GENEL HABERLER

HERKES ALPEREN'E AĞLADI
.

ALPEREN

            Ülkem Alperen'e ağladı.

            Anne baba olan herkes...

            Yüreği olan, insan...

            Yaz günü serviste unutulan 3 yaşında bir çocuktur Alperen.

            Cennet kuşudur şimdi.

            Rabbim; annesine, babasına ve yakınlarına sabır versin diyorum.

            Kolay değil hem de hiç kolay değil!

            Bir dağ ağrısı yüreklerindedir şimdi.

            Bir gök acısı...

            Bir yer sancısı...

            İzmir Çiğli'de özel bir anaokulunun servisi ve 3 yaşındaki Alperen... Sabah erkenden evinden alınır okuluna götürülmek üzere... Okula varılır varılmasına da bütün çocukların indiği sanılarak kapı kilitlenir. Oysa Alperen inmemiştir. Aracın içindedir. Ve emniyet kemeri takılıdır. Nasıl görmezler onu, nasıl saymazlar inen çocukları? Koltuk sayısı bellidir. Koyun kadar kıymetimiz yok bu ülkede. Akşam koyunlarını yabandan ağıla getiren çoban bile sayar koyunlarını. Eksik var mı yok mu diye! Biz çocuklarımızı teslim ediyoruz servislere, onlar da bize cenazelerini getirip teslim ediyorlar. İsyanım buna. Para saymayı biliyorsunuz ama çocukları saymayı bilmiyorsunuz. Kayıt yaparken bir çocuk onlar için çok önemlidir. Hem anaokulu için söylüyorum, hem de servis için... Peki işlerini yaparken neden önemli değil bir çocuk? Parayı aldığımız zaman ki hassasiyetimizi işimizi yaparken de göstersek sanırım bu ve benzeri olaylar olmaz bir daha.

            Düşünseniz 3 yaşında servise emanet edilen bir çocuk yaz günü kapısı penceresi kilitli bir arabada unutuluyor. O kadar kolay ki insanları unutmak ülkemde. Hele can pazarıysa... Hele ölüm varsa... Bahaneler de hazırdır, yalanlar da... Alperen'in olmadığı fark edilince iş işten geçmiştir. Uykuda kaldığı yalanına başvurulur ki vicdan sahibi öğretmenlerden birisi bunun yalan olduğunu, Alperen'in serviste unutulduğunu söyler.

            Hava sıcaktır.

            Pencereler kapalıdır

            Kapı kilitlidir.

            Ve Alperen 3 yaşındadır

            Ana kuzusudur.

            Babasının aslan oğludur.

            Allah'ın masum bir kuludur.

            Ey hayat!

            Bu kadar ucuz musun ülkemde?

            Bu kadar sıradan mı?

            Para kazanmak uğruna rast gele açılan anaokulları, kreşler, yurtlar ve bunların servisçiliğine soyunan korsanlar.... Her şey para üzerine inşa ediliyor ülkemde! Daha fazla ne kadar kazanırız diye.İşini hakkıyla yapanları tenzih ediyorum onlar da bana hak verecektir eminim. Alın terlerinin karşılığını elbet alacaklardır. Lafım korsan olana, taksirli olana...Ve bunları görmezden gelenlere, bunların denetimlerini adam gibi yapmayanlara...

            Taksirler çıkıyor böylece ortaya, yürek yakan kareler... Önüne gelen okul aile birliği, özel okul veya kreş eğitimi veren merkezler, kendileri araç alıp servis taşımacılığı yapabiliyor. Anaokulu, etüt ve eğitim kurumlarının kendi adına araçlarla servis taşımacılığı yapmaları tuhafıma gidiyor. Bir de illa ki anlaştıkları servis olacak!  Sımsıkı olmalı bunların denetimi, nefes aldırılmamalı ki bir daha benzer ölümler olmasın.

            Bu olaya Alperen'in annesinin ve babasının gözünden bakın. Hiçbir kimse önemli değil şimdi! Birazcık empati... Çıkarmış, kazançmış, gelirmiş, gidermiş boşverin! Kaybedilen para bulunur, bitirilen iş yeniden kurulur, cezalandırılan araç alınır, okul yeniden açılır ama Alperen geri gelmez bir tek. Anne babanın acısı hepimizin acısıdır. Gözyaşları hepimizindir, taziyeleri...

            Aracın içine baktıklarında Alperen baygındır ve emniyet kemeri takılıdır. Hastaneye götürülür ama geç kalınmıştır. Hava bedava bu ülkede ve bir çocuğumuz unutulduğu servis aracının içinde havasızlıktan ölüyorsa bunun hesabını da herkese iyi sormamız gerekir. Can bedava bu ülkede. 3 yaşındaki çocuğumuz taksirli bir şekilde hayatını kaybediyorsa bu ülkede, kalkıp da ahkam kesmenin anlamı yok bence. Basacaksın en ağır cezayı. İbreti alem olsun diye.

            Servis edilen ölüm can yaktı ülkemde!

            Bu kadar ucuz mu insan hayatı?

            Bu kadar kolay mı?

            Basit mi?

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları