İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLAT KARARI VE ERDOĞAN
.

*   Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul’da toplanan İslam Ülkeleri İşbirliği toplantısına liderler bazında katılmadı. Suriye’nin haklı mazereti vardı. Ancak 48 İslam ülkesinden liderler bazında yalnız 21 ülke üst seviyede katıldı. Her şeye rağmen toplantıda alınan karar çok önemliydi; KUDÜS FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ İLAN EDİLDİ.

·       Aynı karar TBMM’de de ittifakla alındı. Teklif CHP’liler tarafından yapıldı. CHP’nin bu teklifine diğer partiler EVET deyince Kudüs’ün, Filistin’in başkenti olması kararı ittifak halinde geçti. Doğrusunu söylemek gerekir ki, TBMM ile gurur duydum.

·       Hani dost olarak işbirliği içinde olduğumuz Rusya var ya… Bu ülke de toplantıya gözlemci olarak katıldı. Peki Rusya’nın tutumu ne oldu?.. Ne olacak “ Bu konuda Erdoğan’ın tutumu ile bizim tutumumuz kesişmiyor” dediler.  

Ben birçok İslam Birliği toplantısına katıldım. Bu birliğin mahiyetini iyi bilirim. Alınan kararlar hep tavsiye mahiyetinde olmuştur ama her şeye rağmen kamuoyu oluşturma babından önem ihtiva eder. İstanbul’da yapılan toplantı ile de her hangi bir sonuç alınmayacakmış gibi görünse de sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın kararlı tutumu, cesur davranışları ve kuruluşun dönem başkanı olarak toplantıya katılanları konuşmaları ile etkilemiş olması büyük bir başarıdır. Nihayetinde KUDÜS, FİLİSTİN’İN BAŞKENTİDİR mahiyetinde  alınan karar O’nun eseridir.

    Zaman zaman sayın Erdoğan’a “ sert çıkış yapma, mütevazi ol ve yumuşak dil kullan “ uyarılarım olmuştur ve halen ısrarlıyım. Ancak o sert mizaç İslam Birliği Teşkilatı toplantısında işe yaradı ve Kudüs’ün Filistin’in Başkentidir mahiyetinde alınan kararda sayın Cumhurbaşkanımızın etkisi tam isabet olmuştur. Zira şayet teşkilatın dönem başkanı R.Tayyip Erdoğan olmasaydı bu karar bu şekilde alınmaz ve böylesine uyumlu bir tablo ortaya çıkmazdı. 

    Artık bundan sonrasını ABD Başkanı ve İsrail Cumhurbaşkanı düşünsünler, başlarına bir dert aldılar ki çeksinler çekebildikleri kadar.  

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları