GENEL HABERLER

HANGİ PARTİ HANGİ İLDEN YÜZDE KAÇ OY ALACAK ?

02-05-2018
* Önce bir not düşerek konuya girmek istiyorum, 100 bin imza ile aday olacak bunun üstesinden gelebilecek mi?.

.
  İYİ Parti ile SP 200 bin imza toplayıp da hodrimeydan çekerlerse nasıl bir durum husule gelir?. ( Mehmet Akyol’un araştırması ve yorumu ile )
 
     MERKEZ SAĞ' da ittifak kesinleşti. Yani İYİ Parti, Saadet Parti ve Demokrat Parti ittifakı sağda merkezin temsil grubu olarak nitelendiriliyor. Bu ittifak grubunun içine CHP'de girmek istiyor ama kabul etmiyorlar diye düşünüyorduk ki, her nedense CHP de dahil oldu. Yani dörtlü ittifak hayata geçirildi. Bu birlikteliğin milletvekili seçimleri için yapıldığı söyleniyor.. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde durum farklı olacak.
 
   Yani bu durumda, AK Parti MHP ile ittifak kurdu. BBP de o ittifakın içinde yer almak istiyor. Ancak MHP tarafından veto görüyor. Bu anlamda bir formül bulacaklar. Bekleyip göreceğiz.
 
    Muhalefet ittifakında yer alan partilerin tamamı kendi cumhurbaşkanı adayını gösterecekler. Yani CHP, HDP, İYİ Parti, SP ve Demokrat Parti. Akşener ittifak içinde HDP'nin olmasını istemiyor.
 
   Sonuç olarak HDP'siz muhalefet adaylarından CHP'nin adayı birinci turda birinci olursa İYİ Parti, SP , DP ve CHP adayını destekleyecekler, Akşener çok oy alırsa Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda diğerleri onu destekleyecek..
 
   Benim şöyle bir düşüncem var; CHP'nin cumhurbaşkanı adayı muhtemelen İlhan Kesici olacak-Gerçi Barolar Birliği Başkanının da adı geçiyor. . Bu durumda birinci turda çok daha oy alacağından Erdoğan ile ikinci turda o kapışacak.
 
    BAZILARININ DEDİĞİ GİBİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İKİNCİ TURA KALIR MI ?..
 
   Kalır, çünkü tüm partiler birinci turda aday çıkarmaları halinde -benim yaptığım araştırmaya göre- hiçbir aday birinci turda kazanamıyor. Ancak olmaz olmaz diye bir şey yok, bakarsınız Cumhur ittifakının adayı sayın R.Tayyip Erdoğan birinci turda seçilebilir de.. ( Bu arada hemen belirtelim, SP'nin adayı Karamollaoğlu oldu. DP ise aday çıkarmayacak.
 
AKDENİZ BÖLGESİNDEN EGE, MARMARA VE TRAKYA'YA KADAR  ARAŞTIRMA  YAPTIM, ŞAŞIRTICI BİR TABLO İLE KARŞILAŞTIM
 
    Çok, ama çok büyük sürprizlerin olacağını tahmin ediyorum. Diyarbakır’dan Şadi Bakar diye bir arkadaşı aradım, önemli bilgiler verdi. Hatay ve Adana’dan tutun da sahil boyunca taa Ege bölgesine kadar İYİ Parti yüksek bir performans yakalamış görünüyor..
 
   Hatta Marmara bölgesinin birçok ilinde bile yüksek oranda oy alacak. Hatta Trakya’da patlama yapar ve birinci parti olur. İstanbul’da muhtemelen 3. Parti olurken İzmit’te kafaya oynar.
 
    Karadeniz bölgesi ile Doğu ve Güneydoğu illerinde - İç Anadolu Bölgesinde İYİ Parti umduğunu bulamaz. Ankara’da da öyle. Belki Çankaya seçim bölgesinde biraz daha etkili olur gibi görünüyor. Doğu ve Güneydoğu’da ise bazı illerde çok az milletvekili çıkarabilir.
 
    Geçen Referandum seçimlerinde HAYIR çıkan 17 ilde iddialı konumda.. İsterseniz şöyle ifade edelim; bazılarında çok iddialı, bazılarında ise milletvekili çıkarabilir.
 
      HANGİ İLDE NEDEN ÇOK OY ALIR ?
 
    * Gerekçeler ve hangi ilde neden oy patlaması yapar, neden başarılı olamaz?...
 
  Evet sırada bu sorunun cevabı var. Gelin hep birlikte hem illeri ele alalım, hem de illerle ilgili değerlendirmeleri…   İyi Parti Hatay'da mutlaka bir milletvekili çıkarır, Adana'da, İçel'de, Aydın'da, Denizli'de, Muğla'da, Uşak'da, Bursa'da, Balıkesir'de, Manisa'da, İzmir'de, Edirne'de, Tekirdağ'da, Kırklareli'nde, İstanbul'da, İzmit'te, Trabzon'da, Samsun'da, Ankara'da milletvekili çıkarabilir.  
 
                    YAZIMDA, İYİ PARTİ'NİN MİLLETVEKİLİ ÇIKARABİLECEĞİ İLLERİ TAHMİN EDERKEN                                                                     
                                     AFYONKARAHİSAR'I DAHİL ETMEMİŞTİM.. HEMEN MÜDAHALE ETTİLER
 
   * SAYGI DEĞERLİĞİ, KÜLTÜR VE SİYASET UZMANLIĞI İLE BİLİNEN BÖLGENİN ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN SAYIN MEVLÜTÖZPINAR’IN İDDİASI ŞÖYLE: Eski MHP'li bakan Abdulkadir Akcan İYİ Parti kurucular kurulu üyesi olmuş. Bolvadin'de çiftçilik yapıyor.(Organik gübre üretiyor ) Bölgede sayılıp sevilen bir adam. Ayrıca Dinar'ın halihazırdaki belediye başkanı Saffet Acar da İYİ Parti'ye geçmiş. Afyon'un milletvekili sayısı eskiden 5 iken şimdi 6 olmuş. Bu durumda 3 AK Parti, 1 CHP, 1 MHP, 1 de İYİ Parti çıkarır. Ancak burada önemli bir nokta var, DP Genel Başkanı Afyon’lu ve bu yöre insanı milliyetçi bir yapıya sahip olduğu için DP Genel Başkanını da meclise gönderebilir.
 
     Bunu belirtirken İYİ Parti'nin milletvekili çıkaracağı iller arasına Afyonkarahisar'ı da ilave etmiş oluyoruz.
 
AYDIN ilinin durumu ile ilgili olarak eski bir bakan ( uzun yıllar millevtvekilliği de yaptı ) arkadaşla görüştüm. Kendisi her hangi bir partiye mensup değil. Tahmini ise oldukça ilginç; “ Büyükşehir Belediye Başkanlığı CHP’nin elinde, ancak önümüzdeki seçimlerde umduğunu bulamayabilir. Bu seçimlerde de büyük kayıp yaşar. Bu ilde İYİ Parti büyük atağa geçmiş vaziyette. Milletvekilliği için 20’nin üzerinde aday adayı başvurmuş. Başvuru süresi tamamlanıncaya kadar sayının daha da artacağını söylüyorlar. “   Kendisine Türkiye genelinde İYİ Parti’nin nasıl bir performans sergileyeceğini sorduğumda şöyle bir yorum getiriyor: “ Bizim Aydın’da  birinci parti olabilir, Akdeniz, EGE ve Trakya bölgelerinde şansı çok yüksek. Sanırım Türkiye genelinde % 25’in üzerinde oy alır.”
 
(  Devam edecek ) 
Etiketler : HANGİ - PARTİ - HANGİ - İLDEN - YÜZDE - KAÇ - OY - ALACAK - ? -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları