İRAN BÖLGEDE DEĞİL YALNIZ AVRUPA'DA BİLE GÖZBEBEĞİ...

04-02-2016
Ortadoğu'da liderliğe soyunan üç iddialı ülke vardı eskiden Türkiye, Mısır ve İran.. Mısır devreden çıktı. Şu an itibarı ile Türkiye ile İran kapışıyor. Ancak İran öyle bir ortama girdi ki bırakınız Ortadoğu'nun lideri olmayı Avrupa'nın bile imrendiği ülke haline geldi.

.

Almanya’dan İran’a: Bize de bekleriz!

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Tahran’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.

Almanya’dan İran’a: Bize de bekleriz!

Avrupa'nın kapıları İran'a ardına kadar açılıyor: Bize de bekleriz

    Son 11 günde önce Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping'i ağırlayan daha sonra da İtalya ve Fransa'yı kapsayan Avrupa turuna çıkan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Tahran'da dünkü misafiri de Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier oldu. Alman bakan Ruhani'ye, “Avrupa'ya sonraki ziyaretinizde bize de gelmeyi unutmayın.” dedi.

     Geçen yaz imzaladığı nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmesiyle kendisine yıllardır uygulanan ağır yaptırımlardan kurtulan İran, süratle yeniden küresel ekonomiyle bütünleşiyor. Bu süreçte İran ve dünyanın en büyük ekonomileri arasında sıklaşan ziyaretlere dün bir yenisi daha eklendi.

    Çıktığı Ortadoğu turu kapsamında Tahran'ı ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, geçtiğimiz hafta İtalya ve Fransa'da dev anlaşmalara imza atan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den Avrupa'ya bir sonraki seyahatinde Almanya'yı da bir durak olarak “akılda tutmasını” rica etti. Steinmeier'in ziyaretini ve sonrasında basına yaptığı açıklamaları duyuran İngiliz haber ajansı Reuters haberine, “Steinmeier'den Ruhani'ye: Lütfen Almanya'yı ziyaret edin” başlığı attı.

    Arka arkaya ilkler yaşanıyor

    İran'a uygulanan ekonomik yaptırımların büyük çoğunluğunun 17 Ocak itibarıyla kaldırılması sonrasında Tahran'ın ilk konuğu 14 yıl aradan sonra İran'ı ziyaret eden ilk Çin Cumhurbaşkanı olan Şi Cinping oldu. Çin liderinin 23 Ocak'taki ziyaretinde iki ülke arasındaki ilişkileri “stratejik temellere” oturtacak 25 yıllık bir belgenin yanı sıra ekonomi, sanayi ve kültür alanlarında toplam 17 anlaşma imzalandı. Yıllık 30 milyar doların biraz üzerinde olan ikili ticaret hacminin de 10 yılda 600 milyar dolara çıkarılması hedefi kabul edildi. Ruhani, Cinping'i ağırladıktan iki gün sonra beraberindeki 5 bakan ve 120 işadamı ile birlikte bir İran liderinin son 16 yılda Avrupa'ya yaptığı ilk tura çıktı. 25 Ocak'ta Roma'ya inen İran Cumhurbaşkanı, İtalyan liderlerin yanı sıra Vatikan'da da Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesko ile bir araya geldi. İranlı ve İtalyan şirketler arasında toplam hacmi 17 milyar Euro'yu bulan anlaşmalar imzalandı. 27'sinde Fransa'ya geçen Ruhani, ertesi gün Elysée Sarayı'nda Cumhurbaşkanı François Hollande'ın misafiriydi. 2,5 gün süren Fransa ziyareti de İran'ın devlet havayolları şirketi İran Air'in Fransız uçak yapımcısı Airbus'tan 20 milyar dolara 114 uçak birden sipariş etmesiyle neticelendi. İran'da tazelenen ekonomik güven Tahran Borsası'na da yansıdı. Sözcü Hamid Ruhbahş, önceki gün yaptığı açıklamada günlük ticaret hacminin nükleer anlaşma öncesine kıyasla yüzde 200 artış gösterdiğini duyurdu. Buna göre günlük el değiştiren hisse senedi değeri 40 milyon dolardan 133 milyon dolara çıktı.

 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları