullandıktan sonra yerine geçerken Davutoğlu ve Bahçeli ile başıyla selamlaştı. Kılıçdaroğlu, Başkanlık kürsüsünde oturan Baykal ile de tokalaştı. 

Bahçeli, bir süre yan yana oturduğu eski Meclis Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener ile sohbet etti.

İsmet Yılmaz oyunu kullandıktan sonra Davutoğlu'nun kabinden çıkmasını bekledi. Davutoğlu, oyunu kullandıktan sonra Yılmaz'ın elini tutarak AK Parti sıralarına yürüdü.

Davutoğlu, Yılmaz ve İhsanoğlu oylarını aynı anda kupalara atarak, tokalaştılar. 

AK Partili milletvekilleri sonucu, ayakta alkışladı. CHP sıralarından bir milletvekili MHP sıralarına dönerek sonucu ayakta alkışladı. 

İsmet Yılmaz Kimdir?

Sivas’a bağlı Gürün ilçesinde 10 Aralık 1961 yılında doğan Yılmaz, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Makine Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Yılmaz, yüksek lisanslarını İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesinde "Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi" alanında ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim Dalı'nda yaptı.

Doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Deniz Hukuku alanında tamamlayan Yılmaz, kamu ve özel sektörde yaklaşık 20 yıl mühendis, müşavir avukat olarak çalıştı. Yılmaz, 2002 yılında Denizcilik Müsteşarı olarak atandı, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüttü. Yılmaz, 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi.

Anayasa uyarınca 1 Kasım 2007'de TBMM dışından Ulaştırma Bakanlığı görevine atandı. 24. Dönem'de Sivas Milletvekili olarak TBMM'ye giren Yılmaz, 61. Hükümet'te Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi. İngilizce bilen Yılmaz, evli ve 3 çocuk babası. 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları