GENEL HABERLER

İSMAİL UÇAKÇI SOFRASINDA DOSTLAR BULUŞMASI

28-07-2018
Anadolu insanı bir başka özeldir. Şehre gelip de özelliğini kaybetmeyenler daha güzeldir şüphesiz. Büyükşehirlerin keşmekeşliğinden etkilenmeden özünü kaybetmeyenler...

.
 Anadolu’nun hasleti ile bezenmişliklerinin özverisi ile hayatlarını idame ettirenler elbette daha, çok daha muteber ve makbuldür aynen İsmail Uçakçı gibi.
 
  Hani derler ya “ lider olunmaz, lider doğuludur “ diye.  Tam da sanki sayın İsmail Uçakçı  için uyarlanmış bir deyim sanki.  Evet, sayın Bıçakçı hem iyi bir Anadolu insanı, hem iyi bir misafirperver, hem de iyi bir lider. Özünü kaybetmemiş, Anadolu insanı olmanın, o hasleti yaşamanın gurur ve heyecanını hala yaşıyor. Belki ebeveynden taalluk eden bir alışkanlık aşılaması bu özelliği. Ancak o özelliği yaşam boyu sürdürebilmek her yiğidin karı değildir. 
   Öyle bir dönem geçiriyoruz ki; özverisini kaybeden, keşmekeşliğin girdabına kendini kaptırıp denizlerde kulaç atayım derken derelerde bile yüzmeyi unutan  niceleri vardır.  İşte bu nedenledir ki, Anadolu düşüncesini kaim kılmak isteyenler için  İsmail Uçakçı’ların  hacmi terazilerin kefesine sığmayacak kadar  ağırlık teşkil etmektedir.
 
     Geleneksel olarak dostlarını ağırlama alışkanlığı ile bir organizasyona daha imzasını attı İsmail Uçakçı. Evinin salonunda toplandı misafirler, daha salon kafi gelmeyince bahçeye geçildi.
 
     Tanışma safhasından sonra sofralar kuruldu ve Anadolu’nun birçok yöresinde görülen ve özel günlerde dostlar sofrasını zenginleştiren tepsi içinde yufka, yufkanın içinde bulgur pilavı ve de tavuk etinden müteşekkil bir ikram. Tepside yeşil soğan ve yeşil biber de var. Tabii Anadolu’yu anımsatan bu ikram çeşidi sunulur da sofrada ayran olmaz mı?..
 
     Böylesine bir ikramın ardından envâi çeşit meyve ikramı ve arkasından çay.
 
     Yiyip içmek bir yana bir de saz ve söz olunca deme keyfine.  Hele bu saz ve sözün sahibi Ozan Sevdai yani Tokatlı Duran Eroğlu  olursa bir başka özellik ve güzellikle mutlu olmaz mı insan?.. Ozan Sevdai’nin  kendi bestesi ile başladığı söyleşisini Aşık Veysel’in bir eseri ile tamamlamasının ardından sohbetin devam etmesi, ilim ve kültür adamlarının, yerel yöneticilerin mevcudiyetleri bir başka mutluluk verdi dostlar buluşmasına.
 
    Yozgat’ın ünlü isimlerinden, kendisini iyi yetiştirmiş, unvanı sayılamayacak kadar çok ancak illa da kısa bir tarifle Yozgatlılar Başkanı-BAŞKON  Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Durak Turan Düz, Tarihçi-Yazar Veli Saltık, BAŞKON Genel Başkan Vekili İbrahim Yıldırım,  Av.Muhsin Karaman, BAŞKON Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Baki, Osmaniye'den Duran Açıkgöz, Elmadağ Eski Belediye Başkanı Ömer Ağa Kurt, Gazeteci Ergülü Karipçin, Eğitimci-Şair Bayram Yelen, Araştırmacı –Yazar Selçuk Silsüpür , Ankara kulübü Kalecik Şube Başkanı, Emekli Öğretmen Duran Barbin,  Av. Muhsin Karaman ve isimlerini tespit edemediğim onlarca katılımcı.
 
     Hoşça bir gün geçirdik. Yeni yeni dostlar tanıdık. Anadolu’yu yaşadık buram buram.  
 
 Teşekkür ettik Çorum Dernekler Platformu Başkanı sayın İsmail Uçakçı’ya teşekkürler.
 
    Teşekkürler tüm katılan dostlara.
 
    Bir hatamız oldu, bir kusur işlemişsek inşaallah  hoş karşılamışlardır.  
                                                           ***
   Bizim anlatamadığımız, daha doğrusu işin mahiyetini bilmediğimiz , bu manada yeterli kültüre sahip olmadığımız organizasyonla ilgili olarak sayın İsmail Uçakçı şu bilgiyi verdi:
 
HANİ OĞUZ ATALARI DEMİŞ YA...!!!
 
“ Gönül ne çay ister ne kahve ne kahve hane gönül muhabbet ister her şey bahane diye.”!
 
Bahanemizdi Elbet.!
 
Bozok Türkmenlerinin Çapanoğlu pilavı adı verdikleri yufka ekmek üzeri bulgur pilavı ve Dulkadirli Türkmenlerinine özgü Hasıda tatlısı...!
 
Amaç.!
 
Sivil toplum kuruluşlarında, siyasette, basında, yerel yönetimlerde, bürokraside görev yapmış yazar, çizer, edebiyatçı, hukukçu, mali müşavir Yesevi Gönül Dostlarının buluşması; Politikanın günlük sarmalından sıyrılıp, vatan, millet, toprak, bayrak, tarih, kültür konularında bilgi paylaşımlarında bulunmalarıydı.!
 
Esintimiz di.!
 
Başkent'ten, Çorum’a, Yozgat’a, Kırşehir'e, Kırıkkale’ye; Orta Anadolu'ya Dulkadirli Türkmen yurtlarına.! Sunakla Çapanoğlu (Bulgur) Pilavı, Hasıda tatlısı, eski günleri yâd etmemizdi.! “
 
 
MEHMET AKYOL 
 
Etiketler : İSMAİL - UÇAKÇI - SOFRASINDA - DOSTLAR - BULUŞMASI - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları