HER ŞEY FIRANSA İÇİN:Liderler kol kola yürüdü, 1.5 milyon katıldı

11-01-2015
Fransa'daki saldırıları protesto etmek için Paris'te düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü'nde tarihi görüntüler vardı. 50'ye yakın ülkeden devlet ve hükümet başkanının katıldığı yürüyüşte dünya liderleri yan yana yürüdü.

.

Liderler kol kola yürüdü, 1.5 milyon katıldı

Fransa'daki saldırıları protesto etmek için Paris'te düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü'nde tarihi görüntüler vardı. 50'ye yakın ülkeden devlet ve hükümet başkanının katıldığı yürüyüşte dünya liderleri yan yana yürüdü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da aralarında bulunduğu liderler omuz omuza yürüyerek teröre karşı birlik mesajı verdi.

Yürüyüş organizasyon komitesi gösteriye 1,5 milyondan fazla kişinin destek vererek katıldığını açıkladı.

 

LİDERLER KOL KOLA YÜRÜDÜ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ön sırada bulunduğu kortejde aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da yer aldığı 50'ye yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanı yer aldı. Dünya liderleri, yürüyüşün ardından terör saldırısında ölenlerin anısı için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. 

Hollande ile birlikte kortejin ilk sırasında Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mali Cumhurbaşkanı Boubacar Keita, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da yer aldı. 

NAZİ İŞGALİNDEN KURTULUŞTAN BU YANA... 
Fransa'nın başkenti Paris'te, terörle mücadelede  dayanışma için düzenlenen ve dünya liderleri ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da  iştirak ettiği "Cumhuriyet Yürüyüşü"ne 1,5 milyondan fazla kişinin katıldığı  kaydedildi. Fransız televizyon kanalları, Paris'in, Nazi işgalinden kurtuluşundan  bu yana en büyük katılımlı gösteriye sahne olduğunu bildiriyor. Yürüyüş organizasyon komitesi gösteriye 1,5 milyondan fazla kişinin  destek vererek katıldığını açıkladı. 
 
KARARLILIK MESAJI VERİLDİ
Bugünkü gösteriye vatandaşların yanı sıra yaklaşık 50 devlet ve  hükümet başkanının iştirak etmesi, terörle mücadele konusundaki uluslararası  kararlılığın bir göstergesi oldu. 
 
1990'DAN BU YANA BİR İLK
Diğer taraftan, Fransa siyasi tarihinde 1990 yılından bu yana ilk kez  bir cumhurbaşkanı sokaklardaki bir protesto gösterisine katılarak, halkı ile  dayanışma mesajı verdi. Son olarak şu an hayatta olmayan eski Cumhurbaşkanı François  Mitterand, 1990 yıllında bir sinagoga yönelik bombalı saldırının ardından  düzenlenen bir gösteri yürüyüşüne katılmıştı. 
 
GÜVENLİK SORUNU YAŞANMADI
Gösteride şu ana kadar kayda değer bir güvenlik sorunu yaşanmadığı  bildirildi. Gösteri yürüyüşü sırasında, güvenliği sağlayan polis ve jandarmanın  da, katılımcılardan zaman zaman alkış aldığı görüldü. Fransız bayrakları dışında çok sayıda ülke vatandaşının da ulusal  bayrağı ile katıldığı gösteride, farklı dinlerin temsilcilerinin de yan yana  yürüyerek teröre karşı birlik ve beraberlik mesajı vermesi dikkati çekti. 
Teröre karşı dayanışma için düzenlenen gösteriler bugün Paris dışında  da gerçekleşti. Başta Lyon, Marsilya, Strasbourg gibi büyük kentler olmak üzere  Paris'in dışındaki Fransa şehirlerinde de yaklaşık 900 bin kişinin yürüdüğü  bildirildi. 
 
LE PEN TARTIŞMASI
Törene katılıp katılmayacağı tartışılan isim ise aşırı sağcı politikacı Le Pen oldu. Yabancı karşıtı söylemleriyle öne çıkan Le Pen ve partisi yürüyüşe davet edilmedi. Katılıp katılmaması gün boyu tartışıldı. Yürüyüş için açılan Facebook sayfasında yapılan ankette Le Pen'in yürüyüşe katılmasınına "Hayır" diyenlerin sayısı "Evet" diyenlerden fazla olurken, çoğunluk ise böyle bir tartışma yapmanın yanlış olduğunu belirtip "Birlik olalım" mesajı verdi. Ulusal Cephe lideri Le Pen, partililere Paris dışındaki bölgelerde yapılacak etkinliklere katılmaları çağrısı yaptı.
 
TÜRK TOPLUMUNDAN YOĞUN KATILIM
Paris'te düzenlenen "Cumhuriyet  Yürüyüşü"ne Türk toplumundan da yoğun katılım oldu.  Türk kortejinin başında bulunan AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve  İstanbul Milletvekili Metin Külünk, böyle bir günde Türkiye'nin Fransa'ya  desteğinin çok önemli olduğunu söyledi. Külünk, Fransa'nın acısını ancak Türkiye gibi teröre vatandaşlarını  kurban veren bir ülkenin anlayabileceğini kaydetti. Türkiye vatandaşlarının yalnız ve sahipsiz olmadığının altını çizen  Külünk, Fransız hükümetine de yaşanacak olası İslamofobik ve ırkçı saldırılarla  ilgili önlem alması çağrısında bulundu. 
 
Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Gençlik Kolları Başkanı ve  inşaat mühendisi 27 yaşındaki Aziz Şahin ise Türk gençlerinin yürüyüşe yoğun ilgi  gösterdiğini ve bu zor gününde Fransız halkını yalnız bırakmayacaklarını ifade etti. 
 
DAVUTOĞLU'NDAN FRANSIZCA MESAJ
 
Cumhuriyet Yürüyüşü'ne katılmak üzere Paris'e giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fransızca tweet attı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fransa'nın başkenti Paris'te meydana gelen saldırılara dair bugün düzenlenecek Cumhuriyet Yürüyüşü'ne katılmak üzere Fransa'ya gitti. Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Fransızca yaptığı açıklamada Davutoğlu, "Teröre karşı dayanışmayı göstermek için Paris'teyim" anlamına gelen "Je suis à Paris par solidarité avec le peuple français contre le terrorisme" şeklinde bir mesaj yayımladı.
 
NETANYAHU VE MAHMUD ABBAS DA KATILDI
Yine İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu ve Filistin Devlet Başkanı  Mahmud Abbas da gösteri yürüyüşüne katılan isimler arasında. Netanyahu ve Abbas'ın birbirlerine uzak mesafelerde oldukları görüldü.
 
YÜRÜYÜŞ ÖNCESİ ELİZE SARAYI
Hollande, yürüyüş öncesi Paris'e gelen devlet ve hükümet başkanlarıyla  Elysee Sarayı'nda görüştü. Devlet ve hükümet başkanları, gösteri yürüyüşünün  yapılacağı alana çok yoğun güvenlik önlemleri arasında otobüslerle götürüldü. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu Elize Sarayı'na girişinde Fransa Cumhurbaşkanı Hollande tarafından karşılandı.
 

Etiketler : HER - ŞEY - FIRANSA - İÇİN:Liderler - kol - kola - yürüdü - - 1.5 - milyon - katıldı -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları