Herkes ve herkesimden Kudüs protestosu

08-12-2017
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması, çok sayıda kentte protesto edildi HUDER’den ABD’ye Kudüs tepkisi İZMİR’de, Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) İzmir Şubesi üyesi avukatlar, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını protesto etti.

.
 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması, çok sayıda kentte protesto edildi

HUDER’den ABD’ye Kudüs tepkisi

 İZMİR’de, Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) İzmir Şubesi üyesi avukatlar, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını ve Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını, yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti.

İzmir Adliyesi Protokol Kapısı önünde toplanan HUDER İzmir Şubesi üyesi avukatlar, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını imzalamasına ve Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına, basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Yaklaşık 20 avukatın katılımıyla açıklama yapan HUDER İzmir Şubesi Başkanı Vahap Karakuş, "Üç büyük din için de kutsal olan Kudüs şehri uluslararası toplum tarafından İsrail’in başkenti olarak tanınmamakta ve tüm ülkeler diplomatik misyonlarını Tel Aviv’de bulundurmaktadır. Hitler faşizminin gayri meşru evladı olan İsrail siyonizmi, Kudüs’ü uluslararası hukuka aykırı olarak işgal altında tutmaktadır. Ortadoğu’da Suriye’de iç savaş halen sürerken ve Irak, Yemen, Libya gibi birçok bölgede istikrarsızlık halen hakim durumda iken, ABD yönetiminin bu adımı atmasının tek bir anlamı vardır. O da Ortadoğu halklarının dini ve etnik yönden çatışma potansiyelini diri tutmaktır" dedi.

Grup basın açıklamasının ardından, dağıldı.

Mehmet GÜNEY/İZMİR, (DHA)

 

Rize'de muhtarlardan ABD'ye tepki

RİZE Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Erbaş, Amerika ve İsrail’in Ortadoğu’daki ortak planlarının sürdüğünü söyledi, ABD'nin Kudüs kararına tepki gösterdi. 

Rize Muhtarlar Derneği'nde basın toplantısı düzenleyen Mustafa Erbaş, İslam coğrafyasındaki terör olaylarının her birinde parmağı olan, Amerika ve İsrail’in Müslümanları kışkırtmaya yönelik davranışlarına devam ettiğini öne sürdü. Erbaş, “Uluslararası camiada devlet vasfı taşıyan ve teröre destek veren Amerika ve İsrail Ortadoğu’daki ortak planlarını gerçekleştirmeyi sürdürmektedir. Birleşmiş Milletler, Nato, ABD ve Avrupa Birliği İsrail’in her sapkınlığına gerek el altından gerekse açıktan destek vermektedirler. İlk Kıblemiz olan Mescidi Aksanın bütün Müslümanların birleştiği buluştuğu Kudüs’ün Amerika başkanı tarafından İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi asla kabul edilemez olduğunu belirtmek isteriz.Bu kararın yok hükmünde bir karar olduğunu ilan ediyoruz” dedi.

Amerika’nın Ortadoğu’yu yeniden kan gölüne çevirmeye çalıştığını ifade eden Erbaş, şunları söyledi:

“Amerika,  İsrail ve destekçilerinin yaptığı bu haksızlık ve züllümler karşısında susmayacağımızı ve tepkimizi her platformda göstereceğimizi, ne yapılması gerekiyorsa yapacağımızı bildiririz"

Aytekin KALENDER / RİZE, (DHA)

 

Çerçioğlu'ndan Kudüs tepkisi

AYDIN Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması yönündeki karara tepki gösterdi. Çerçioğlu, "Bu karar, kabul edilemez. Bu gelişme Ortadoğu'daki ateş çemberinin içerisine atom bombası atılmasından farksızdır" dedi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yaptığı yazılı açıklamada şöyle konuştu: 

"Ortadoğu'da barışı isteyen, barışı bekleyen herkes bu kararla birlikte umutsuzluğa düşmüştür. Kabul edilemeyecek bu karardan bir an önce geri adım atılması gerekmektedir. Bizler yaşadığımız coğrafyamızda barışın ve sağduyunun hakim olmasını istiyoruz, acının ve gözyaşının değil. Her zaman mazlum halkların yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Bu mübarek cuma gününde belirtmeliyiz ki; Filistin halkının ve Kudüslü Müslümanlar'ın her zaman yanında olacağız. Kudüs inançların ve hoşgörünün merkezidir.  Kudüs'ün herkesi kucaklayan bir yer olmaktan çıkarılıp, bu hoşgörü merkezini kanın ve gözyaşının merkezi haline getirecek adımlar atılmamalıdır. 'Yurtta barış dünyada barış' ilkesinden asla ödün vermeyerek mazlum milletlere örnek olmuş bir ülke olarak bu karar kabul edilemez."

İZMİR, (DHA)

 

Eyüp Sultan Camii önünde "Kudüs" protestosu

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması Eyüp Sultan Camii önünde protesto edildi.

Eyüpsultan'daki sivil toplum kuruluşları Eyüp Sultan Camii'nde buluştu. Sabah namazının ardından cami önünde toplanan eylemciler 'Kudüs Müslümanların onurudur' yazılı dövizler taşıdı. Sık sık tekbir getiren grup adına yapılan açıklamada, "Ümmet olarak uyanmanın ve dirilmenin vakti gelmiş ve geçmektedir. Kudus ve Filistin'in işgali sadece Filistinllilerin değil, tüm insanların sorunudur. Bu mübarek toprakların tüm dünya Müslümanlarının öncelikli görevidir. Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın mukaddesatı Müslümanların kırmızı çizgisidir. Biz diyoruz ki, ümmet olarak mezhep, milliyet, aşiret ne varsa kenara bırakıp Kudüs ortak paydasında buluşup Kudüs'e sahip çıkalım" denildi.

Sinan BİLGİLİ / İSTANBUL, (DHA)

 

Ak Parti Niğde İl Başkanlığı'ndan ABD’ye tepki

 

 AK Parti Niğde İl Başkanlığı ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki gösterdi.

Cuma Namazı çıkışı Dışarı Cami önünde açıklamada bulunan Ak Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin, "ABD Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Dünyadaki tüm Müslümanların, Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi. Açıklamaya Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, bazı kurum müdürleri ve vatandaşlarda katıldı.

Ali KADI/NİĞDE,(DHA) 

 

Meclis'te Kudüs protestosu

KORKUTELİ Belediye Meclisi, ABD'nin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını kınadı.

Korkuteli Belediye Meclisi, aralık ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Hasan Gökce başkanlığında yapıldı. Toplantıda 9 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Toplantı öncesi grup sözcüleri, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına yönelik kararını kınadıklarını açıkladı. Grup sözcüleri, ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi'nin yeni ilçe başkanı seçilen Yıldıray Çıldır'ı tebrik etti.

Belediye Başkanı Hasan Gökce de yaptığı açıklamada, "Bütün dünya Müslümanları gibi Korkuteli Belediyesi ve meclis üyeleri olarak ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına yönelik kararını şiddetle kınıyoruz. Bu kararın şiddetle karşısında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Kudüs, Müslümanların ilk kıblesidir" dedi

Daha sonra gündeme geçildi. Gündemdeki 9 madde görüşülerek karara bağlandı.

Adem DURMAZ/KORKUTELİ, (DHA) 

 

Şehitler Makamı'nda "Kudüs" protestosu

ŞEHİTLER Makamı'nda toplanan bir grup, ABD Başkanı Donald Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasını protesto etti. 

15 Temmuz Derneği üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu Yakası çıkışındaki Şehitler Makamı önünde toplandı. Kalabalık, ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile "Vatana nasıl sahip çıktıysak, Kudüs'e de öyle sahip çıkarız", "Kudüs bitmeyen duamızdır", "Kudüs Direnişine Selam" yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik, "İslam beldeleri ya doğrudan işgal, yahut darbeler, çalkantılar, rejim değişiklikleri gibi yerli maşalar kullanmak suretiyle tarumar ediliyor. İslami terörle aynileştirilmeye çalışılarak tüm dünyada Müslümanlara karşı bir nefret kampanyası körükleniyor. İslam ülkelerini tek tek düşüren küresel şeytan, son kale olarak gördüğü Türkiye'ye yönelik hayallerini bir türlü gerçekleştirememiş ve 15 Temmuz gecesi unutamayacağı bir hezimete uğramıştır. Bunun kuyruk acısıyla, DAEŞ, PYD, FETÖ gibi terör örgütleriyle kirli ilişkisi deşifre olan ABD, şimdi de İslam'ın ilk kıblesine yönelik bir tecavüze yeltenmektedir. Mekke ve Medine ne ise Kudüs'te odur. Tüm İslam dünyasında ve mazlum coğrafyalarda heyecana sebep olan ve yeni bir umudun kıvılcımı olan 15 Temmuz zaferi inanıyoruz ki dalga dalga büyüyecek ve Kudüs'ü işgalden kurtarma azmiyle yeni bir dirilişin işaret fişeği olacaktır" diye konuştu.

Grup, Kuran-ı Kerim okunup dua edilmesinin ardından olaysız dağıldı. 

Cengiz ÇOBAN / İSTANBUL, (DHA)

 

Ceylanpınar'da Kudüs tepkisi

ŞANLIURFA'nın Ceylanpınar İlçesi'nde, sivil toplum kuruluşları tarafından Cuma namazı sonrası Amerika ve İsrail protesto edildi.

Ceylanpınar ilçe merkezinde yer alan Zahiriye Camisi'nde Cuma namazı sonrası toplanan Sivil toplum kuruluşu basın açıklaması düzenledi. Grup adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Ceylanpınar Başkanı Mustafa Turan, ABD'nin, Kudüs'ün, İsrail'in başkenti olarak tanımasını kınadı. Turan, şunları söyledi

"Son yüzyılda İslam beldelerine peyderpey fili müdahalede bulunan Amerika her gün şeytani oyunlarından birini oynuyor. Son zamanlarda ülkemize karşı kinini belli eden ve bizlere diz çöktürmek için her hamleye başvurmaktan çekinmeyen Amerika bir daha tüm Müslümanların namusuna el uzatmaya çalışıyor. İlk kıblemiz mescidi aksanında bulunduğu kutsal şehrimiz olan Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmekle Amerika İslam'ın haremine el uzatmıştır. Kudüs'ün İsrail'in başkenti ilan edilmesi konusunda Amerika'nın girişimi son derece tehlikelidir. Büyük şeytan Amerika şunu bilsin ki bu hesap yanlış bir hesaptır. Bu hesabı bozmak için bizler ayağa kalkacak ve onlara direneceğiz."

Şafak SAĞ/CEYLANPINAR (Şanlıurfa), (DHA)

 

Kocaeli Üniversitesi'nde 'Kudüs' protestosu

 KOCAELİ Üniversitesi'nde Anadolu Gençlik Derneği üyelerinden oluşan bir grup öğrenci, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti.

Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenim gören Anadolu Gençlik Derneği üyesi yaklaşık 300 öğrenci, Umuttepe Kampüsü'nde toplanarak, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararına tepki gösterdi. Grup üyeleri, Filistin ve Türk bayrakları taşıyıp, sloganlar atarak, kampüste yürüdü. Grup adına açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Üniversite Başkanı Mücahid Sarımsakçı, ABD'nin aldığı kararın sadece Müslümanlar değil; vicdanı olan herkesi ilgilendiren bir karar olduğunu söyledi. Sarımsakçı, "'Siyonizm taşeronu' Trump, Filistin'in başkenti Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıyacakları ve Amerikan Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunmuştur. ABD, kendi kıtasından çıkıp, Orta Doğu'da işgalci İsrail'in planlarına öncü kuvvet olarak zemin hazırlamaktadır. Bu çıkış, aynı zamanda ABD'nin bu plandaki yerini alenen ayyuka çıkarmaktadır. Bu plan, bölgemizi ve insanları tehdit eden, Irak'ı parçalayan, Suriyelileri mülteci hale getiren, bir ucu Türkiye'mize dayanan siyonizm planıdır. Kudüs meselesi, bu plandan gayrı bir mesele değildir. ABD'nin aldığı bu karar, sadece Müslümanları ilgilendiren bir karar değil; vicdanı olan her insanı ilgilendiren bir karardır. ABD, burada insanlığa karşı bir suç işlemektedir; çünkü bir milletin ve devletin sınırları içerisinde başka bir devlet adına temsilcilik açma gibi bir işgal girişiminde bulunmuştur" diye konuştu.

Grup üyeleri, açıklamanın ardından eylemlerini sonlandırarak, olaysız dağıldı. 
 

Dinçer AKBİR/İZMİT (Kocaeli), (DHA)

 

Şanlıurfa'da Kudüs protestosu

ŞANLIURFA'da cuma namazının ardından düzenlenen yürüyüşte, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı protesto edildi.

Balıklıgöl'deki Dergah Camisi'nde cuma namazını kılan vatandaşlar, ardından Sivil Toplum Kuruluşları Platformu öncülüğünde ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Yürüyüşten sonra, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Tel Aviv'de yer alan ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı basın açıklamasıyla protesto edildi. Açıklamanın ardından eylemciler, Balıklıgöl'den Haşimiye Meydanı'na kadar yürüdü. Çeşitli sloganların atıldığı yürüyüşte özel harekât polisleri zırhlı araçlarla önlem aldı.

Ömer ŞULUL/ŞANLIURFA, (DHA)

 

AK Parti Menderes’ten Kudüs Tepkisi

İZMİR'de AK Parti Menderes İlçe Başkanlığı, Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden ABD’ye tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkent’i olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki büyükelçiliği buraya taşıyacaklarını açıklamasına bir tepki de AK Parti Menderes İlçe Başkanlığı’ndan geldi. Cuma namazı sonrası belediye binası önünde gerçekleşen basın açıklamasında İlçe Başkanı Mehmet İmre, ABD’nin kararını kınadı. Açıklamaya Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu ve Menderesli vatandaşlar da destek verdi. İmre, "Başkanlığa gelişi bile şaibeli olan ve koltuk derdine düşen ABD Başkanı Donald Trump, 'Ben yaptım oldu' mantığıyla dünyayı bir kaos içine sürüklemenin derdindedir. Yapılan dünyayı ateşe atmaktan ve Filistin-İsrail barış çabaları ile Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir darbeden başka bir şey değildir. Uluslararası hukuk ve BM kararlarının açık ihlali olan bu karar bizim için yok hükmündedir. Kudüs konusunda dünya bir olmuş ve bu alınan sözde karara karşı birleşmiştir. Şu iyi bilinmelidir ki; Kudüs İslam’ın başkenti olup üç semavi dinin de kutsal yeridir. Biz, ilk kıblemiz, göz bebeğimiz, haklı davamız Kudüs'e sahip çıkıyoruz. İmkan değil iman meselemiz olan Kudüs, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da dile getirdiği gibi kırmızı çizgimizdir. Kudüs için Evlad-ı Fatihan sancak açmıştır, sancaktarı da Türkiye'dir. Sınır ötesinden kutsalımızı siyasetine alet edenler bilsinler ki Kudüs her şeydir ve bizimdir. Kudüs İslamındır ve ilelebet İslamın kalacaktır. Peygamberimizin mirasını kimseye çiğnetmeyiz."

İZMİR, (DHA)

 

Siverek'te Kudüs protestosu

ŞANLIURFA'nın Siverek İlçesi’nde Cuma namazı çıkışında toplanan vatandaşlar, ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını protesto etti.

Hasan Çelebi Mahallesi'ndeki Kanlıkuyu Meydanı'nda ellerinde İsrail’i ve ABD’yi kınayan döviz ve Filistin bayrakları bulunan kalabalık, ABD ve İsrail karşıtı slogan atarak tekbir getirdi. Grup adına basın açıklamasını yapan Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Fikret Aslanparçası, şunları söyledi:

"Tarihin her dönemine damga vurmuş kutlu İslam beldelerini, sınır çizgilerine hapsetmeye çalışmış hak ile batıl mücadelesinin son perdesi, bu yüzyılda yaşanacak gibi görünüyor. Bugün ABD’nin aldığı bu korsan karara uymayacağını ilan eden tüm devletlerin bu kararlarında samimi olmalarını temenni ediyoruz. İslam ülkelerinde ABD’nin ileri karakolu gibi vazifelendirilmiş liderlerin her gün okudukları Kur'an'dan ibret almamalarını hayretle takip ediyoruz. Kudüs, ilahi vahyi insanlığa ulaştıran peygamberlerin kokusu, Miraç’ın ev sahibi, ilk kıblemiz, göz bebeğimizdir."

Yapılan basın açıklamasının ardından kalabalık, sloganlar eşliğinde alandan ayrıldı.

Mehmet SEZGİN/SİVEREK (Şanlıurfa),(DHA)

 

Adana'da 'Kudüs' protestosu

 

 ADANA'da ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı protesto edildi.

Adana Sivil İnisiyatif Meclisi'nin (ASİM) çağrısıyla merkez Seyhan ilçesindeki tarihi Kemeraltı Cami'nde cuma namazı kılan yüzlerce kişi, daha sonra ABD'nin Kudüs kararına tepki gösterdi. "Kahrolsun İsrail, kahrolsun ABD" ve "Filistin halkı yalnız değildir" sloganı atan göstericiler, dualar etti. Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Ak Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Ak Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni ile birlikte 67 sivil toplum kuruluşu temsilcisinin de katıldığı gösteride, Filistin bayrakları taşındı. İsrail ve ABD'ye tepki gösteren ASİM Başkanı Mahmut Eraslan, ABD'nin Kudüs kararını tanımadıklarını, sonuna dek Filistin halkıyla beraber olacaklarını söyledi. ABD'nin yanlış adımından dönmesini beklediklerini anlatan Fatma Güldemet Sarı ise, "Tüm dünyanın tepkisiyle karşılanan bu karardan ABD vazgeçmelidir. Türkiye, Filistin ile her zaman beraberdir" dedi.

SABANCI MERKEZ CAMİİ'NDE TOPLANDILAR

Köklü Değişim Derneği üyeleri de Cuma Namazı çıkışı, Sabancı Merkez Cami'nde toplandı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde grup adına açıklamada bulunan Ali Tuluk, "Bu karar bizim için yok hükmündedir. Müslümanların ilk kıblesi olan kutsal topraklar, asla Yahudilerin başkenti olmayacaktır" dedi.

Yusuf BAŞTUĞ- Çağlar ÖZTÜRK/ ADANA, (DHA)

 

Konya'da 'Kudüs' protestosu

 KONYA'da cuma namazı sonrası ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması protesto edildi. 

Konya'da bazı camilerde, cuma namazı sonrası, sivil toplum kuruluşları tarafından ABD'nin Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıdığı açıklamaya tepki için protesto gösterileri düzenlendi. Şerafettin Camii'nde de cuma namazı sonrası protestoda bulunuldu. Kadınların da katıldığı eylemde ABD'nin kararı kınandı. Kalabalık adına konuşan Köklü Değişim Dergisi temsilcisi Ali Rıza Türkdemir, ABD Başkanı Donald Trump'ın, açıklamasının Müslümanlar açısından yok hükmünde olduğunu belirtti. Türkdemir, ''Kudüs bize Allah resulünün emanetidir. Bundan dolayı Kudüs asla Yahudi varlığının başkenti olmayacaktır'' dedi. Grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.
 

İsmail AKKAYA/KONYA,(DHA)

 

Kilis'te 'Kudüs' protestosu

 KİLİS'te sivil toplum kuruluşları, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs'ün, İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterdi.

Cuma Namazı sonrası Hacı Derviş Camisi'nde gerçekleştirilen basın açıklamasına sivil toplum kuruluşları temsilci ve üyelerinin yanı sıra; AK Parti Kilis milletvekilleri Reşit Polat ve Mustafa Hilmi Dülger, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ve AK Parti İl Başkanı İzzet Toprak da katıldı. Ellerinde pankart ve dövizlerle İsrail ve ABD aleyhine slogan atan kalabalık adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Kilis Temsilcisi Bekir Şen, ABD ve İsrail'e tepki gösterdi.

AK Parti Kilis İl Başkanı İzzet Toprak ise, ABD Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklamasının insanlık vicdanın yaraladığını ve bölge sorunları derinleştirdiğini savundu.
 

Reşit ÇELEBİOĞLU/KİLİS, (DHA)

 

Bolu'da 'Kudüs' protestosu

 BOLU'da, yaklaşık 500 kişi ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto etti.

Bolu'da Kadı Camii'nin önünde toplanan yaklaşık 500 kişi, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterdi. Memur-Sen Bolu Başkanı Ahmet Koçak, yaptığı basın açıklamasında, "Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs'ün hakkıdır. Biz bu iradeyi yansıtmak için burada toplandık. Bunun için meydanlardayız. Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs'ün bu vasıflarının yok edilmesine asla müsaade etmeyiz. ABD ve İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha büyük sorunların kapısını aralayacaktır" dedi.

Yaklaşık 500 kişi daha sonra İzzet Baysal Caddesi'nde 'Kahrolsun ABD' sloganları atarak Kent Meydanı'na yürüyerek eylemi sonlandırdı.
 

Murat KÜÇÜK/BOLU, (DHA)

 

Trabzon ve Rize'den ABD ile İsrail'e öfke

TRABZON ve Rize'de, ABD'nin Kudüs kararı, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri tarafından düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul ettikleri açıklamasına tepkiler sürüyor. Trabzon'da cuma namazı sonrası protesto gerçekleştirildi.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş Trabzon Sivil İnsiyatifi tarafından organize edilen protestoya destek verdi.  Ortak bildirinin okunduğu protesto gösterisinde "Katil İsrail, Filistin'den defol" ve "'Muhammed'in ordusu kafirlerin korkusu" sloganları atıldı. Bildirinin ardından bir araya gelen grup Uzunsokak Caddesi'nde yürüyüş gerçekleştirerek yaşananlara tepki gösterdi.

RİZE'DEN DE TEPKİ YAĞDI

Rize'de cuma namazı sonrası sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar ABD ve İsrail aleyhinde sloganlar atarak Kudüs ve Filistin'e sahip çıktı. Rize AK Parti İl Başkanlığı ve İnsanı Yardım Vakfı (İHH), ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki amacıyla cuma namazı sonrası 'Kudüs Cuma'sı' adıyla basın açıklaması ve yürüyüş yaptı.

Rize Sahil Camii önünde toplanan gurup adına konuşan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Yunus Çoruh, "Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

DİMDİK AYAKTAYIZ

Rize İnsanı Yardım Vakfı İl Temsilcisi Recep Kaplan, yaşananlara karşı dimdik ayakta olduklarını vurgulayarak "Zalim ABD ve İsrail’e karşı dimdik ayaktayız. 81 ilde tüm arkadaşlarımız bu keyfi davranışa tepki vermekteyiz. Daima Kudüs ve Filistin bağımsız kalacaktır. Tüm Müslümanlar olarak birleşerek tepki vermeliyiz" diye konuştu.

SLOGANLARLA TEPKİ GÖSTERİLDİ

Açıklama ardından yaklaşık 300 kişilik kalabalık Sahil Camii'nden Memiş Ağa Belediye Parkı'na kadar sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüş boyunca tekbirler getirilerek “Katil İsrail, Filistin’den defol!”, “Kudüs bizimdir bizim kalacak”, “Gazze’ye selam direnişe devam” şeklinde slogan atan grup daha sonra dua etti.   

ERBAŞ: ORTAK PLAN SÜRÜYOR

Öte yandan Rize'de Muhtarlar Derneği ve Federasyon Başkanı Mustafa Erbaş da konuya ilişkin açıklamada bulunarak Amerika ve İsrail’in Ortadoğu’daki ortak planlarının sürdüğünü söyledi.

Bu kararın yok hükmünde bir karar olduğunu ilan ettiklerini kaydeden Erbaş, “Uluslararası camiada Devlet vasfı taşıyan ve teröre destek veren Amerika ve İsrail, Ortadoğu’daki ortak planlarını gerçekleştirmeyi sürdürmektedir. Birleşmiş Milletler Nato, ABD ve Avrupa Birliği İsrail’in her sapkınlığına gerek el altından gerekse açıktan destek vermektedirler. İlk kıblemiz olan Mescidi Aksa'nın bütün Müslümanların birleştiği buluştuğu Kudüs’ün Amerika başkanı tarafından İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi asla kabul edilemez olduğunu belirtmek isteriz. Bu kararın yok hükmünde bir karar olduğunu ilan ediyoruz” dedi.

Osman ŞİŞKO- Aytekin KALENDER/TRABZON, (DHA)

 

Sinop'ta 'Kudüs' protestosu

SİNOP'ta AK Parti İl Başkanlığı tarafından cuma namazı sonrasında düzenlenen eylemde ABD tarafından Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması kararı protesto edildi. 

Büyük Cami'deki cuma namazı sonrasında düzenlenen eylemde, ABD protesto edildi. Eylemde basın açıklaması yapan AK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü, "Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti artırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir" dedi. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.
 

İbrahim ASLAN/SİNOP, (DHA) 

 

Ordu'da Ak Parti'den 'Kudüs' protestosu

ORDU'da Ak Parti İl Başkanlığı tarafından cuma namazı çıkışında 'Kudüs Davamız' adlı basın açıklaması yapılarak, Amerika Birleşik Devletleri protesto edildi.

Ordu Yalı Camii'nde kılınan cuma namazı ardından cami avlusunda toplanan teşkilat üyeleri 'Kudüs Davamız' adı altında basın açıklaması yaptı. Ak Parti Ordu İl Başkanı Uğur Çelenk, Ak Parti Genel Merkezi tarafından 81 ilde aynı anda yapılan basın açıklamasının Ordu'nun 19 ilçesinde gerçekleştirildiğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump'ın hukuksuz Kudüs açıklamasını kınayan Çelenk, "Sayın Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti artırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. Diğer taraftan ABD'nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi. Basın açıklamasının ardından grup dağıldı.
 

Nedim KOVAN- Ferudun ALTUNTAŞ/ORDU, (DHA)

 

Karabük'te Kudüs protestosu

 KARABÜK'te, yaklaşık 500 kişi, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto etti.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı üyeleri ve üniversite öğrencisi yaklaşık 500 kişi, 100'üncü Yıl Mahallesi Pazaryeri Camii'nde kılınan cuma namazının ardından toplandı. Ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla tekbir getiren grup, 'Katil İsrail, işbirlikçi ABD', 'Avrupa değil, İslam Birliği' sloganları attı. İHH Karabük Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi İsa Lort, "ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır" dedi.

Basın açıklamasının ardından dua edildi.
 

Bülent DİKTEPE/KARABÜK, (DHA)

 

Marmaris'te Kudüs protestosu

 MARMARİS'te, AK Parti öncülüğünde cuma namazı sonrası toplanan vatandaşlar, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan kararı imzalamasına tepki gösterdi.

AK Parti Marmaris İlçe Başkanlığı üyeleri, cuma namazı sonrası Tepe Mahallesi'nde bulunan cami önünde ABD Başkanı Trump'ın Kudüs ile ilgili kararını protesto etmek için vatandaşlarla bir araya geldi. Ellerindeki Türk bayrağı ile toplanan partililer ve vatandaşlar, bir süre cami önünde bekledi. AK Parti Marmaris İlçe Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Mehmet Uysal, burada basın açıklaması yaptı.

ABD Başkanı'nın Kudüs kararının insanlığı yaraladığını ifade eden Uysal, "Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği gibi Kudüs, tüm İslam âleminin kırmızı çizgisidir. Bu karar bölgemizde barış ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumlarının arasındaki husumeti artırmaktan başka sonucu olmaz. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan bir an önce vazgeçilmelidir. İslam'ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakârlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisiyiz" dedi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasının ardından, alkışlarla ve Rabia işareti yapılarak 'Kudüs İslam'dır' sloganları atıldı.


Ali GÜNDOĞAN/MARMARİS (Muğla), (DHA)

 

ABD Başkonsolosluğu önünde "Kudüs" protestosu

CUMA namazı çıkışı ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplananlar, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti. Türk ve Filistin bayrağı taşıyan eylemciler yapılan basın açıklaması sonrası olaysız dağıldı.

Cuma namazının ardından Sarıyer AK Parti İlçe Başkanlığı öncülüğünde bir araya gelen çeşitli siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar, İstinye'deki ABD İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplandı. Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları bulunan kalabalık burada "Mescid-i Aksa Kutsalımızdır. Kudüs Şerefimizdir" yazılı pankart açtı. Okunan basın açıklamasında Kudüs'ün tüm Müslümanların kırmızı çizgisi olduğu, alınan kararın İsrail ve Filistin toplumları arasında husumeti artırmaktan başka hiç bir sonucu olamayacağı vurgulandı. 

POLİSTEN GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ 
Polis eylem sırasında çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Polis helikopteri de havadan denetim yaptı. Basın açıklaması süresince başkonsolosluğun bulunduğu Sarıyer Caddesi trafiğe kapatıldı. Açıklamanın bitmesiyle cadde yeniden trafiğe açıldı. Grup üyeleri olaysız şekilde dağıldı.

Hasan YILDIRIM - Özgür EREN - Cemil ÖZDEMİR / İSTANBUL, (DHA)

 

Antalya'da Ak Parti'den ABD'nin Kudüs kararına tepki

ANTALYA'da Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer, milletvekili Gökcen Özdoğan Enç ile İl Müftüsü Osman Artan ve partililer, cuma namazı sonrası yaptıkları açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterdi.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump'ın Kudüs hakkında açıklamalarına tepki göstermek amacıyla Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer, milletvekili Gökcen Özdoğan Enç ve Antalya Müftüsü Ahmet Artan, Muratpaşa Camisi'nde cuma namazı sonrası partililerle bir araya geldi. Daha sonra Kazım Özalp Caddesi'nde basın bildirisi okuyan Rıza Sümer, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs açıklamasının hukuksuz olduğunu, insanlık vicdanını yaraladığını ve bölgedeki sorunları derinleştirdiğini vurguladı. Kudüs'ün tüm Müslümanların kırmızı çizgisi olduğuna dikkati çeken Sümer, "Bu, bölgemizdeki barış ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti artırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir" diye konuştu.

Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye'nin çağrısına kulak vererek Kudüs'e sahip çıkacağına inandığını dile getiren Sümer, şunları söyledi:

"ABD'nin bu kararı dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Bu hadise cumhurbaşkanımızın küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği 'Dünya 5'ten büyüktür' itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam'ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Muslümanlar Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız."

Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç de Donald Trump'ın tek başına aldığı kararın hukuksuz olduğunu söyledi. Kararı bir Müslüman ve milletvekili olarak tanımadığını vurgulayan Enç, "Kudüs bizim namusumuz, Kudüs bizim onurumuzdur. Birleşmiş Milletler kararına rağmen hukuki anlamda hiç bir şekilde bir yaptırımı olmamasına rağmen alınan bu karar tüm Müslüman dünyasında hezimete yol açmıştır. Köpekler istedi diye gökten kemik yağmaz. Filistin bizim canımız ciğerimiz, Kudüs onurumuzdur. Dünya 5'ten büyüktür bunu anlayacaklar" diye konuştu.

Sümer ile Enç'in konuşmaları sırasında partililer, tekbir getirerek "Kudüs bizimdir bizim kalacak" sloganı attı. Açıklamaların ardından İl Müftüsü Artan dua okudu.

Tolga YILDIRIM/ANTALYA, (DHA)

 

Isparta'da Kudüs tepkisi

 ISPARTA'da, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararı, cuma namazı sonrasında kınandı.

Cuma namazı sonrası Ulu Cami önünde toplanan sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararına tepki göstedi. Grup adına açıklama yapan Mustafa Emrem, ABD Başkanı Trump'ın hukuksuz Kudüs açıklamasının, insanlık vicdanını yaraladığını, bölgede sorunları derinleştirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kesin şekilde ilan ettiği gibi Kudüs'ün tüm Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu belirten Mustafa Emrem, "Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti artırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan, en kısa sürede dönülmelidir. ABD'nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür" dedi.

ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atan grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA)

 

Fatih Camii'nden Saraçhane'ye "Kudüs" yürüyüşü

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması, cuma namazı sonrası Fatih Camii'nde toplanan kalabalık tarafından Saraçhane'ye düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Kalabalık, Saraçhane'de basın açıklaması gerçekleştirdi.

İbrahim AKTÜRK - Murat SOLAK - Harun UYANIK / İSTANBUL, (DHA)

 

Nevşehir’de cuma namazı sonrasında 'Kudüs' protestosu

 NEVŞEHİR’de, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararı, cuma namazı sonrasında kınandı.

Kent merkezindeki Kurşunlu Camii'ndeki cuma namazı çıkışında Ak Parti Gençlik il başkanlığının düzenlediği basın açıklamasına Ak Parti Nevşehir milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk, Ebubekir Gizligider, İl Bşkanı Mustafa Rauf Yanar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve camiiden çıkanlar katıldı. Gençlik Kolları il Başkanı Ahmet Dolaşmaz yaptığı basın bildirisinde şöyle dedi:

''Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir.Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit  etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır.  Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz.Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız.'',

Sinan KORKMAZER/NEVŞEHİR, (DHA)

 

Mersin'de Kudüs protestoları

MERSİN'de, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudus'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan kararı imzalaması protesto edildi.

Kentteki ilk eylemde, 7 topluluk ve derneğin çağrısı ile Mersin Üniversitesi'nde toplanan yaklaşık 100 öğrenci, cuma namazının ardından cami önünde bir araya geldi. ABD'nin Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına tepki gösteren öğrenciler, ellerindeki Filistin bayraklarıyla üniversitenin girişine kadar yürüdü. Anadolu Gençliği Derneği Başkanı Halil İbrahim İğde'nin konuşmasının ardından bir grup öğrenci, ABD ve İsrail bayraklarını ateşe verdi. Öğrenciler, 'Kahrolsun İsrail' sloganı eşliğinde yakılan bayrakları yere atıp, üzerine basarak uzun süre çiğnedi.

AÇIKLAMA ANLAŞMAZLIĞI

İkinci eylemde ise Gönüllü Kuruluşları Platformu ve Ak Parti İl Başkanlığı'nın çağrısı ile vatandaşlar cuma namazı çıkışı Ulu Cami önünde toplandı. Aynı saatte Köklü Değişim Dergisi İl Temsilciliği üyeleri de cami önüne gelince, gruplar birleşip basın açıklaması yapma kararı aldı. Dergi üyeleri ilk basın açıklaması yapan taraf olmak isteyince, diğer grup bu talebi reddetti. Bunun üzerine gruptakiler bir süre tartıştı. Ayrı ayrı basın açıklaması yapma kararı alınınca, Gönüllü Kuruluşları Platformu ve Ak Parti İl Başkanlığı çağrısı ile gelen eylemciler caminin yan tarafındaki alana geçti. Dergi üyeleri ise basın açıklamasının ardından yürümek istedi ancak polis izin vermedi. Valilik izninde yürüyüşün yer almadığını belirten polislerin uyarısı üzerine grup açıklamanın ardından dağıldı.

Diğer tarafta toplanan grup adına açıklama yapan Ak Parti İl Başkanı Cesim Ercik, "Kudüs tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde başarı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti artırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Türkiye'nin, Kudüs'ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkisinin arkasındayız. ABD'nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir göstergesidir" dedi.

İbrahim MAŞE- Mustafa İNSAN/MERSİN, (DHA)

 

Tarihi meydanda Kudüs protestosu

İZMİR'de, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesi protesto edildi. 60 sivil toplum örgütü ve siyasi parti adına yapılan açıklamada, "Kudüs İsrail'in değil, 3 büyük dinin kadim başkenti ve bizlere peygamberimizin emanetidir" denildi.

Tarihi Saat Kulesi ve Valilik binasının da bulunduğu Konak Meydanı'ndaki merkez camide cuma namazını kılan vatandaşlar, ABD'nin Kudüs kararını protesto etti. Kadınların da destek verdiği açıklamaya 60 sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Protestoda ilk basın açıklamasını İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) Dönem Başkanı Cüneyd Dayhan, yaptı. Kudüs'ün İsrail'in değil, 3 büyük dinin kadim başkenti ve kendilerine peygamberimizin emaneti olduğunu söyleyen Cüneyt Dayhan, şöyle konuştu:

"ABD başkanlık koltuğunda oturan Donald Trump'ın Kudüs ile ilgili yapmış olduğu hukuksuz ve sorumsuz açıklamayı tanımadığımızı bildirmek istiyoruz. ABD'ye başkan olarak seçildiği günden beri hakkındaki şaibeleri temizleyemeyen siyonist piyon Trump, Kudüs ile ilgili fikrini açıklarken adeta dünyanın aklı ile dalga geçme cüretini göstermiştir. BM kararlarını bakkal defteri gibi üzerini çizerek değiştirebileceğini zanneden Trump'ın, aslında bunu güçlü olduğu için değil, sadece sallanmakta olan koltuğunu korumak için yapmakta olduğunun tüm dünya farkındadır. Sıranın kendisine geldiğinin de farkında olan Trump, kendisi gibi savaş sever Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'dan beklediği tepkiyi alamayınca ülkesindeki algıyı dağıtmak için Ortadoğu'ya yönelmiştir. İslam dünyasını birbirine sokma ve kan gölüne çevirme planı da kısa sürede ortaya çıkan Trump'ın bu oyunu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleri ile başarısız olunca, bu defa da başta İslam alemi olmak üzere üç dinin kutsalı üzerinden bir dünya savaşı çıkarma çabası içerisine girmiştir. Trump'ın üç kutsal dinin kadim başkenti, Müslümanların ilk kıblesi Kudüs'ü İsrail başkenti olarak gördüğünü söylemesi apaçık bir dünya savaşının fitilini yakmaya çalışmak demektir. Trump, elinde tuttuğu kibritin Ortadoğu'yu değil insanlığı ateşe atacağının farkında olamayacak kadar şımarık bir çocuk gibi sorumsuzca davranmaktadır. Bir işadamı olarak risk almayı seven Trump, Kudüs'ün statüsü üzerinde kumar oynamayı biran önce bırakmalıdır. Filistinli kardeşlerimizin hayat ve varlık haklarını hedef alan, tüm İslam aleminin tepkisini çeken bu hareket hiç şüphesiz ki karşılıksız kalmaz. Şayet Kudüs'ü İsrail'e katmakta inat ederlerse milyarlarca Müslümanı aynı kararlılıkla karşılarında bulacaklarından hiç şüpheleri olmasın. Unutulmamalıdır ki, komutanı Hz. Muhammed olan ümmet kimseye boğun eğmez."

'SELAHADDİN EYYUBİ RUHUNUN DİRİLİP KARŞILARINA DİKİLDİĞİNİ GÖRECEKLERDİR'

AK Parti İl Başkanı Bülent Delican da  ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarının insanlık vicdanını yaraladığını, bölgedeki sorunları derinleştirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Bölgemizde barış ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslam'ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam'ın harem-i izzeti olan Kudüs'ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir. Türkiye'nin, insanlığın silüeti olan Kudüs'ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye'nin çağrısına kulak vererek Kudüs'e sahip çıkacağına inanıyoruz. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri'nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği 'Dünya 5'ten büyüktür' itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam'ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız."

Taylan YILDIRIM- Mehmet CANDAN/İZMİR, (DHA)

 

Kayseri'de 'Kudüs' eylemi

 KAYSERİ’de cuma namazı sonrasında Anadolu Genlik Derneği ve Erbakan Vakfı üyeleri, Bürüngüz Camisi önünde toplanarak, ABD ve İsrail’e tepki gösterdi.

Kayseri’de Anadolu Genlik Derneği ve Erbakan Vakfı üyeleri öncülüğünde Kudüs eylemi yapıldı. ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamasına tepki gösteren kalabalık, sık sık tekbir getirdi, ABD ve İsrail aleyhine sloganlar attı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Bürüngüz Camisi önünde cuma namazı sonrasında gerçekleştirilen tepki eyleminde aynı zamanda kurulan dev ekrandan da eski Başbakan, Refah ve Saadet partilerinin eski Genel Başkanı merhum Necmettin Erbakan’ın Kudüs ile ilgili yaptığı açıklamalar ekrandan izlettirildi. Amerikan üstlerine de tepki gösteren kalabalık, "Biz bu coğrafyada Amerikan üssü görmek istemiyoruz. Biz bu coğrafyada Amerikan askeri görmek istemiyoruz. Biz bu coğrafyada Amerikan bayrağı görmek istemiyoruz'' diye bağırdı.

Hunat Camii'nde cuma namazı sonrası düzenlenen protestoya AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, İl Müftüsü Şahin Güven, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Cuma namazı sonrası cami önünde basın açıklaması yapan AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, "Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir" dedi. Yapılan konuşmanın ardından İl Müftüsü Şahin Güven dualar okudu. Vatandaşlar da İsrail ve Amerika aleyhine sloganlar attı. Yapılan duaların ardından vatandaşlar olaysız bir şekilde dağıldı.

ERÜ'DE KUDÜS TEPKİSİ

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Camisi önünde cuma namazı sonrası düzenlenen programda  da İsrail'in Kudüs'ü başkent yapmasına tepki gösterildi. Grup adına basın açıklaması yapan AGD Üniversite Başkanı İsrafil Sevinçhan, Amerika'ya tepki göstererek, "ABD’nin almış olduğu bu karar sadece Müslümanları ilgilendiren bir karar değil vicdan sahibi olan her insanı ilgilendiren bir karardır. ABD burada insanlığa karşı da bir suç işlemektedir çünkü bir milletin ve devletin sınırları içerisinde başka bir devlet adına temsilcilik açma gibi bir işgal girişimde bulunmuştur. Bütün felsefeleri böl parçala yönet, kullan at olan bir zihniyete devam eden bağlılığımızı biz üniversite gençliği olarak anlamış değiliz. Her Müslümanın Kudüs’e olan bağlılığının ve sadakatinin siyasilerin ABD ve İsrail’le olan ilişkilerinden daha kuvvetli olduğunu herkes görecektir" diye konuştu.

ERÜ'DEN KUDÜSLE İLGİLİ SENATO KARARI

Erciyes Üniversitesi Senatosu yayımladığı bildiri ile ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etme kararını kınadı. Bildiride, ABD’nin bu kabul edilemez kararı ile Ortadoğu’nun içinden çıkılmaz bir kaosa sürüklendiğine dikkat çekildi. Senato bildirisinde şu ifadelere yer verildi:  

“Kudüs’ün, İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesi ve tamamen İsrail’e bırakılmak istenmesi kabul edilebilir bir durum olmadığı gibi, uluslararası hukuka ve uluslararası anlaşmalara da aykırıdır. Bu karar Ortadoğu’daki mevcut ateş çemberinin büyümesine ve söndürülemeyecek noktaya taşınmasına yol açacaktır. Ortadoğu’daki barış çabalarını baltalayacaktır.  Yol yakınken akli selimle hareket edilmesi, başta Müslüman ülkeler olmak üzere tüm dünya ülkelerinin olaya seyirci kalmaması gerekir. BM ve tüm uluslararası kuruluş ve örgütler, diplomatik çözüm çabalarına biran evvel başlamalıdır. Unutulmamalı ki! Kudüs te oynanan bu kirli oyun eğer önlenemez hale gelirse, doğuracağı çatışma ortamından tüm dünyanın etkilenmesi muhtemeldir. O yüzden ABD’yi, ABD Başkanı Trump’ı verilen bu talihsiz karardan dolayı tüm üniversite mensupları olarak şiddetle kınarken, verdikleri kararı aklı selimle yeniden gözden geçirmelerini temenni etmekteyiz. Üniversitemiz bu konuyla ilgili hassasiyetini sonuna kadar devam ettirecek, Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Büyük Millet Meclisimiz (TBMM) ile Hükümetimizin bu konuda aldığı kararların sonuna kadar destekçisi olacaktır."
 

KAYSERİ, (DHA)

 

Aydın Büyükşehir'den Kudüs pankartı

 AYDIN Büyükşehir Belediyesi, Kudüs'ün ABD tarafından İsrail'in başkenti olarak tanınmasına tepki göstermek amacıyla Atatürk Kent Meydanı'na 'Bugün Kudüs için birlik zamanıdır' ve 'Kudüs barışın ve hoşgörünün başkentidir' yazılı pankart astı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, ABD tarafından Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasına karşı yükselen tepkilere, pankartlarla destek verdi. Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Kent Meydanı'na 'Bugün Kudüs için birlik zamanıdır' ve 'Kudüs barışın ve hoşgörünün başkentidir' yazılı pankart astı. Ayrıca, meydanda bulunan led ekranda da aynı cümlelerle bu karar protesto edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması kararının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Bu gelişme Ortadoğu'daki ateş çemberinin içerisine atom bombası atılmasından farksızdır. Ortadoğu'da barışı isteyen, barışı bekleyen herkes bu kararla birlikte umutsuzluğa düşmüştür. Kudüs inançların ve hoşgörünün merkezidir. Bugün Kudüs için birlik zamanıdır" dedi.

AYDIN, (DHA)

 

Avcılar'da "Kudüs" protestosu

 ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı Avcılar'da da protesto edildi.

Ahmet Tükenmez Camii'nde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "Kapanmayan Yaramız Kudüs" başlıklı cuma hutbesinin okunmasından sonra toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Marmara Caddesi'nin başındaki Atatürk anıtının önünden Merkez Camii'ne kadar İsrail ve Amerika aleyhine sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüşe Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan, İlçe Müftüsü Bekir Derin, AK Parti İlçe Başkanı Ali Burak Tepe, CHP İlçe Başkanı Erhan Bozan da katıldı. Kuran-ı Kerim okunmasından sonra Müftü Derin dua okudu. CHP ve AK Parti ilçe başkanları da İsrail'in üç dinin kutsal mekanı Kudüs'ü başkent ilan etmesinin bölge huzurunu bozacağını vurgulayan konuşma yaptı.

AK Parti Başkanı Tepe, "Kudüs'ün anahtarı Türkiye'de, İstanbul'da, Avcılar'da, yüreğin yetiyorsa gel al" dedi.

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL, (DHA)

 

Kırşehir'de, ABD ve İsrail protesto edildi

ABD Başkanı Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacaklarını açıklamasının ardından Kırşehir’de cuma namazının ardından toplanan kalabalık, ABD'yi ve İsrail'i protesto etti.

AK Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve AK Parti İl Başkanı Muzaffer Aslan’ın da katıldığı eyleme Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, Memur-Sen'e bağlı sendika yöneticileri ve şube başkanları ile vatandaşlar katıldı. Protesto Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Özgür Yönlü’nün açıklaması ile başladı. Yönlü, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacakları ve büyükelçiliği taşıyacaklarına dair açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Toplanan grup, İsrail ve ABD aleyhinde çeşitli sloganlar attıktan sonra dağıldı.

Salih GÜNER/KIRŞEHİR, (DHA)

 

Malatya’da Kudüs protestosu

MALATYA’da, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması protesto edildi.

Cuma namazından sonra Soykan Meydanı'nda toplanan kalabalık, ABD ve İsrail' aleyhine sloganlar attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu telsilcisi ve üyesinin katıldığı gösteride, Genç Memur-Sen Şube Başkanı Oğuz Güçlü tarafından basın açıklaması okundu. AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ise, Kudüs bütün Müslümanların olduğu gibi kendilerinin de kırmızı çizgisi olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

"Öncelikle katil İsrail'in yapmış olduğu ve buna taşeronluk eden Amerika'yı kınıyor ve lanetliyorum. Kudüs bizim davamızdır. Amerika Başkanlığı'nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesine bizi ne de 1,5 Müslümanı hiç bağlamaz. Onların oyunlarını yine Müslümanlar olarak bizler bozacağız inşallah. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi Kudüs bütün Müslümanlar'ın olduğu gibi bizim de kırmızı çizgimizdir."

Taha AYHAN/MALATYA ,(DHA) 

 

Etiketler : Herkes - ve - herkesimden - Kudüs - protestosu - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları